Co by ste v aute chceli mat?

Fórum o všetkom a o ničom
Používateľov profilový obrázok
kuki
toyoťák
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Utorok, 7. Novembra 2006, 17:30
Bydlisko: Bratislava

Co by ste v aute chceli mat?

Príspevok od používateľa kuki » Štvrtok, 28. Júna 2012, 08:41

Pani povedal som si, ze sa na vas obratim s (podla mna) zaujimavou vecou. Je nas tu vela (vsetci?) co mame auta radi a mnohi si ich dokonca vselijako vylepsujeme a prisposobujeme... a tak si myslim, ze tato tema by sa tu mohla ujat. Je to totiz vyzva na kreativitu v oblasti "co by som chcel raz v aute mat".

Asi len malo z vas vie, ze robim vo firme, kde vyvijame vlastne zariadenia na monitorovanie vozidiel a vlastny program do PC, cez ktory si clovek udaje o svojom (svojich) vozidlach vie potom pozriet. Ako kazda spolocnost, aj my sa snazime byt na spici a prichadzat stale s niecim novym.

Momentalne sme zacali brainstorming (zber napadov) na to, co by nas system mohol v buducnosti ponukat. Tento zber napadov je uplne oslobodeny od technickych detailov a ich realizacie. Zabudli sme na to co sa da a co sa neda, co mame a co nemame. Ide ciste o zber dobrych napadov (staci jednoduchy popis) na cokolvek, co by nas system mohol v buducnosti ponukat ludom. A kedze si myslim, ze tu je vela ludi, ktori by vedeli povedat, co by chceli v takom systeme mat, povedal som si, ze sa skusim spytat.

O co teda ide? Predstavte si, ze by vam do auta niekto namontoval nejaku krabicku, poprepajal ju s roznymi systemami v aute (alebo aj nie). A dostali by ste pristup na webovu stranku, kde si mozete kedykolvek pozriet, kde vase auto prave teraz je, kade jazdilo v minulosti, kolko kilometrov najazdilo tento mesiac a kopu dalsich veci. A takisto by ste mali tieto informacie alebo ine online informacie k dispozicii vo forme aplikacie vo svojom mobile (predpoklada sa vacsia dotykova obrazovka), aby ste si ich vedeli pozriet aj ked neni pocitac po ruke.

Otazka je potom jednoducha - Co by takyto system mohol ponukat, co by vam urobilo radost, co by ste cheli, co by ste vyuzili? Aby som vas nakopol, dam par prikladov. Chceli by ste, aby vam na mobil prisla SMS, ked vam kradnu auto (zabere alarm)? Chceli by ste mat na mobile online nejake prevadzkove informacie o vozidle (teploty, tlaky a podobne), ako to robi vcedulov reader a soft? Chceli by ste na webe vidiet statistiky jazd alebo prehlad tankovani? To vsetko su napady, ktore sme v minulosti mali a v systeme uz su. Teraz je cas na dalsie...

Este raz zdoraznim, nepotrebujem technicky opis, ako by to fungovalo a co by sa kde muselo namontovat alebo pripojit. To nechajte na nas. Mne staci napad popisany z pohladu uzivatela. Teda co by ste na webe mohli vidiet/spravit, co by ste na mobile mohli vidiet/spravit.

Budem si cenit akekolvek napady a slubujem, ze tie, ktore budu fakt dobre a technicky realizovatelne, posuniem dalej a mozno sa dostanu az do zariadeni a systemu, ktory vyvijame.

Pre inspiraciu - naposledy sme mali takyto genialny napad a do systemu sme zahrnuli sledovanie stylu jazdy vodica/vozidla kedy je kazda jazda ohodnotena v kategoriach dodrziavanie povolenej rychlosti, prudkost akceleracie/brzdenia a komfort jazdy (zakruty, jamy...). Takto si viete lahko pozriet, ci s danym autom v danej jazde isiel vodic ako pretekar alebo dochodca.

Takze, snad som to dobre vysvetlil, a teraz je rad na vas. Co by ste v takomto systeme chceli mat?
auto: Fun Or Racing Daily in STyle with More Power 260 - 267hp a 398Nm bratm
priblizovadlo: Honda City 1.4 Cool
predtym: dlllho dlllllllho Corolla E10 5D : 1,3 16V EFI : KS-One

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Co by ste v aute chceli mat?

Príspevok od používateľa smutok » Štvrtok, 28. Júna 2012, 09:34

Najprv asi otazka ci by sa jednalo iba o monitorovaci system alebo aj riadiaci.
Kazdopadne skusim napisat co vsetko vy som chcel aby mi taky system poskytoval a rozbijem to na monitorovaciu cast a na riadiacu.
Niektore veci si samozrejme spominal ale uvedem ich pre kompletnost ocakavani.
Pridam este aj technicku cast kde su skor ocakavania prevedenia a financna stranka.

Monitorovanie:
- aktualna poloha aj v priestoroch kde nie je GPS signal
- zoznam jazd s moznostou pozriet si ich na mape a zaroven vyplnena kniha jazd kde by mohol uzivatel doplnit ciel jazdy a zaroven aj moznost automatickeho vyplnania podla predom zvolenych parametrov, napriklad GPS suradnice, prednastaveny ciel cesty a podobne. Vlastne taka automaticka kniha jazd s minimalnym zasahom pouzivatela pouzitelna do uctovnictva.
- styl jazdy a udaje o spotrebe k jednotlivym jazdam aj celkovo
- udaje o najblizsom servisovani s informaciami o tom, co sa musi vymenit a co mozno bude treba vymenit po kontrole. S ohladom na najazd a cas.
- bezpecnostne monitorovanie vozidla, ci nie je v pohybe, oznamenie pomocou SMS, mail, telefonat pripadne s napojenim na policiu. V tomto pripade je dolezite aj monitorovanie polohy bez GPS signalu v pripade rusicky ako GPS tak aj GSM signalu.
- aktualne monitorovanie udajov z auta ako tlaky, teploty, mnozstvo benzinu v nadrzi najlepsie v litroch. Take suplovanie palubneho pocitaca s viacermy volitelnymi udajmi. Prepojitelne na mobil bez pouzitia internetu, wifi alebo BT.
- monitorovanie vnutornej a vonkajsej teploty vzduchu
- vizualna kontrola vnutra a okolia vozidla s moznostou konfiguracie automatickeho nahravania a ukladania zaznamu na server aj internu pamat s moznostou zvolit ako dlhe obdobie hcem nahrat. V pripade napriklad odcestovania.
- funkcia video aj audio registratora pocas jazdy pre ulahcenie vysetrovania poistnych udalosti. Ukladanie do internej pamate aj na server.
- GPS navigacia v spolupraci s vyrobcom ako Nav-n-Go alebo Sygic s udajmi o dopravnej situacii. Vyhodnocovanie dopravnej situacie od viacerych zariadeni s informovanim vodica o bliziacom sa nebezpeci.

Riadenie:
- dialkove ovladanie motora s moznostou vypnut motor aj ked bolo rucne nastartovane
- zapnutie alarmu na dialku
- dialkove ovladanie klimatizacie pripadne vyhrievania aj ventilatora
- dialkove ovladanie prvkov v aute ako okna a zamky

Technka a financie:
- co najvyssia dostupnost funkcii v pripade obmedzenych moznosti GPS aj GSM signalov
- prepojenie s mobilom bez nutnosti pouzivat internetove pripojenie ale to som spominal uz v casti monitoringu
- minimalizacia nakladov datoveho roamingu. Mozno skor mesacny pausal ktory by zahrnal v sebe aj datove prenosy
- kvalitne zabezpecenie komunikacie a udajov na serveri
- modularnost riesenia z financneho pohladu, nie kezdy chce mat vsetko a rad by zaplatil co najmenej za funkcie ktore naozaj chce
- jednoduche uzivatelske rozhranie

To je asi vsetko, dost som sa odosobnil od technickej zlozitosti a financnej narocnosti takeho riesenia.
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

Používateľov profilový obrázok
grexos
Toyota guru
Príspevky: 2461
Dátum registrácie: Štvrtok, 8. Marca 2007, 10:27
Bydlisko: Gbely
Kontaktovať používateľa:

Re: Co by ste v aute chceli mat?

