DIY: E12 - Oprava podsvietenia ovládača výšky svetiel

Vaše skúsenosti so servismi, mechanikmi, špecializovanými firmami, rady, návody a referencie.
Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

DIY: E12 - Oprava podsvietenia ovládača výšky svetiel

Príspevok od používateľa smutok » Sobota, 21. Februára 2009, 00:04

Po tom ako sa mi vypalila ziarovka v podsvietenia ovladaca vysky svetiel a zistenia v toyote, ze sa to meni kus za kus, tak som sa to rozhodol pozriet ci neklamu. A ked som zistil, ze naozaj je to tam priletovane, tak som sa rozhodol to rovno opravit.
Predom sa ospravedlnujem za kvalitu fotiek, bolo to mobilom a cakal som ze to bude lepdie.

Vybratie panelu s ovladacom:
1. Treba vymontovat ten maly kastlik vlavo pri volante.
a. Otvorit ho tak do polovice a potahnut hore aby vycvakli dolne panty. Potom by mal byt uz volny.
b. Su tam vyrezy po krajoch priblizne v strede, cez nie treba pretiahnut dorazy po krajoch. Netreba ziadnu silu, len treba sa trafit. Odfotim to a hodim sem.

2. Vzadu na paneli su take zapadky nalavo aj napravo. Treba ich stlacit smerom do stredu a potlacit ho von. Samozrejme treba poodpajat konektory. Prikladam fotky vymontavaneho panelu. Myslim, ze je z niech jasne co s tym treba spravit.
Obrázok Obrázok

3. Vytahnut ovladac, staci ho len vytlacit odtial, ale opatrnejsie aby sa nic neulomilo. Otvorit ovladac, ma 5 zapadiek, 4 su v oblasti konektora po dve z kazdej strany a jedna je v strede tociaceho sa kruhu. Nemam fotku ale ked to clovek pred rozmontovanim dobre obzrie, tak mu to bude hned jasne.

4. Treba odletovat povodnu ziarovku, je to dost nepohodlne, tak treba trochu sikovnosti a trpezlivosti. Prikladam fotky rozobrateho ovladaca, ale kvalita je fakt mizerna.
Obrázok Obrázok

5. Naletovat novu ziarovku a je to hotove. Pri odletovani povodnej ziarovky treba nechat dierky na kabliky aby ste tam mohli dat novu. Pokial sa vam zatavili ako mne, tak pouzit ihlu na ich vytvorenie myslim ze netreba vysvetlovat ako.
Fotky procesu nemam, akosik som v zapale prace zabudol fotit :)

Este par poznamok na zaver.
Ziarovku povodneho rozmeru sa mi nepodarilo zohnat tak som pouzil mensiu. Povodna ziarovka je priblizne 4x10mm v http://www.gme.sk mi povedali, ze take uz nemaju a ani mat nebudu, tak som u nich kupil asi 2x5mm (neviem presne rozmer) na 14V. Ziarovku som dal do zeleneho obalu z povodnej ziarovky a otvorenu stranu zalial plastom, treba si davat pozor aby ste neskratovali nozicky. Osvetlenie funguje rovnako ako perdtym a nie je tam zrejmy ziaden rozdiel. Prikladam este fotku porovnania ziaroviek, ta vacsia je povodna.
Obrázok

Dufam, ze niekomu pomoze ked uz sa bude do toho pustat.
Naposledy upravil/-a smutok v Streda, 27. Októbra 2010, 03:31, upravené celkom 1 krát.
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

Používateľov profilový obrázok
tes
panic
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Nedeľa, 1. Februára 2009, 16:56
Bydlisko: Sabinov

Re: Oprava podsvietenia ovladaca vysky svetiel E12

Príspevok od používateľa tes » Pondelok, 23. Februára 2009, 20:48

Mne to svieti,za 4,5 roka som menil(mi menili) len jedinu ziarovku a to pod ovladacmi kurenia,inak nic,tak som rad.
Ale pekne si to popisal,klobuk dole. ;-)
Toyota Corolla E12 1.4 3D

TOYOOOO
panic
Príspevky: 62
Dátum registrácie: Streda, 14. Januára 2009, 20:17

Re: Oprava podsvietenia ovladaca vysky svetiel E12

Príspevok od používateľa TOYOOOO » Pondelok, 23. Februára 2009, 21:39

JA SOM TERAZ MENIL KOMPLET SECKY ZIAROVKY BRATOVI NA E10 KOMBI A ZVLADOL SOM KAZDU JEDNU AJ V POPOLNIKU ZAPALOVACI VSKA SVETIEL,VYSTRAZNY ,OTVORENIE DVERI OSVETLENIE KURENIA.PRISTROJVKY PROSTE FULL AK BY CHCEL NIEKTO PORADIT V POHO PORADIM KAZDU JEDNU ZIAROVKY DOSTAT V ELEKTRE PO 7SK

Používateľov profilový obrázok
liguere
toyoťák
Príspevky: 814
Dátum registrácie: Pondelok, 30. Júla 2007, 22:54
Bydlisko: presov
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava podsvietenia ovladaca vysky svetiel E12

Príspevok od používateľa liguere » Utorok, 24. Februára 2009, 08:19

no to hej,ked su to tie celosklenky. vytiahnes staru napichnes novu. tuto ale kolega popisoval vymenu LEDky
terazky avensis combi t25 1.8vvti
ex: RIP avensis combi t22 1.8vvti Obrázok
ex: e11 1.3 G6, UK = s vyrobnou chybou, volant na blbej strane

TOYOOOO
panic
Príspevky: 62
Dátum registrácie: Streda, 14. Januára 2009, 20:17

Re: Oprava podsvietenia ovladaca vysky svetiel E12

Príspevok od používateľa TOYOOOO » Utorok, 24. Februára 2009, 08:24

praveze aj ledky som menil trebalo tam skracovat nozicky a omotavat ich do takeho plastu kde drzia a tak az nasrubovat do spinacov ale je to pohodkaaa za 3 hodky som mal komplet secky fulll diody a sklenky vymenene teraz krasne svietii nadheraaaaaa brat bude stastny jak blchaa

TOYOOOO
panic
Príspevky: 62
Dátum registrácie: Streda, 14. Januára 2009, 20:17

Re: Oprava podsvietenia ovladaca vysky svetiel E12

Príspevok od používateľa TOYOOOO » Utorok, 24. Februára 2009, 08:25

ale inac pravda ked si teraz spominam tak prave ta dioda co je vyska svetiel bola najtazsia a prave ta jedina sa letovala ale nic zlozitee pekne na kovove nozicky som to naletoval-E10-

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava podsvietenia ovladaca vysky svetiel E12

Príspevok od používateľa smutok » Utorok, 24. Februára 2009, 09:43

No aby som upresnil, nebola to dioda, ale normalna ziarovka. Nie je to nic strasne ale dost zle sa tam davaju tie nozicky kedze sa to taha z opacnej strany.
Inac ziarovka stala 0.63 EUR.Mozno sa to da zohnat aj lacnejsie ale fakt sa mi nechcelo hladat a chcel som to mat co najskor z krku.

Inac s tymi ziarovkami ma to zacina stvat. Vypalili sa mi v priebehu 106 000 km tieto:
zapalovac - 2x
popolnik - 1x
ovladace kurenia - lava ziarovka - 1x
nastavenie svetiel - 1x
trojuholnik - 1x
Som zvedavy co sa mi este vypali najblizsie. Takze pokial sa niekomu vypalila jedna ziarovka za 4,5 roka moze byt fakt rad. Este je len otazka kolko sa s tym za tie roky najazdilo a kolko z toho zo svetlami. Ja mam odjazdenych 106 000 km so stale zapnutymi svetlami, tak to aj vyzera zo ziarovkami. Ale v stretavackach sa mi vypalila len jedna ziarovka.

Z vymenovaneho v servise mi menili podsvietenie trojuholnika a kurenia, trojuholnik ok ale v ovladacoch kurenia mi menici v autorizaku nechceli vyberat cely panel tak len odcvakli tienitka nad ziarovkami a vymenili. Mozno im krivdim a je to normalny postup, lenze mne to normane nepride, ale je to dost prkotina na to aby bsom sa nad tym rozculoval. Len po dlhorocnych skusenostiach som dospel k nazoru, ze autorizovanemu servisu sa treba oblukom vyhybat pokial tam nemusi chodit. Tyka sa to vsetkych servisov toyota v BA.
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

Používateľov profilový obrázok
chmelo
Toyota guru
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: Streda, 24. Januára 2007, 09:29
Bydlisko: Žilina/Kysucké Nové Mesto

Re: Oprava podsvietenia ovladaca vysky svetiel E12

Príspevok od používateľa chmelo » Utorok, 24. Februára 2009, 09:46

No E10 je na výmenu žiaroviek a podobných serepetičiek super user-friendy, hlavne keď to porovnám s E12 a vôbec novšími Toykami, kde je všetko robené tak, aby si musel ísť zo všetkým do servusu....stačí, keď potrebuješ vymeniť žiarovku v prednom svetle :roll:

PS. TO Smutok - pekný návod ;-)
Palculienka - Sienna, 3,5L 2GR-FE
Reiner - 4Runner, 2,4L 22R-E - v opatere:)
Anička Dušička - Honda CX500C

TOYOOOO
panic
Príspevky: 62
Dátum registrácie: Streda, 14. Januára 2009, 20:17

Re: Oprava podsvietenia ovladaca vysky svetiel E12

Príspevok od používateľa TOYOOOO » Utorok, 24. Februára 2009, 10:19

NO JA SOM SPOKOJNY ZTOU COROLOU BRAT NA NEJ JAZDI V UPS AK OPRACOVNE AUTO TA COROLA MA 400 000KM ALE TIE DIODKY SA ZACALI VYPALOVAT LEN TERAZ TOHO ROKU PO JEDNEJ TAK SOM MU VYMENIL SECKY ALE TO ZE VYDRZALI 400 000KM JE SUPER NESTAZUJEM SAAA INAC KED ODOBERATE AUTOBILD JEHO TOYOTA VYHRALA FOTKU PRIBEH TOYOTA AKO JE TAM Z LODAMI NA STRECHCE A ESTE S LUDMI VO VNUTRI TO JE JEHO E10 NEZMAR Z 400 000KM A IDE JAK HODINKYY PRITOM KAZDY DEN VOZI VIAV AKO POL TONY V UPS!!

Používateľov profilový obrázok
tes
panic
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Nedeľa, 1. Februára 2009, 16:56
Bydlisko: Sabinov

Re: Oprava podsvietenia ovladaca vysky svetiel E12

Príspevok od používateľa tes » Utorok, 24. Februára 2009, 19:00

Tak za 4,5 roka 85000Km a svietim stale.
Som v zahranici s firemnym a tu sa svieti(svietilo) stale,tak som sa od zaciatku naucil svietit stale.A netreba zabudnut:Vidiet a byt videny ;-)
Toyota Corolla E12 1.4 3D

Používateľov profilový obrázok
tes
panic
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Nedeľa, 1. Februára 2009, 16:56
Bydlisko: Sabinov

Re: E12 - Oprava podsvietenia ovládača výšky svetiel - postup

Príspevok od používateľa tes » Nedeľa, 24. Januára 2010, 21:12

Tak a mam to uz aj ja!Odislo mi lave osvetlenie kurenia,trojuholnik a aj osvetlenie vysky sklonu svetiel.Takmer naraz.Asi su to u corolly slabe miesta,co sa tyka ziaroviek.Uz som to pomenil,ostava este prepajkovat to osvetlenie vysky sklonu svetiel.
Toyota Corolla E12 1.4 3D

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: E12 - Oprava podsvietenia ovládača výšky svetiel - postup

Príspevok od používateľa smutok » Pondelok, 25. Januára 2010, 09:56

No nebude to asi slabe miesto len coroll, v otcovom camry uz nesvieti asi 5 roznych tlacidiel v interieri, tak premyslam nad tym, ze to niekedy rozoberiem a pozriem sa tomu na zub.
Nerozumiem len preco tam nenamontovali radsej ledky namiesto ziaroviek.
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

adamsangala
nula
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Utorok, 4. Novembra 2008, 15:02
Bydlisko: Zilina

Re: E12 - Oprava podsvietenia ovládača výšky svetiel - postup

Príspevok od používateľa adamsangala » Utorok, 15. Júna 2010, 02:43

zdravim vas toyotaci... som tu new a vidim ze si slusne viete rady s kadejakym problemom, tak chcem sa vas spytat, ak ste niekto menili tu malinku ziarovecku na vystrazny trojuhonik, aku nahradu ste pouzili?... pretoze sa to neda nikde zohnat a neviem ci tam mozem pouzit obycajnu LED diodu :?: mozem pouzit diodu aj na to poondate ovladanie vysky svetiel?... alebo treba tam pripojit aj nejaky ten odporik... vopred dakujem za info...

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: E12 - Oprava podsvietenia ovládača výšky svetiel - postup

Príspevok od používateľa smutok » Utorok, 15. Júna 2010, 09:48

No vo vystraznom mi to menili v servise, ale dala by sa pouzit podobna ziarovka ako v ovladaci vysky svetiel.
Pokial si dobre pamatam tie ziarovky, tak tam je len plastovy kryt do ktoreho je zasadena ziarovka s obtocenymi kontaktmi okolo.
Pokial sa s tym trochu pohras, tak do dokazes odmotat a potom dat tam novu v rovnakom rozmere a nepotrebne kusy noziciek ziarovky odcvaknut.

Co sa tyka LED osvetlenia tak mas tu nasledovne bodu ktore treba zobrat na zretel:
1. v aute je 12V ledky su vacsinou okolo 5V, tak tych 12 treba vhodnym odporom znizit na 5V
2. ledky su prevazne smerove, preto si treba davat pozor na to ako je umiestnena, aby si potom nebol sklamany z intenzity osvetlenia.

Inac osobne by som pouzil ziarovky tej velkosti, co tam boli, lebo tie ti vydrzia dalsich 100k km.
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

adamsangala
nula
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Utorok, 4. Novembra 2008, 15:02
Bydlisko: Zilina

Re: E12 - Oprava podsvietenia ovládača výšky svetiel - postup

Príspevok od používateľa adamsangala » Utorok, 15. Júna 2010, 11:35

ja som tam chcel dat normalne ziarovky take malinke, ale bohuzial sa mi ich nikde v ZA nepodarilo zohnat :(
jedine ktore som zohnal boli tie do stredoveho panelu pod ovladace kurenia.
a ano, ta na vystraznom je omotana okolo takeho kruzku, je to jednoduche vymenit, ale neviem sa dopracovat k takym krpatym ziarovkam.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 12 neregistrovaných