Motorové oleje: Valvoline vs. Gulf

Moderátori: AndyGTP, grexos

Používateľov profilový obrázok
AndyGTP
Vševed
Príspevky: 4391
Dátum registrácie: Pondelok, 18. Apríla 2005, 07:53
Bydlisko: Bratislava

Motorové oleje: Valvoline vs. Gulf

Príspevok od používateľa AndyGTP » Nedeľa, 16. Mája 2010, 12:27

Takže ako som sľúbil, prichádza prvý z "informatívnych" článkov týkajúcich sa sortimentu, ktorý sme sa rozhodli ponúkať. Najprv asi treba pripomenúť zopár základných informácií o olejoch, ktoré by mal mať každý správny motorista zmapované, a ktorými by sa mal pri kúpe oleja aj riadiť.

1. Diskusia na TTS viewtopic.php?f=25&t=4851
2. Článok na kolegovskom Audi klube http://www.audi-club.cz/rady.php?cislo=169


Ak to celé skrátim, tak cieľom všetkých odborných diskusií, fór a článkov je konečne presvedčiť nášho postkomunistického motoristu, že je jedno, akú značku kúpi, pokiaľ výkonové špecifikácie a viskozita sú pri porovnávaných produktoch zhodné. V tomto prípade rozhoduje vždy len cena, spotrebiteľské preferencie, či obal alebo marketing predávajúceho. Každopádne, na toto zlaté pravidlo by sme mali myslieť VŽDY.

Možno sa niektorí pýtate, prečo sme sa rozhodli pre tieto dve značky... Odpoveď je prozaická: obchodný model a cenová politika bola pri oboch veľmi sympatická, výrobky týchto značiek majú pomerne dobré povedomie u motoristov (Valvoline Europe je mimoriadne pozitívne vnímaný aj v SR, Gulf je zase známy z prostredia NASCAR v USA atď.). Našim cieľom bolo nájsť niečo, čo by nám cenovo, kvalitatívne a najmä prístupom dodávateľa najviac vyhovovalo. Nedá sa vylúčiť, že by sme niekedy v budúcnosti začali ponúkať aj iné oleje, ale ako som už spomínal, nie každý importér má vyhovujúci a férový obchodný model a pokiaľ má niekto záujem výlučne o Castrol, Total, Elf, Shell atď., tak existuje niekoľko špecializovaných internetových obchodov, kde sa dajú zohnať rôzne značky olejov (Valman, Olejposta a podobne).

No a teraz prejdem k "porovnaniu" Valvoline / Gulf.

Ešte niekoľko týždňov dozadu to vyzeralo, že v našej ponuke bude dominovať pestrá paleta produktov od tohto výrobcu, ktorý má európske sídlo a fabriku v Holandsku.

Obrázok

Značky: Valvoline Europe - výroba značkových mazív a chemikálií, Eagle One - autokozmetika, a Tectyl - antikorózna ochrana vozidiel / priemyselných zariadení. Valvoline vlastní divízie v Chorvátsku, Nemecku, Taliansku, Poľsku a Spojenom kráľovstve. Oleje sa balia a miešajú v Dordrechte / Barendrechte v Holandsku. Ako vidno podľa loga, patrí k jedným z najstarších olejárskych firiem na svete, dokonca ide o najstaršiu značku petrolejárskeho priemyslu vôbec.

Bohužiaľ, Valvoline Europe ako výrobca sa nespráva(l) férovo ku svojim výhradným dovozcom, podpora produktov a určité zákulisné ťahy vo vzťahu k autorizovanému dovozcovi do SR rozhodli o tom, že tento prestáva Valvoline dovážať a tým pádom to ovplyvnilo aj našu ponuku. Nebudem tu radšej rozoberať všetko na "plnú hubu", ako sa vraví, pretože nerád by som niekomu uškodil. Musím však potvrdiť, z vlastnej skúsenosti, že nový "dovozca" nekomunikuje, starý sa preorientoval na Gulf a vďaka tomu je väčšina vecí od Valvoline momentálne "na ojbjednávku", t.j. tovar môže byť dostupný ihneď, ale nemusí, vždy treba overiť skladové zásoby.