Príspevok od používateľa grexos » Štvrtok, 28. Júna 2012, 10:38

Podpora mobilnych platforiem :)
Corolla TE71 GT 2T-G
Previa TCR1 2TZ-FE
Yaris 2 1.3
Mazda 5 2i
Ex: Ford Cortina MK3, AE111L, H Stream 2.0, AE92L GTi

Používateľov profilový obrázok
fajry
administrátor
Príspevky: 3427
Dátum registrácie: Pondelok, 26. Júla 2004, 13:45
Bydlisko: Bratislava/Nove Zamky
Kontaktovať používateľa:

Re: Co by ste v aute chceli mat?

Príspevok od používateľa fajry » Štvrtok, 28. Júna 2012, 12:22

Chcel by som mat stare klasicke auto, co malo sexepíl. Krasny vzhlad, vykonny motor s prekrasnym zvukom a ziadna elektronika. To je pre mna auto!
Subaru Forester (IV/SJ) 2.0 CVT
Toyota RAV4 II 2.0 D-4D
ex: Subaru Forester (III/SH) 2.0D
ex: Avensis T22 sedan 2.0 D4D
ex: Toyota Corolla 1.6 E11
ex: Toyota Celica st165 turbo 4x4
ex: Toyota Celica st162 2.0
ex: Toyota Corolla 1.6GTi E9 liftback

Používateľov profilový obrázok
grexos
Toyota guru
Príspevky: 2461
Dátum registrácie: Štvrtok, 8. Marca 2007, 10:27
Bydlisko: Gbely
Kontaktovať používateľa:

Re: Co by ste v aute chceli mat?

Príspevok od používateľa grexos » Štvrtok, 28. Júna 2012, 13:17

fajry len to je mierne offtopic tema na inu diskusiu :)
Corolla TE71 GT 2T-G
Previa TCR1 2TZ-FE
Yaris 2 1.3
Mazda 5 2i
Ex: Ford Cortina MK3, AE111L, H Stream 2.0, AE92L GTi

Používateľov profilový obrázok
kuki
toyoťák
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Utorok, 7. Novembra 2006, 17:30
Bydlisko: Bratislava

Re: Co by ste v aute chceli mat?

Príspevok od používateľa kuki » Štvrtok, 28. Júna 2012, 13:28

Smutok - dokonale! To vyzera ako keby si na tom tyzden robil :-) Pochopil si presne, co som chcel. Vdaka!

V skratke - niektore veci uz mame, niektore zneju zaujimavo a dali by sa mozno aj spravit a pisem si ich. Zaujalo ma to, ze ako (a naco) by si chcel vediet polohu auta tam, kde neni GPS signal. A ako by si navrhoval technicky riesit monitorovanie auta v podmienkach, kde niekto rusi GPS aj GSM signal. Co sa riadenia tyka - tomu sa cielene vyhybame. Ak ti auto kvoli poruche systemu samo naskoci v noci, tak nas urcite nepochvalis.

grexos - super, mozes to ale upresnit?! Rozpis sa...

fajry - aj ja, ale ako pise grexos, to inam...
auto: Fun Or Racing Daily in STyle with More Power 260 - 267hp a 398Nm bratm
priblizovadlo: Honda City 1.4 Cool
predtym: dlllho dlllllllho Corolla E10 5D : 1,3 16V EFI : KS-One

Používateľov profilový obrázok
fajry
administrátor
Príspevky: 3427
Dátum registrácie: Pondelok, 26. Júla 2004, 13:45
Bydlisko: Bratislava/Nove Zamky
Kontaktovať používateľa:

Re: Co by ste v aute chceli mat?

Príspevok od používateľa fajry » Štvrtok, 28. Júna 2012, 13:31

grexos napísal:fajry len to je mierne offtopic tema na inu diskusiu :)
sorry ... tym som chcel povedat, ze ja by som v aute nechcel mat nic. Chcel by som len auto, nie pocitac na kolesach!
Subaru Forester (IV/SJ) 2.0 CVT
Toyota RAV4 II 2.0 D-4D
ex: Subaru Forester (III/SH) 2.0D
ex: Avensis T22 sedan 2.0 D4D
ex: Toyota Corolla 1.6 E11
ex: Toyota Celica st165 turbo 4x4
ex: Toyota Celica st162 2.0
ex: Toyota Corolla 1.6GTi E9 liftback

Používateľov profilový obrázok
grexos
Toyota guru
Príspevky: 2461
Dátum registrácie: Štvrtok, 8. Marca 2007, 10:27
Bydlisko: Gbely
Kontaktovať používateľa:

Re: Co by ste v aute chceli mat?

Príspevok od používateľa grexos » Štvrtok, 28. Júna 2012, 14:26

ide mi to ze by to malo mat rozhranie pouzitelne v mobilnych zariadeniach resp smartfonoch
Corolla TE71 GT 2T-G
Previa TCR1 2TZ-FE
Yaris 2 1.3
Mazda 5 2i
Ex: Ford Cortina MK3, AE111L, H Stream 2.0, AE92L GTi

Používateľov profilový obrázok
kuki
toyoťák
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Utorok, 7. Novembra 2006, 17:30
Bydlisko: Bratislava

Re: Co by ste v aute chceli mat?

Príspevok od používateľa kuki » Štvrtok, 28. Júna 2012, 14:35

Nj, to mame aj nemame. To, co mame mame, to co nemame mame v plane presne ako pises :-) Dik!
auto: Fun Or Racing Daily in STyle with More Power 260 - 267hp a 398Nm bratm
priblizovadlo: Honda City 1.4 Cool
predtym: dlllho dlllllllho Corolla E10 5D : 1,3 16V EFI : KS-One

Používateľov profilový obrázok
drgi
Vševed
Príspevky: 2734
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Februára 2005, 21:50
Bydlisko: doma.
Kontaktovať používateľa:

Re: Co by ste v aute chceli mat?

Príspevok od používateľa drgi » Štvrtok, 28. Júna 2012, 16:28

ja by som chcel mat displej s teplomermi na teplotu oleja, vody, prevodovky, diffu... ale to by uz chcelo okrem softu zopar senzorov navyse :)
'miatka' : Mazda MX-5 Sportive, 2001 (NBFL), 1.8, 128 000 km

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Co by ste v aute chceli mat?

Príspevok od používateľa smutok » Štvrtok, 28. Júna 2012, 17:59

kuki napísal:Smutok - dokonale! To vyzera ako keby si na tom tyzden robil :-) Pochopil si presne, co som chcel. Vdaka!

Zaujalo ma to, ze ako (a naco) by si chcel vediet polohu auta tam, kde neni GPS signal. A ako by si navrhoval technicky riesit monitorovanie auta v podmienkach, kde niekto rusi GPS aj GSM signal. Co sa riadenia tyka - tomu sa cielene vyhybame. Ak ti auto kvoli poruche systemu samo naskoci v noci, tak nas urcite nepochvalis.
Tak ked sledujes trochu trendy elektroniky v autach a spojis to s neakymi vlastnymi predstavami a poziadavkami, tak za hodinu dojdes k velmi podobnym poziadavkam ako ja. Niektore su trochu prehnane a osobne by som ich asi nekupil ale vsetko je otazka ceny samozrejme.
Pockat pockat, pisal si, ze technicku stranku neriesime ;)
Ale v zasade sa to robi cez informacie od vozidla ako rychlost a uhol otocenia volantom, pripadne menej presne riesenia na baze akcelerometrov. Podla tych udajov vypocitavas kolko a ktorym smerom auto preslo. Je to potrebne napriklad v rozsihlych tuneloch napriklad tu http://sk.wikipedia.org/wiki/La_Défense tam sa taka navigacia bez GPS velmi uzivi. Potom je este vyuzitie v podzemnych garaziach ale tam je trochu problem pri viacerych poschodiach ale aj to by sa dalo priblizne riesit nacitavanim sklonu vozidla.
Co sa monitorovani auta tyka, tak je to rovnake ako bez GPS ale samozrejme ked ti ho odvezu na odtahovke tak ti nic nepomoze. Vsetko to musis samozrejme riesit zo zaloznym zdrojom ktory vydrzi par dni a v pripade navratu GSM signalu by zistil a poslal polohu podla vysielacov. To mas taky nacrt.
Co sa riadenia tyka, tak treba zabezpecit aby sa take veci kvoli poruche nestavali. ;)
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

Používateľov profilový obrázok
spider207
Vševed
Príspevky: 2868
Dátum registrácie: Nedeľa, 10. Mája 2009, 15:57
Bydlisko: Zvolen

Re: Co by ste v aute chceli mat?

Príspevok od používateľa spider207 » Štvrtok, 28. Júna 2012, 18:36

Ja suhlasim s fajry-m :mrgreen:
Ale k teme - celkom by ma potesilo keby som aj cez mob a pravdepodobne nejaky SW dokazal identifikovat napr. nejaku zavadu, alebo by mi oznamilo napr. nefukncnu/vypalenu ziarovku a pod. Samo toto je asi vec SW v mobile a sparovania s ECU(?)/autom, ale aj tak by to potesilo. Moc sa v tychto veciach nepohybujem tak neviem co je dnes vlastne mozne a bezne dostupne. Naposledy co som zachytil bola nejaka aplikacia v smartphone co ukazovala otackomer, rychlomer, stav paliva, nejake tlaky a pod, ale netusim ci je to bezne dostupne alebo len mierne sci-fi.

Tot ma mozno tak napadla otazka - smutok, prip niekto iny, vieme spracovat nejaky zoznam alebo v skratke napisat co sa da dnes napr. pomocou mobilu ovladat/zobrazovat? Viem, ze toho asi bude mrte, ale nieco dostupne pre bezneho uzivatela, ktory nema zaujem kupovat soft za xy stovak € aby mu ukazalo ci je teplota oleja v poriadku. Hadam vieme na co narazam. (Mozno strielam mimo?? Neviem, pripadne ma usmernite.)

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Co by ste v aute chceli mat?

Príspevok od používateľa smutok » Piatok, 29. Júna 2012, 06:24

Spider, pokial mas android, tak bluetooth OBD II adapter a soft torque bud free alebo platenu verziu na iphone tiez nieco existuje treba pohladat.
Inak keby si bol na zraze, tak by som ti to vediel ukazat.
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

Používateľov profilový obrázok
kuki
toyoťák
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Utorok, 7. Novembra 2006, 17:30
Bydlisko: Bratislava

Re: Co by ste v aute chceli mat?

Príspevok od používateľa kuki » Piatok, 29. Júna 2012, 08:10

smutok - technologie, ako sa robi navigacia bez GPS, su mi samozrejme dobre zname, len som bol zvedavy, ci nemas nejaky napad hodny nobelovky.

Riesenie pomocou natocenia kolies a impulzov je vysoko pouzitelne, ale znamena prepojenie s autom, aby sa tato informacia dala ziskat. Je ti jasne, ze u X aut bude X sposobov kde sa napojit a ako tu informaciu ziskat. U nejakych aut sa ani ziskat nebude dat. A kedze nase zariadenia musia fungovat v akomkolvek type auta, tak toto je vec, ktora je killer argument preco nie.

Ako sam pises, akcelerometricke riesenie je uz o kus menej presne. A hoci nase zariadenia toto technicky umoznuju realizovat, tak testy ukazali, ze to nema zmysel. Pre zaujimavost, pouzili sme najpresnejsi akcelerometer, aky sa da zohnat (meria do 137g s presnostou na 0,001g! a len ten chip stoji velkoobchodne 50E) a zistili sme, ze ani pomocou neho sa neda zabezpecit, aby sa vypocitana draha nezacala velmi rychlo lisit od tej realnej. Toto je dobre riesenie na preklenutie 50m tunela, pri 10 poschodovej podzemnej garazi bude udaj o polohe uplne mimo uz na -3tom poschodi.

Navyse, ja osobne som presvedceny ze navigacia v garazi alebo tuneli (extra v nasej krajine) je uplny nezmysel, lebo ziadny z tych priestorov nie je dost velky na to, aby tam malo zmysel navigovat. A hlavne v takom priestore neni kde inam ist ako na vyjazd z tunela/garaze.

V pripade rusicky GPS by bolo super mat moznost akcelerometrom auto dohladat (toto bude "funkcne" aj ak zlodeji auto odtiahnu!) ale uz som pisal, aka by bola presnost. Ak ho odtiahnu 100km tak bude uspech, ak sa vyratana poloha bude este nachadzat v tom state, kde aj auto.

Doba zaloznych zdrojov a doposielania polohy po hodinach/dnoch, ked rusicku vypnu, je davno prec. Dovodov je mnoho ale hlavny je asi to, ze zlodeji v dnesnej dobe auto okamzite po kradezi rozoberaju a hladaju GPS vyhladavanie. Ak ho najdu, nechaju auto tak a prchaju (ak sa boja), alebo ho vyrvu a pokracuju (ak sa citia silni). V ani jednom z pripadov zalozny zdroj nic nepomoze.

spider - tvoj problem sa da riesit presne ako pisal smutok. To iste mam aj ja - OBDII reader s BT kupis za menej ako 20E a soft mas Torque na Android, ako pisal smutok, alebo ak mas Symbian tak zadara Race Chrono (to mam ja). Vycitat odtial vies cokolvek, co je na OBDII pristupne a reader to vie precitat a poslat. Ked som videl zoznam, tak som na rit padol. Je tam toho fakt vela...
auto: Fun Or Racing Daily in STyle with More Power 260 - 267hp a 398Nm bratm
priblizovadlo: Honda City 1.4 Cool
predtym: dlllho dlllllllho Corolla E10 5D : 1,3 16V EFI : KS-One

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Co by ste v aute chceli mat?

Príspevok od používateľa smutok » Piatok, 29. Júna 2012, 09:30

Tak tam neake super riesenia nenavymyslas, ale co sa tyka kompatibility, tak mozes pouzivat vlastne snimace. Rychlost je bezne dostupna cez OBD II a neviem ci to nie je dokonca standartny udaj, co sa tyka polohy volanu, tak tam mozes domontovat vlastny snimac a mas po probleme s kompatibilitou, len mas samozrejme trochu vacsie naklady na vyvoj presneho snimaca. Tu mas inspiraciu http://www.cybertronic-labs.cz/sas-senz ... it-i127c55 na navigaciu pravdepodobne ma malu presnost ale je to len ukazka, ze sa to da bez extremnej namahy.

V nasej kraine to mozno nema valny vyznam ale zase co sa navigacie tyka, tak keby som uz si za nieco take zaplatil bol by som rad, aby mi to poskytlo konfort a presnost OEM navigacie aj ked viem, ze zameranie vasho produktu je trochu inym smerom. Ale osobne si myslim, ze by bola skoda poskytovat monitorovaci system bez moznosti navigacie.

Co sa tyka kradeze, tak osobne by som asi bol radsej keby sa auto nenajde, nez ked mi ho najdu v poskodenom stave a poistovna sa na mna vysere s platenim. Tak ono zabezpecenie je celkovo uplne ina otazka nad ktorou sa da vela polemizovat ale to uz chce riesit konkretne technicke riesenia.
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných