Tankovanie Metanolu

Vaše skúsenosti so servismi, mechanikmi, špecializovanými firmami, rady, návody a referencie.
Používateľov profilový obrázok
Quade33
začiatočník
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Utorok, 12. Januára 2010, 23:52
Bydlisko: Senica

Tankovanie Metanolu

Príspevok od používateľa Quade33 » Utorok, 16. Októbra 2012, 21:37

Caute,chcem sa spytat,mam toyotu starlet EP 91 1.3 16V a vstrek.Chcel by osm skusit tankovanie metanolu,je to premna vyhodne alebo nie ? kamarat na favorite mi ho odporucil,viacej oktanov a je to zevraj aj pocitit,ale kedze on ma karburator musi miessat s benzinom ze mne to staci len natankovat a jazdit.Chcem sa spytat niekoho kto nato uz jazdi myslim ze na fb sa to uz riesilo toto ale neviem ako to dopadlo,je to uz velmi nizko myslim ze nejaky ten mesiac tomu uz je.Bol by som velmi rad za vase reakcie nato,ked sme to prepocitali tak 1.09€ vychadza liter v hodonine,preto by ma to dost zaujimalo ci sa to vlastne aj oplati a co tym mozem sposobit a vsetko okolo toho,dakujem vopred za reakcie.
Toyota Celica st202 GT - 3sge e56 (olejový chladič + LSD) 8)
Toyota Celica st202 GT - 3sge s54 (non LSD)
Toyota Starlet EP91 - 4e-fe (predaná)

Používateľov profilový obrázok
stefan-celica
Toyota guru
Príspevky: 1669
Dátum registrácie: Štvrtok, 25. Septembra 2008, 20:07
Bydlisko: Slovensko

Re: Tankovanie Metanolu

Príspevok od používateľa stefan-celica » Utorok, 16. Októbra 2012, 22:09

http://www.inforse.dk/europe/fae/DOPRAV ... etanol.htm

tu sice nepisu konkretne ake upravy potrebujes nato aby si mohol jazdit na metanol ale je to celkom poucne ak pisu pravdu, mna zaujalo hlavne nizsia teplota plamena a to ze je metanol rozpustny vo vode asi zacnem rozmyslat ze Corollu upravim na metanol len z hladiska bezpecnosti (mali by ma skor uhasit :mrgreen: ) neplanujem naburat ale pocitat treba so vsetkym



hlavne ma zaujima odkial tvoj kamarat kupuje metanol je vraj 2krat drahsi ako benzin, ak by sa dal pouzit metanol vypaleny s prveho destilovania alkoholu teoreticky by som mal par dodavatelov :D
Toyota Celica T20 ST202 129kw 3SGE McPherson :) 376 916km, Evans Coolants, K&N, PUR 80Sh
Renault Trafic 2.0dci M9R L2H1 toto auto my bol čert dlžný
Subaru Legacy AWD 2.0 boxer EJ20 318 000km

Používateľov profilový obrázok
Gabriel Nagy
Vševed
Príspevky: 7554
Dátum registrácie: Streda, 8. Novembra 2006, 17:05
Bydlisko: Želovce

Re: Tankovanie Metanolu

Príspevok od používateľa Gabriel Nagy » Utorok, 16. Októbra 2012, 22:24

ja stym nejake skusenosti mam...

ad1: nie metanol natankujes, ale bioetanol, teda E85, co je Etanol 85 a benzin 15 percent. Pozor nato, metanol a etanol su dve veci... ano, etanol, resp E85ka stoji nico okolo eura, kym denaturovany metanol stoji nejakych 30-35centov za liter! vlastnosti maju podobne, niesu vsak rovnake. Kazdopadne, kym sa bavime o legalnom tankovani do auta, tak sa bavime v nasich koncinach len o E85ke.
ad2: bez upravy ECU som aj do celici aj do is dal max 40% a este to jazdilo bez rozdielu, az som dal 50 na 50, uz to trhalo, tak som to hned doriedil benzinom... Preto treba tu ECU upravit, resp sa dava nejaka oblbovacia elektronika, ktora prednastavi zmes, zapalovanie...
ad3: kedze som mal aj metanol, daval som aj ten cisty do benzinu v pomere cca 25 ku 75 percent. Islo vpohodicke, absolvoval som minimalne 10tis km ak nie 15tis...
ad4: to ze karbes potrebuje miesat a vstrekovaci nie, je blbost... skor by som karbesovy doladil, lebo ECUckovy ta samozrejme nepusti, len od do aj to na zaklade udajov z lambdy.

Stevo, ano, aj preto sa dava bioetanol, lebo sa lahsie hasi a aj preto, ze ma 106 oktanov (metanol 105) a hlavne preto, ze ak mas v nadrzi nakondenzovanu vodu zo vzdusnej vlhkosti alebo z tych ultra super paliv, ktore tankujeme, etanol sa rozmiesa s vodou a pekne ti spali aj tu vodu, ktora tam je... samo sa nebavime o 30 litroch vody zase :-)

ak nejake lepsie info mate, rad si precitam, poucim sa. Je to tema zaujimava premna.

ps: odkedy som presiel na LPG, ziadne ine biopalivo neriesim, kedze cena LPG je momentalne velmi priazniva :-)
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 90
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 92
ex: 6gen 3s-ge 3gen :-)
IS300 2JZ-GE dream car
swap to 1JZ-GTE? :-D

Používateľov profilový obrázok
stefan-celica
Toyota guru
Príspevky: 1669
Dátum registrácie: Štvrtok, 25. Septembra 2008, 20:07
Bydlisko: Slovensko

Re: Tankovanie Metanolu

Príspevok od používateľa stefan-celica » Utorok, 16. Októbra 2012, 22:48

Gabriel Nagy napísal:

Stevo, ano, aj preto sa dava bioetanol, lebo sa lahsie hasi a aj preto, ze ma 106 oktanov (metanol 105) a hlavne preto, ze ak mas v nadrzi nakondenzovanu vodu zo vzdusnej vlhkosti alebo z tych ultra super paliv, ktore tankujeme, etanol sa rozmiesa s vodou a pekne ti spali aj tu vodu, ktora tam je... samo sa nebavime o 30 litroch vody zase :-)
takze nie metanol ale bioetanol, musim vsak zistit ci nieje na pretekoch zakazany ak ano zbytocne rozmyslam nad niecim co nemozem mat-dat


sice to sem nepatri ale favorit isiel na pomer 30% nafta 70% benzin alebo 40% benzin 40% aceton 20%nafta a neskor aj na cisty aceton ziadne zmeny v chode motora akurat hadice dostavali zabrat stvrdli a praskali
Toyota Celica T20 ST202 129kw 3SGE McPherson :) 376 916km, Evans Coolants, K&N, PUR 80Sh
Renault Trafic 2.0dci M9R L2H1 toto auto my bol čert dlžný
Subaru Legacy AWD 2.0 boxer EJ20 318 000km

Používateľov profilový obrázok
Gabriel Nagy
Vševed
Príspevky: 7554
Dátum registrácie: Streda, 8. Novembra 2006, 17:05
Bydlisko: Želovce

Re: Tankovanie Metanolu

Príspevok od používateľa Gabriel Nagy » Utorok, 16. Októbra 2012, 22:56

nemyslim si, kedze su povolene aj racing paliva a v tych je tiez 10-20 percent etanolu aj kvoli zvyseniu oktanoveho cisla... no pre istotu to zisti, neviem ako je to v jednotlivych kategoriach..
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 90
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 92
ex: 6gen 3s-ge 3gen :-)
IS300 2JZ-GE dream car
swap to 1JZ-GTE? :-D

Používateľov profilový obrázok
lukasc
začiatočník
Príspevky: 184
Dátum registrácie: Streda, 20. Júla 2011, 17:58
Bydlisko: Brezno

Re: Tankovanie Metanolu

Príspevok od používateľa lukasc » Streda, 17. Októbra 2012, 10:40

Predava sa vobec niekde u nas E85ka?

Používateľov profilový obrázok
Gabriel Nagy
Vševed
Príspevky: 7554
Dátum registrácie: Streda, 8. Novembra 2006, 17:05
Bydlisko: Želovce

Re: Tankovanie Metanolu

Príspevok od používateľa Gabriel Nagy » Streda, 17. Októbra 2012, 11:14

neviem o tom, ja som ju tankoval na 7km vzdialenej pumpe v Madarsku.
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 90
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 92
ex: 6gen 3s-ge 3gen :-)
IS300 2JZ-GE dream car
swap to 1JZ-GTE? :-D

Používateľov profilový obrázok
lukasc
začiatočník
Príspevky: 184
Dátum registrácie: Streda, 20. Júla 2011, 17:58
Bydlisko: Brezno

Re: Tankovanie Metanolu

Príspevok od používateľa lukasc » Streda, 17. Októbra 2012, 13:50

Tak treba rozbehnut biznis :D

Používateľov profilový obrázok
Quade33
začiatočník
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Utorok, 12. Januára 2010, 23:52
Bydlisko: Senica

Re: Tankovanie Metanolu

Príspevok od používateľa Quade33 » Streda, 17. Októbra 2012, 16:38

myslim ze na lovensku zatial nic takeho neni,ale co by sa stalo keby som dal ten etanol so shell benzinom nitro,nejaky tne oktan by to zdvihlo nahore,napriklad v hodonine natankovat plnu,po senicu to mam 30km,cize nekde na 25km mam shell benzinku,dotankovat tymto benzinom a skusit to takto vo vacsom pomere etanol benzin.
Co sa tyka favoritu musel riedit,z nicoho nic to skapalo vcera ako sme to skusali. Inak vravel mi o kamaratovi na fiata bravu daval na vstreky a normalne natankoval a jelo to bez problemov,ziadne miesanie.tak myslim ze by osm to mohol skusit,nejaka plna ma nezabije a ak to pojde na minimalnu spotrebu neuskodi raz zacat sa previest do hodonina cize 30km len tak :)
kazdopadne pozistujem to na benzinke co mi k tomu povedia viac ked tak ;) zatial vdaka zavodnici :)
Toyota Celica st202 GT - 3sge e56 (olejový chladič + LSD) 8)
Toyota Celica st202 GT - 3sge s54 (non LSD)
Toyota Starlet EP91 - 4e-fe (predaná)

Používateľov profilový obrázok
Rasťo
Vševed
Príspevky: 3806
Dátum registrácie: Streda, 7. Marca 2007, 17:45
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Tankovanie Metanolu

Príspevok od používateľa Rasťo » Štvrtok, 18. Októbra 2012, 07:15

Sakra ste úplne zblbnutí reklamami. Žiadne Nitro tam nie je... Na nitrometán - ani na jeho zmes z benzínom (aj keď to si pri totálne iných hustotách a chemickom zložení ktoré by mohlo pri vzájomnej reakcií spôsobiť nestabilitu, neviem predstaviť) žiadny bežný spaľovací motor nedokáže jazdiť - by okamžite explodoval. Zabudnite na Fast and Furious!
Celé Nitro+ je reklamný odrb - je to len premenovaný Shell V-Power.
Nechápem prečo vám odišiel nezmar Favorit, ktorého motorová technológia je osvedčená a staršia ako A-čkové motory od Toyoty (možno odišli sedlá ventilov v hlave a tlaky sa znížili natoľko, že to motor proste nedokázalo rozhýbať), ale isto nie kvôli natankovaniu Shell Nitro+.
Na čase nezáleží...záleží pouze na životě

Lexus RX400h, ´08, 1MZ-FE
Toyota MR-2 W3, ´00, 1ZZ-FE
Toyota Corolla AE92, ´88, 4A-GE 16V
Ex : Toyota Yaris XP10, ´01-´05, 1SZ-FE
Ex : Toyota Celica RA61. ´85, 21R-C
Ex : Toyota Corolla E11, ´98, 4E-FE

Používateľov profilový obrázok
Gabriel Nagy
Vševed
Príspevky: 7554
Dátum registrácie: Streda, 8. Novembra 2006, 17:05
Bydlisko: Želovce

Re: Tankovanie Metanolu

Príspevok od používateľa Gabriel Nagy » Štvrtok, 18. Októbra 2012, 07:41

Rasto, precital si si celu temu? Nik netvrdi, ze v shell nitro plus je nejake to nitro a navyse sa len medzi recou spomenul aj to len v poslednej teme ;-) Riesime Etanol resp Metanol ...favorit im skapal (ze zdochol motor) a nie ze im odisiel... skapal prave kvoli tomu, ze tam mali vela E85 a motor si snim neporadil, trebalo ho rozriedit B95kou.

stevo: Metanol nieje dvakrat drahsi ako benzin ale minimalne o dve tretiny lacnejsi.

ps: na nitrometan jazdia male spalovacie motoriky v RC-ckach :-)
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 90
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 92
ex: 6gen 3s-ge 3gen :-)
IS300 2JZ-GE dream car
swap to 1JZ-GTE? :-D

Používateľov profilový obrázok
Rasťo
Vševed
Príspevky: 3806
Dátum registrácie: Streda, 7. Marca 2007, 17:45
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Tankovanie Metanolu

Príspevok od používateľa Rasťo » Štvrtok, 18. Októbra 2012, 07:58

Gabo máš pravdu...nesledoval som to celé... Len ma vytáča keď počujem kolegov jazdiacich na dragstroch fypu Fabia HTP, že keď natankovali Nitro+, že predbehli Audi A6 a malo to výkon ako formula...
Čo sa týka E85: Realita je že E85 na SVK ee...a tak skoro ani nebude...v tomto smere je najväčšia brzda štát, ktorý by z E85 nedostal ani cent spotrebnej dane a to samozrejme pri jeho využiteľnosti neprichádza v úvahu. Jednoduchšie je urobiť štátnokartelovú dohodu s producentmi a dovozcami PHM na SVK a šíriť kampaň o tom, aký je E85 naprd...
Malý EDIT:
Gabo nemystifikuj - motorčeky v RC-čkach majú podstatne nižší kompresný pomer ako naše autá. Nitrometán má pri výbuchu pomaly desaťnásobnú rozťažnosť oproti B95 - to by spoľahlivo odknedlilo každý bežný atmo spaľovací motor aj keby mal kompresný pomer len 9:1...
Na čase nezáleží...záleží pouze na životě

Lexus RX400h, ´08, 1MZ-FE
Toyota MR-2 W3, ´00, 1ZZ-FE
Toyota Corolla AE92, ´88, 4A-GE 16V
Ex : Toyota Yaris XP10, ´01-´05, 1SZ-FE
Ex : Toyota Celica RA61. ´85, 21R-C
Ex : Toyota Corolla E11, ´98, 4E-FE

Používateľov profilový obrázok
Gabriel Nagy
Vševed
Príspevky: 7554
Dátum registrácie: Streda, 8. Novembra 2006, 17:05
Bydlisko: Želovce

Re: Tankovanie Metanolu

Príspevok od používateľa Gabriel Nagy » Štvrtok, 18. Októbra 2012, 10:26

ok, nemystifikujem, nie na nitrometan, ale na zmes paliva v ktorom je aj nitrometan :-)
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 90
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 92
ex: 6gen 3s-ge 3gen :-)
IS300 2JZ-GE dream car
swap to 1JZ-GTE? :-D

Používateľov profilový obrázok
Gabriel Nagy
Vševed
Príspevky: 7554
Dátum registrácie: Streda, 8. Novembra 2006, 17:05
Bydlisko: Želovce

Re: Tankovanie Metanolu

Príspevok od používateľa Gabriel Nagy » Štvrtok, 18. Októbra 2012, 10:27

Inak mal som moznost vyskusat si auto jazdiace na isobutanol a jazdilo to velmi pekne :-)
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 90
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 92
ex: 6gen 3s-ge 3gen :-)
IS300 2JZ-GE dream car
swap to 1JZ-GTE? :-D

Používateľov profilový obrázok
grexos
Toyota guru
Príspevky: 2461
Dátum registrácie: Štvrtok, 8. Marca 2007, 10:27
Bydlisko: Gbely
Kontaktovať používateľa:

Re: Tankovanie Metanolu

Príspevok od používateľa grexos » Štvrtok, 18. Októbra 2012, 11:48

Rosi hlavne podumaj kolko ta bude stat vylet senica -> hodonin -> senica lebo nakoniec mozno zistit ze co usetris na nadrzi prejazdis
Corolla TE71 GT 2T-G
Previa TCR1 2TZ-FE
Yaris 2 1.3
Mazda 5 2i
Ex: Ford Cortina MK3, AE111L, H Stream 2.0, AE92L GTi

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 14 neregistrovaných