Všetky tieto "nemilé" súvislosti a udalosti spôsobili to, že No. 1 v našej ponuke sa stáva Gulf, ktorý sme chceli ponúkať už od začiatku, ale treba uznať, že v porovnaní s Valvoline, ktorý je (až nepochopiteľne) veľmi pozitívne vnímaný na slovenskom trhu, je značka Gulf o niečo "slabšia". Samozrejme, že neprávom, a platí to, čo sme písali už v úvode. Jednoducho tak, ako existujú v Česko-Slovensku prežitky o "mineráloch a syntetikách", takisto existujú aj rôzne vnímania jednotlivých výrobcov. Každý "má to svoje", mnoho ľudí si myslí, že čím extravagantnejšie balenie a vyššia cena, tým vyššia kvalita. Mnohí budú všade tlačiť iba Castrol, Shell, Elf a podobne, pretože "ich" výrobca to do "ich" auta leje už od začiatku...

Výhodou Gulfu by mala byť promptná dostupnosť, výhradný dovozca sa predzásobuje a aj my mu podsúvame tipy, že čo by bolo vhodné mať "hneď po ruke" a čo nie. Je treba povedať, že podpora v tomto prípade je oveľa lepšia a vďaka výbornému ľudskému a profesionálnemu prístupu nášho dodávateľa sa nám darí pomaly budovať peknú spoluprácu. Výsledkom by mali byť pre nás toyoťákov rôzne akcie a najmä výhodné ceny, ktoré, dovolím si tvrdiť, sú u niektorých produktov bezkonkurenčné!

Na záver ešte pár krátkych informácií o spoločnosti Gulf, ktorá je športovo založeným motoristom známa z viacerých súťaží ako 24h Le Mans, NASCAR, alebo z histórie vývoja pretekárskych automobilov ako boli napr. Ford GT40, McLaren F1 atď.

Spoločnosť Gulf Oil bola vytvorená v roku 1907 zlúčením niekoľkých ropných podnikov a už viac ako 100 rokov vyvíja značkové produkty označené typickým oranžovým okrúhlym logom. V roku 1984 sa Gulf spojil so spoločnosťou Chevron. Motorové oleje Gulf sú vyvinuté na báze starostlivo vyberaných základových olejov a balíka aditív, ako antioxidanty (potláčajú starnutie oleja a teda zmenu jeho vlastností), detergenty (čistia omývané plochy a zabraňujú tak vzniku usadenín), disperzanty (udržujú v oleji rozptýlené látky, ktoré by sa inak usadzovali na rôznych častiach motora), antikorózne prísady (chránia pred koróziou omývané plochy), modifikátory viskozity (zabezpečujú vhodnú viskozitu oleja a jej vhodnú zmenu v závislosti od teploty), depresanty (znižujú bod tuhnutia oleja), protipeniace prísady (znižujú penenie pri prúdení oleja v motore), modifikátory trenia (zlepšujú trecie vlastnosti). Portfólio motorových olejov Gulf zahŕňa oleje pre benzínové, dieselové, plynové, hybridné a elektrické motory v bežnej prevádzke, rovnako aj kompletnú radu vysokovýkonných olejov pre pretekárske aplikácie. Svojimi úžitkovými vlastnosťami prevyšujú vysoké technické požiadavky najvýznamnejších svetových výrobcov automobilov a majú oficiálne schválenia API / ACEA.

Obrázok

PRIVÍTAME VAŠE NÁZORY A PRÍSPEVKY DO DISKUSIE V TOMTO TOPICU:
viewtopic.php?f=46&t=5049

JCE10L (2JZGE) // GSU35L (2GRFE) // EE111 (4EFE) // AE86L (4AGELK) // AE82L (4AGE) // AE92L (4AGE) // SXA11L (3SFE)

Zamknuté

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný