Pomoc Celica T23

všetko o tomto modeli

Moderátor: Leňulka

Benassa
panic
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Streda, 17. Júna 2009, 21:54
Bydlisko: Bratislava

Pomoc Celica T23

Príspevok od používateľa Benassa » Nedeľa, 21. Júna 2009, 23:38

Ahojte Toyotaci :D , vsimam, ze su tu takmer sami muzi, ktori si splnili sen ohladom auticka "Toyota Celica". Dufam, ze sa k vam budem moct pridat aj ja ako zena :) a pomozete mi nabrat potrebne skusenosti. Pred mesiacom som si z Nemecka doviezla Toyotu Celicu T23 1.8 VVT-i, rok vyroby 2001, 105kW, najazdenych 56 000 km. Krasna, strieborna, laska na prvy pohlad :lol: . Viem, teraz mnohi prekrutia ocami a budu ma varovat pred motorom 1ZZ-FE, ale napriek tomu pevne verim, ze zadretie nebude moj pripad. Takze, co ma momentalne trapi su "veci", ktore bude treba vymenit, kedze som takpovediac laik, co sa tychto zalezitosti tyka. K autu som dostala servisnu knizku, z ktorej dokazem vycitat, ze auto bolo naposledy v servise koncom roka 2007, ked malo najazdenych 50 800 km. Zrejme sa vymienal iba olej, co je samozrejme iba moj predpoklad, lebo nic ine tam pisane okrem datumu a kilometrov nie je. Chcem sa postarat o mojho strieborneho tatosa co najlepsie, pomozte mi, please, co vsetko mam urobit, aby som mohla jazdit s kludnym svedomim a nebat sa toho, ze sa nieco stane a zostanem niekde trcat s nepojazdnym autom. Kedy mam ist na vymenu oleja a olejoveho filtra? Aky olej by bol najlepsi a kolko litrov? Kedy mam menit olej v prevodovke? Kedy mam menit regulator tlaku oleja? Kedy menit tlmice? Jednoducho, co vsetko mam skontrolovat a vymenit, ked mam teraz najazdenych 57 000 km? Dakujem vopred za vsetky odpovede :D ...a urcite toto nie je moj posledny prispevok :lol:
Toyota Celica T23 1.8 VVT-i

Používateľov profilový obrázok
Rasťo
Vševed
Príspevky: 3806
Dátum registrácie: Streda, 7. Marca 2007, 17:45
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc Celica T23

Príspevok od používateľa Rasťo » Pondelok, 22. Júna 2009, 05:46

2001 s nalietanými 57 tisíc km? - to je ešte v zábehu... :lol:
Motorový olej by si mala meniť každých cca 10 tisíc km, alebo minimálne raz za rok. Typ - viskózna trieda, ani výrobca oleja by sa meniť nemal. To, čo tam máš naliate nájdeš na štítku, ktorý je buď nalepený alebo visiaci niekde v motorovom priestore. V prevodovke sa papierovo olej nemení vôbec - osobne by som si s tým začal hlávu lámať až po 100 tisíc km. Regulátor tlaku oleja? - to Ti kto ako poradil? - ten človek nejako veľa vie... :) Áno - táto blbosť za pár euro je jedným z dôvodov prečo VVT-i motory odchádzajú. Interval výmeny regulátoru tlaku oleja (o ktorom Ti žiaden mechanik v servise nepovie, lebo to nevie) je cca 70 tisíc km, takže máš ešte trochu času. Popri tejto výmene by som si už dal osobne vymeniť aj VVT-i člen vačky a ventíl VVT-i.
No a teraz kameň úrazu - keď prídeš na slovensku do autorizovaného servisu Toyoty s požiadavkou na výmenu hentých vecí, tak im spadne sánka, začnú sa strachom triasť, listovať v manuáloch a budú Ťa presviedčať že to netreba a že to bude drahé a podobné hovadiny.
Však dojdi na zraz - budú tam aj ľudia čo majú s danou vecou praktické skúsenosti.
Na čase nezáleží...záleží pouze na životě

Lexus RX400h, ´08, 1MZ-FE
Toyota MR-2 W3, ´00, 1ZZ-FE
Toyota Corolla AE92, ´88, 4A-GE 16V
Ex : Toyota Yaris XP10, ´01-´05, 1SZ-FE
Ex : Toyota Celica RA61. ´85, 21R-C
Ex : Toyota Corolla E11, ´98, 4E-FE

Používateľov profilový obrázok
ALFkeeper
začiatočník
Príspevky: 187
Dátum registrácie: Piatok, 22. Augusta 2008, 23:11
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc Celica T23

Príspevok od používateľa ALFkeeper » Pondelok, 22. Júna 2009, 12:26

vitaj v klube:)

inak detail od 2007 do.......... 2009- 6mesiac........ len 5000Km navyse???????????????
noo ked tomu veris ze mas 56000 Km klobuk dole:))

PS: servisné knižky Ti natlačim doma 4 a dám orazit do autorizovaneho servisu a uveris ze moja 92 cecilka ma 7000 km :))))

aleee nech poslucha :)

Používateľov profilový obrázok
Gabriel Nagy
Vševed
Príspevky: 7554
Dátum registrácie: Streda, 8. Novembra 2006, 17:05
Bydlisko: Želovce

Re: Pomoc Celica T23

Príspevok od používateľa Gabriel Nagy » Pondelok, 22. Júna 2009, 12:55

Rasto spravne radi a vsimam si, ze pilne listuje aj ceske forum, kde je aj o regulatore tlaku oleja vela popisaneho. Ja som to nasiel uz aj v knizkach a inych textoch o motoroch, ano, je to nutne, cim skor, tym lepsie :-) .,,...v servise otom nevedia, teda vo vacsine z nasich autorizovanych... olej radsej skor, nez neskor... ak budes menit kazdych 8tisic km, rozhodne stym nepokazis nic, akurat vyssie vydavky, ktore v konecnom dosledku drahsie nebudu, nez nejake GO za zanedbavanie vymeny oleja :-)

gratulujem ku kupe a nech ti sluzi... ak ma fakt tolko km, parada... ale iste bola aj drahsia.. za T23 s malo km si vypytaju €...
jo a vitaj v klube :-)
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 90
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 92
ex: 6gen 3s-ge 3gen :-)
IS300 2JZ-GE dream car
swap to 1JZ-GTE? :-D

Používateľov profilový obrázok
grexos
Toyota guru
Príspevky: 2461
Dátum registrácie: Štvrtok, 8. Marca 2007, 10:27
Bydlisko: Gbely
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc Celica T23

Príspevok od používateľa grexos » Pondelok, 22. Júna 2009, 14:16

toz gratulujem a som rad ze prisla aj zena aspon mam na manzelky padny argument ze nielen muzi slintaju po toyotach a mi mame pocit ze uz nejsme len cisty gay klub :D
Corolla TE71 GT 2T-G
Previa TCR1 2TZ-FE
Yaris 2 1.3
Mazda 5 2i
Ex: Ford Cortina MK3, AE111L, H Stream 2.0, AE92L GTi

Používateľov profilový obrázok
Rasťo
Vševed
Príspevky: 3806
Dátum registrácie: Streda, 7. Marca 2007, 17:45
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc Celica T23

Príspevok od používateľa Rasťo » Pondelok, 22. Júna 2009, 16:11

ALFkeeper - kua chlape nebuď protivný... :lol: - neber dievčaťu ilúzie... :?
Gabriel Nagy - veru škoda že na SK nie sú motorári na VVT/L-i motory... :(
Benassa - Realita je že ALFkeeper môže a nemusí mať pravdu, ale nevešaj hlavu. Ak prídeš na zraz, bude tam vraj diagnostika od PPC a niekto z chalanov má možno skúsenosť kde všade sa dá pri diagnostike nájsť koľko to má nalietané - nie je to len jeden údaj ktorý sa Ti zobrazuje na prístrojovke. Cez to všetko ak si momentálne stratila dôveru v motor a máš nejakú bubáky navyše, bolo by pre Teba zaujímavé sa porozprávať s chalanmi z CZ, ktorí budú na zraze. No a ešte je jedna možnosť (dosť reálna) - že máš už motor vymenený - v DE ich menili v rámci záruky a skutočne bude stačiť vymeniť regulátor po 70 tisícoch km a všetko bude OK.
Na čase nezáleží...záleží pouze na životě

Lexus RX400h, ´08, 1MZ-FE
Toyota MR-2 W3, ´00, 1ZZ-FE
Toyota Corolla AE92, ´88, 4A-GE 16V
Ex : Toyota Yaris XP10, ´01-´05, 1SZ-FE
Ex : Toyota Celica RA61. ´85, 21R-C
Ex : Toyota Corolla E11, ´98, 4E-FE

Používateľov profilový obrázok
Žoffo
panic
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Utorok, 23. Októbra 2007, 12:47
Bydlisko: Sobrance - VERY EAST SIDE

Re: Pomoc Celica T23

Príspevok od používateľa Žoffo » Pondelok, 22. Júna 2009, 17:56

No čo sa týka toho regulátoru tlaku oleja tak nie je to také isté , že ho treba meniť pri 70 000 km. Ja som si ho teraz dal zmerať pri 117 000 km a je v pohode , otvára správne a vôbec ho netreba meniť. :)
Toyota RAV 4 2.0i
Toyota CELICA T23 - 1.8 VVTi
EX Ford PUMA

Používateľov profilový obrázok
Gabriel Nagy
Vševed
Príspevky: 7554
Dátum registrácie: Streda, 8. Novembra 2006, 17:05
Bydlisko: Želovce

Re: Pomoc Celica T23

Príspevok od používateľa Gabriel Nagy » Pondelok, 22. Júna 2009, 18:55

no ale 30€ na preventivnu vymenu je lepsie, ako nahodou na pripadnu GO.
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 90
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 92
ex: 6gen 3s-ge 3gen :-)
IS300 2JZ-GE dream car
swap to 1JZ-GTE? :-D

Používateľov profilový obrázok
Rasťo
Vševed
Príspevky: 3806
Dátum registrácie: Streda, 7. Marca 2007, 17:45
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc Celica T23

Príspevok od používateľa Rasťo » Pondelok, 22. