Vola v radeni, alebo ako radit na 20 rocnej kare ako zamlada

Vaše skúsenosti so servismi, mechanikmi, špecializovanými firmami, rady, návody a referencie.
Používateľov profilový obrázok
stenky
Toyota guru
Príspevky: 1852
Dátum registrácie: Piatok, 13. Marca 2009, 16:08
Bydlisko: Bratislava -=}Petrzalka{=-

Vola v radeni, alebo ako radit na 20 rocnej kare ako zamlada

Príspevok od používateľa stenky » Pondelok, 11. Novembra 2013, 23:02

Uz davno pradavno som spisal jeden navod na to, ze vymenit puzdra tiahiel prevodovky (shifter cable bushing) je super vec. Montaz je v skutku jednoducha a ak sa nic nedoserie (za predpokladu, ze mame k tiahlam dobry pristup a stare gumene puzdra idu hravo von) trva max 20-25 minut.

Kedze ten navod dako neviem najst, dame si kratke repete.

Na vyber mame mosadzne puzdra, alebo loziskove puzdra. Volakedy som videl aj uretanove, ale tie uz neviem nikde najst. Novinkou su puzdra zo sferickeho loziska, vraj aby sa kabel mohol krutit ako je mu po prirodzeni, no ja osobne si nemyslim ze pri tak malom skrute a takej dlzke kabla je tento benefit hodny osobiteho zretela (tento slovny obrat mam od dekana STU ked mi kedysi davno zamietol ziadost o odpustenie skolneho :D )

Gumene puzdro s mosadnou vlozkou vs celomosadz
Obrázok

Jedno puzdro namontovane, jedno to go
Obrázok

A teraz dojde ta zasadna otazka: Zlepsilo sa radenie? Tak urciteeeee... Ale dali sme menej golov ako super, tak sme prehrali... Chyba. Zlepsilo sa, ale este jeden komponent na radeni je uplny bastard a az donedavna som nevedel co s takym hulvatom. Ten komponent sa vola sku*vena mosadzna kocka!

Toyotu volakedy nenapadlo nic lepsie ako spravit tento medzikus z mosadze. Je to sice preto, aby sa namiesto samotnych radiacich tyci ktore su v kontakte opotreboval prave tento medzikus, ale problem je v tom ze:

A. o nom nikto poriadne nevie a ked sa vyjazdi, auto radi ako Skoda 1203
B. neda sa zohnat, lebo toyota ho samostatne nepredava
C. je to uplny buzerant

NO pozrime sa ako je vylagrovany ten zazrak

Obrázok

Nedavno, inspirovany jednym eshopom zo zahranicia som sa rozhodol ze skusim trik. Oprava tohoto veca stoji 1EURO!!! Tento vec sa vola Ihlickove lozisko HK1010 (alebo HK1012) Ak sme socky vieme zohnat noname kus aj za 30-40 Centov. Ak sa citime na koni, kriza sa nas netyka, mozme rozhadzovat a kupit priamo SKF deluxe za 2.5-3EURA... Teda HK1010 aj HK1012 su ok. Spolocne maju vnutorny priemer 10mm, vonkajsi 14mm a vysky 10mm pre HK1010 a 12mm pre HK1012. Na radenie sa zmestia oboje. Skusal som aj HK1015 (spravne 15mm vyska), zmesti sa, ale je zbytocne vysoke.
Takze montaz je nenarocna. Naladovat vazelinou, kocku vyhodit a dat lozisko na miesto.
Ci vydrzi ukaze cas ale pri statickej nosnosti loziska v okolo 5100N (co je cca 500kg zataze) nema dovod povolit.

1010, 1012 a 1015
Obrázok

Skusobny fit. V hlavnej ulohe 1012, v pozadi 1010
Obrázok

1010
Obrázok

1015 je uz privysoko
Obrázok

Vlastny upgrade. Nasiel som daky stuplik z pocitaca, ktory pasoval drazkou presne na lozisko, tak som ho tam capol nech sa na vazelinu neprasi
Obrázok

Obrázok

Tu fix MK2 (ihlickove loziska) a MK1 (vysoka matica M14, ktorej som prevrtal zavit na 10mm). Fix MK1 bol ok ale naco sa suchat, ked sa mozeme gulat :)
Obrázok

Radeniu zdar!
Obrázok

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných