Misia: Denné svietenie

všetko o tomto modeli
Používateľov profilový obrázok
Eru
začiatočník
Príspevky: 247
Dátum registrácie: Streda, 11. Mája 2011, 23:49
Bydlisko: BA - okolie

Misia: Denné svietenie

Príspevok od používateľa Eru » Štvrtok, 10. Marca 2016, 09:03

Ahojte. Keďže ma už nebaví jazdiť stále s vytiahnutými kukadlami tak stále premýšlam ako zaviesť denné svietenie do MR-ky.
Z pochopiteľných dôvodov odmietam použiť LED (fakt by to pokazilo celkový vzhľad auta) a tak som mal dva nápady, ktoré by oba mohli nejak oklamať vyhlášku. Samozrejme môžem sa v niektorých veciach mýliť, tak ma keď tak opravte.

1. Vložiť do parkovačiek (na nárazníku) silnejšiu žiarovku, ktorá by mohla slúžiť ako denné svietenie. Všetky mieri vo vyhláške (ktorá sa dá nájsť tu: http://auto.sme.sk/c/6762671/denne-svie ... ysove.html ) sedia. Na parkovačky nie je určená svietivosť, takže sa stále nedá ani povedať že by som tým pádom odstránil parkovačky. Jediný problém je že v tejto hlupej vyhláške sa uvádza, že denné svietenie sa musí automaticky zapnúť po naštartovaní. A ďalej že pri zapnutí stretávacích svetiel sa musia buď vypnúť, alebo sa musí znížiť ich svietivosť. Takže to sa to celé komplikuje a tým pádom by som aj stratil funkciu parkovačiek.

2. Prídavné svetlomety, ktoré by zároveň mohli slúžiť ako hmlovky. Osobne si myslím že by to nevyzeralo zle, páči sa mi to, len tu nastáva zase problém ako sa s policajtmi vyhádať že to nemám zapnuté hmlovky ale denné svietenie. Na toto som nenašiel žiadnu vyhlášku, viem že niektoré autá ako napr. staršie octavie mali denné svietenie implementované do hmloviek klasickou žiarovkou, ale čo na to hovorí zákon netuším. Neviete o tom náhodou niečo?
Inak vyzeralo by to asi takto:
Obrázok

Čo na to hovoríte? Máte pre mňa nejaké rady alebo postrehy prosím? Kamarát má na svojej NA miate takto implementované denné svietenie do parkovačiek, zatiaľ s tým nemal žiadne opletačky ale človek nikdy nevie aký debil ho zastaví.
MR2 AW11 4a-ge 16v ´87
Corolla E11 4zz-fe ´00
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Misia: Denné svietenie

Príspevok od používateľa smutok » Štvrtok, 10. Marca 2016, 14:46

So silnejsimi ziarovkami by som bol opatrnejsi nakolko mozu spalit parkovacie svetla, lebo budu davat viac tepla.
Automaticke zapnutie po startovani by sa dalo spravit cez riadiaci modul denneho svietenia co sa predava zvlast.
Funkciu parkovaciek by sa dalo vyriesit dvojvlaknovou ziarovkou ako je to napriklad na verse alebo novom yarise kde silnejsie vlakno funguje ako denne svietenie ale ked sa zapnu parkovacky tak by sa to prepne na slabsie vlakno.
V podstate obnasalo by to zmenu patice a mensie upravy kabelaze v parkovackach.

Pridavne svetla nie su problem pokial sa budu automaticky zapinat a vypinat pri zapinani svetiel. To sice policajti mozu mat pindy, ale ked im ukazes, ze to funguje podla vyhlasky, tak ti moc toho nemozu.

V tychto pripadoch je len jeden problem a to znacenie ucelu pouzitia svetiel na samotnych svetlach. Pokial tam nie je znacka, ze sa mozu pouzivat ako denne svietenie, tak teoreticky to moze byt problem ako pri policajtoch tak pri stk, ale osobne sil myslim, ze to nikto nepozera a skumaju skor ci tam je homologacna E znacka a to maju vsetky svetla schvalene do prevadzky.

Ja osobne by som isiel tou prvou cestou prestavby parkovaciek na dvojvlaknovu ziarovku. Zozen si neaky nahradny kus a poskusaj co tam bude pasovat a ako by sa to dalo vhodne upevnit.
Kabelaz tam je podla mna uplne jednoducha, povodny kabel parkovaciek namontujes na slabsie vlakno, kostru budu mat spolocnu obe vlakna. Na silnejsie vlakno napojis modul denneho svietenia priamo od baterky, treba vybrat taky co sa zapina az pri nastartovani. A tie moduly maju vypinanie od zapnutych parkovaciek tak ten napojis na existujuci kabel parkovaciek a mas to cele funkcne. Ziadne velke zasahy do elektriky.
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

Používateľov profilový obrázok
Eru
začiatočník
Príspevky: 247
Dátum registrácie: Streda, 11. Mája 2011, 23:49
Bydlisko: BA - okolie

Re: Misia: Denné svietenie

Príspevok od používateľa Eru » Štvrtok, 10. Marca 2016, 15:57

Smutok: Vinikajúci nápad! Ďakujem pekne skúsim si o tom niečo pohľadať a nejak to vymyslieť. Sám to robiť nebudem nakoľko na toto som úplny jeleň, ale zistím ako by to šlo a potom to vysvetlím jednému elektrikárovi čo sa mi osvedčil. Jediný problém možno bude zapojenie priamo do baterky, keďže tá je vzadu.
MR2 AW11 4a-ge 16v ´87
Corolla E11 4zz-fe ´00
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Misia: Denné svietenie

Príspevok od používateľa smutok » Štvrtok, 10. Marca 2016, 16:30

to som si trochu neuvedomil, ale urcite mas +12v na zapalovani a to mas pri volante, takze cesta moze byt aj tam, alebo cez poistkovu skrinu ale naneviem ci je vpredu alebo vzadu.
Baterka bola myslena skor ako najjednoduchsia cesta ale to nie je tvoj pripad.
Inak cele by to podla mna lepsie fungovalo v cirych svetlach. Tam by sa dali aj prehodit miestami parkovacky s blinkrom co tiez nemusi byt na skodu.
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

Používateľov profilový obrázok
Eru
začiatočník
Príspevky: 247
Dátum registrácie: Streda, 11. Mája 2011, 23:49
Bydlisko: BA - okolie

Re: Misia: Denné svietenie

Príspevok od používateľa Eru » Piatok, 11. Marca 2016, 09:37

Číre veľmi nechcem, malo by to pre mňa rovnaký vplyv na vzhľad ako tie LED-ky, jednoducho to nie je period friendly :lol:
MR2 AW11 4a-ge 16v ´87
Corolla E11 4zz-fe ´00
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
treelonek
panic
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Pondelok, 21. Novembra 2016, 14:07

Re: Misia: Denné svietenie

Príspevok od používateľa treelonek » Pondelok, 21. Novembra 2016, 14:23

Mne sa to niekde páči a niekde zasa nie tie číre. Ale poväčšine je to nie boh vie aké :-)

Používateľov profilový obrázok
Bosso
panic
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Pondelok, 10. Februára 2014, 17:26

Re: Misia: Denné svietenie

Príspevok od používateľa Bosso » Streda, 4. Januára 2017, 19:00

Ja jazdím na parkovačkách, ale psst :lol: Policajti zatial nič nehovoria. Ani v CZ s tým nemali problém. Asi to bude tým, že to vyťahujem len za pekného počasia a jazdím po kopcoch, kde tých policajtov moc nieje. Každopádne by som sa možno nechal nejakým tým nápadom inšpirovať. Kamarát má mazdu mx5 NA a tiež to bude dávať do parkovačiek. Na mazda fóre dokonca niekto robí "origo" kit na prerábku.
Toyota MR2 SW20 r.v.1991
Toyota celica ST202 - Bejvávalo
Obrázok

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný