Rucna brzda pri parkovani

Fórum o všetkom a o ničom
Používateľov profilový obrázok
paranormalny_somarik
panic
Príspevky: 93
Dátum registrácie: Nedeľa, 11. Novembra 2007, 15:32
Bydlisko: Dubravka, BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Rucna brzda pri parkovani

Príspevok od používateľa paranormalny_somarik » Pondelok, 7. Januára 2008, 14:50

Rasťo napísal:Jaj chlapci z dolniakov - príď k nám na Liptov, alebo na Oravu a pochopíš, čo je to MUSIEŤ použiť pri rozbehu do kopca aj ručnú brzdu...
A to "MUSIET" by som tiez netvrdil. Preco? :?:
Ked vam bliknem, prosim vas, nezavadzajte. Dakujem.

Rozkosny cierny oslik

Používateľov profilový obrázok
grexos
Toyota guru
Príspevky: 2461
Dátum registrácie: Štvrtok, 8. Marca 2007, 10:27
Bydlisko: Gbely
Kontaktovať používateľa:

Re: Rucna brzda pri parkovani

Príspevok od používateľa grexos » Pondelok, 7. Januára 2008, 15:01

zazil som uz kopce kde ked som nechcel dva metre dozadu musel som pouzit rucnu a to si myslim ze dokazem celkom rychlo reagovat. okrem toho nas ucili ze na lade je najlepsie sa rozbiehat z rucnej ci uz rovina alebo kopec
Corolla TE71 GT 2T-G
Previa TCR1 2TZ-FE
Yaris 2 1.3
Mazda 5 2i
Ex: Ford Cortina MK3, AE111L, H Stream 2.0, AE92L GTi

Používateľov profilový obrázok
paranormalny_somarik
panic
Príspevky: 93
Dátum registrácie: Nedeľa, 11. Novembra 2007, 15:32
Bydlisko: Dubravka, BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Rucna brzda pri parkovani

Príspevok od používateľa paranormalny_somarik » Pondelok, 7. Januára 2008, 15:42

grexos napísal:zazil som uz kopce kde ked som nechcel dva metre dozadu musel som pouzit rucnu a to si myslim ze dokazem celkom rychlo reagovat. okrem toho nas ucili ze na lade je najlepsie sa rozbiehat z rucnej ci uz rovina alebo kopec
Hovorim o prednokolke teraz, aj ked je to viacmenej jedno, ale usetrime si tym niektore teorie unikajuce od podstaty.

Ak je tak strmy kopec, ze spojka si sama nepodrzi auto (ale auto cuva), tak je velmi velky predpoklad, ze to stupanie je tak vyrazne, ze na snehu sa jednoducho cez prednu napravu neda preniest sila potrebna na rozbehnutie auta. Ak na pohnutie treba silu povedzme 4000N a pneumatika vie preniest len 3000N, tak sa tam skratka auto nerozbehne.

Rucna je vyhodou len vtedy, ak sa clovek nevie kvalitne rozbehnut do kopca bez rucnej. Pod pojmom "kvalitne" chapem nasledovne. Najprv pridrzanie na noznej brzde a sucasne spojku do zaberu. Potom povolenie brzdy, ked uz trakcna sila motora (cez preklzujucu spojku) zodpoveda priblizne tej brzdnej sile. A nasledne dalsie povolenie spojky a teda pridanie dalsich par Newtonov na kolesa, co nam uz potom auto uvedie do pohybu.
Rucna je nevyhnutna len vtedy, ak je extremne strmy kopec alebo (a) slaby motor vzhladom na hmotnost auta a dobre adhezne podmienky, aby sme vobec mohli uvazovat o pohnuti sa v takomto terene z trakcnych dovodov. A taktiez je nevyhnutna, ak sa niekto bez rucnej vie rozbiehnut len stylom, ze mu auto pri prechode brzda-plyn zacne cuvat a nasledne prudko pusta spojku a teda dava na hnane kolesa kratkodobo velmi velku trakcnu silu. To samozrejme kolesa pri zlej adhezii vyrazne pretoci a koeficient trenia je nahle podstatne nizsi. Vysledok je teda, ze sa nerozbehne vobec.

Samozrejme rozbiehanie s rucnou ma svoje vyhody, ale nie je pravda, ze bez rucnej sa na snehu clovek nepohne v strmsich kopcoch. Ak sa spravne davkuje hnacia sila na kola pomocou spojky, tak rucna na toto nema ziaden vplyv.
Ked vam bliknem, prosim vas, nezavadzajte. Dakujem.

Rozkosny cierny oslik

Používateľov profilový obrázok
grexos
Toyota guru
Príspevky: 2461
Dátum registrácie: Štvrtok, 8. Marca 2007, 10:27
Bydlisko: Gbely
Kontaktovať používateľa:

Re: Rucna brzda pri parkovani

Príspevok od používateľa grexos » Pondelok, 7. Januára 2008, 16:26

ja som nepovedal ze sa nepohne iba ze nas ucili ze je to lepsie. ale ja osobne sa do strsieho kopca neviem rozbehnut bez rucnej bez toho aby mi auto necuvlo co len kusok spat. kdezto na rucnej ano.
Corolla TE71 GT 2T-G
Previa TCR1 2TZ-FE
Yaris 2 1.3
Mazda 5 2i
Ex: Ford Cortina MK3, AE111L, H Stream 2.0, AE92L GTi

Používateľov profilový obrázok
wakkee
Toyota guru
Príspevky: 1312
Dátum registrácie: Streda, 1. Júna 2005, 09:42
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Rucna brzda pri parkovani

Príspevok od používateľa wakkee » Pondelok, 7. Januára 2008, 16:33

mna by skor zaujmalo ako to je s rucnou pri zadnom nahone? Ked sa chcem pohnut s rucnou lebo ju za jazdy zatiahnem, neutrhnem ju? :)
Today, Tomorrow, To ..... to co je? (R)
Speed's just a question of money. How fast can you go?

Opat Toyota
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Rasťo
Vševed
Príspevky: 3806
Dátum registrácie: Streda, 7. Marca 2007, 17:45
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Rucna brzda pri parkovani

Príspevok od používateľa Rasťo » Pondelok, 7. Januára 2008, 18:05

Nie - neutrhneš - Na MR-ke ju používam dosť často a všetko je OK.
U nás v RK máme jednu dosť husto použíanú križovatku, ktorá je do dosť divokého kopca a za prdelou máte 10 ďalších aut, ktorým nechcete skončiť na prednom bumpri. Extrémny stupák to znovna nie je, ale para_somárik - ak si myslíš, že bez nohy na plyne sa tam rozbehneš tak, aby Ti to neskapalo, tak si na omyle a do kopca si sa ešte nerozbiehal...
Na čase nezáleží...záleží pouze na životě

Lexus RX400h, ´08, 1MZ-FE
Toyota MR-2 W3, ´00, 1ZZ-FE
Toyota Corolla AE92, ´88, 4A-GE 16V
Ex : Toyota Yaris XP10, ´01-´05, 1SZ-FE
Ex : Toyota Celica RA61. ´85, 21R-C
Ex : Toyota Corolla E11, ´98, 4E-FE

Používateľov profilový obrázok
paranormalny_somarik
panic
Príspevky: 93
Dátum registrácie: Nedeľa, 11. Novembra 2007, 15:32
Bydlisko: Dubravka, BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Rucna brzda pri parkovani

Príspevok od používateľa paranormalny_somarik » Pondelok, 7. Januára 2008, 19:35

Rasťo napísal:Nie - neutrhneš - Na MR-ke ju používam dosť často a všetko je OK.
U nás v RK máme jednu dosť husto použíanú križovatku, ktorá je do dosť divokého kopca a za prdelou máte 10 ďalších aut, ktorým nechcete skončiť na prednom bumpri. Extrémny stupák to znovna nie je, ale para_somárik - ak si myslíš, že bez nohy na plyne sa tam rozbehneš tak, aby Ti to neskapalo, tak si na omyle a do kopca si sa ešte nerozbiehal...
Netvrdim, ze sa tam rozbehnem na 60km/h bez stlacenia plynu, ale "ustojim" to len na spojke.

edit: doplnok - Len aby som nebol zle pochopeny. Rucnu brzdu pri rozbiehani v kopci samozrejme casto pouzivam a jednoznacne veci ulahcuje, respektive urychluje v strmsich kopcoch.
Ked vam bliknem, prosim vas, nezavadzajte. Dakujem.

Rozkosny cierny oslik

Používateľov profilový obrázok
easy
panic
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Nedeľa, 11. Júna 2006, 15:53
Bydlisko: Bratislava II

Re: Rucna brzda pri parkovani

Príspevok od používateľa easy » Utorok, 8. Januára 2008, 14:54

Kua chlapi a co ked mam automat?Ja pouzivam iba "P"(parking).Takze asi rucnu netreba,ci ano?
hmm... 8)
Toyota Carina E SW 1,8 ´96 automat

gmork
panic
Príspevky: 109
Dátum registrácie: Utorok, 21. Septembra 2004, 16:27

Re: Rucna brzda pri parkovani

Príspevok od používateľa gmork » Utorok, 8. Januára 2008, 15:33

a v noci je niekedy celkom prijemne ked ti na krizovatke niekto 5 min. svieti brzdovkami do ksichtu 8)

btw niekedy sa budem musiet prist pozriet na somarika ako ustoji na spojke nejaky 15% kopcek 8)
Ford Focus 1.8 '99
ex.: Toyota Carina II 1.6 XLi 16V '89

Používateľov profilový obrázok
Gabriel Nagy
Vševed
Príspevky: 7554
Dátum registrácie: Streda, 8. Novembra 2006, 17:05
Bydlisko: Želovce

Re: Rucna brzda pri parkovani

Príspevok od používateľa Gabriel Nagy » Utorok, 8. Januára 2008, 15:48

ustoji vpohode... mozno trosku dechtit bude po case.... a spravi to len parkrat... :lol:
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 90
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 92
ex: 6gen 3s-ge 3gen :-)
IS300 2JZ-GE dream car
swap to 1JZ-GTE? :-D

Používateľov profilový obrázok
chmelo
Toyota guru
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: Streda, 24. Januára 2007, 09:29
Bydlisko: Žilina/Kysucké Nové Mesto

Re: Rucna brzda pri parkovani

Príspevok od používateľa chmelo » Utorok, 8. Januára 2008, 16:04

Na Ave mám tiež automat a v kopci (aj miernom) používam aj ručnú. Na rovine len P.
Už to mám zaužívané z Karolíny, že v prudkom kopci zaťahujem ručnú skoro na doraz a v miernom len na 1 až 2 zuby, viacmenej keď cítim, že zabrala.
V zime sa snažím neparkovať na "zjazdovkách" :lol: , takže ručku zaťahujem len z ľahka. Samozrejme, keď sa dá ;-)

gmork: čítaš mi myšlienky. Vždy a to aj keď je ešte len šero sa snažím v kolóne zaradiť N a používať ručku a vytáča ma k nepríčetnosti, keď sa nejaký ignorant predo mnou snaží vypáliť mi sietnice. Našťastie pre mňa mám vo väčšine áut hlavu až kdesi pri strope, takže si vždy sklopím clonu, akurát žena s mladým vzadu si to vychutnajú na plno :evil:
easy napísal:Kua chlapi a co ked mam automat?Ja pouzivam iba "P"(parking).Takze asi rucnu netreba,ci ano?
hmm... 8)
Palculienka - Sienna, 3,5L 2GR-FE
Reiner - 4Runner, 2,4L 22R-E - v opatere:)
Anička Dušička - Honda CX500C

Používateľov profilový obrázok
paranormalny_somarik
panic
Príspevky: 93
Dátum registrácie: Nedeľa, 11. Novembra 2007, 15:32
Bydlisko: Dubravka, BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Rucna brzda pri parkovani

Príspevok od používateľa paranormalny_somarik » Utorok, 8. Januára 2008, 16:40

gmork napísal:a v noci je niekedy celkom prijemne ked ti na krizovatke niekto 5 min. svieti brzdovkami do ksichtu 8)

btw niekedy sa budem musiet prist pozriet na somarika ako ustoji na spojke nejaky 15% kopcek 8)
A ked nahodou ano, tak potom si z toho mojho prispevku odnesies aj skutocnu pointu, alebo zovialne pridas percenta?
Ked vam bliknem, prosim vas, nezavadzajte. Dakujem.

Rozkosny cierny oslik

Používateľov profilový obrázok
johnC
toyoťák
Príspevky: 583
Dátum registrácie: Pondelok, 20. Februára 2006, 19:12
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Rucna brzda pri parkovani

Príspevok od používateľa johnC » Utorok, 8. Januára 2008, 18:59

johnC napísal: inak pohynanie sa z rucnou mi pripada strasne zenske :D
noo akoze teda zeny chcu mat auto vzdy pod kontrolou a preto pouzivaju rucnu vsade kde sa len da
Toyota Corolla E11/Scott Reflex 10/noKia/Lunex DCM-fz7/Logitech-mouse/Verbatim FDD/Adibas/Mentos/Primeros
.... ideal for mňa !

gmork
panic
Príspevky: 109
Dátum registrácie: Utorok, 21. Septembra 2004, 16:27

Re: Rucna brzda pri parkovani

Príspevok od používateľa gmork » Streda, 9. Januára 2008, 14:01

somarik: ano potom pojdeme na 50% :D nie len by som to chcel vidiet lebo moc sa mi to nezda 8)

mat auto pod kontrolou je dobra vec (aj ked ako som pocul "kontrola je iluzia" :))
Ford Focus 1.8 '99
ex.: Toyota Carina II 1.6 XLi 16V '89

Používateľov profilový obrázok
drgi
Vševed
Príspevky: 2734
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Februára 2005, 21:50
Bydlisko: doma.
Kontaktovať používateľa:

Re: Rucna brzda pri parkovani

Príspevok od používateľa drgi » Utorok, 29. Januára 2008, 10:02

tu mame jeden prakticky prispevok do diskusie:

http://www.sme.sk/c/3700733/Auto-islo-bez-vodica.html

ČADCA. Kuriózna dopravná nehoda sa stala v piatok v obci Radoľa v okrese Kysucké Nové Mesto. Vodič Fiatu Doblo šiel smerom na Žilinu, keď v blízkosti čerpacej stanice spozoroval, ako sa k nemu približuje auto bez šoféra.

Prekvapený vodič sa snažil zrážke zabrániť, ale i napriek intenzívnemu brzdeniu do Fiata Ducato nabúral.

Ako vyšlo neskôr najavo, vodič Fiatu Ducato zastavil s vozidlom na čerpacej stanici, auto však nezabezpečil proti samovoľnému odjazdu. Vozidlo sa po klesajúcej vozovke pohlo dopredu a narazilo do dopravnej značky. Vo svojej nebezpečnej jazde následne pokračovalo až na hlavnú cestu, kde sa stala dopravná nehoda.

Vodič Fiatu Doblo utrpel ľahké zranenia. Škoda na oboch vozidlách je odhadnutá na 250-tisíc korún. Dopravnú nehodu polícia vyšetruje. O prípade informovala zástupkyňa hovorkyne KR PZ v Žiline Ingrid Jančulová.
'miatka' : Mazda MX-5 Sportive, 2001 (NBFL), 1.8, 128 000 km

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných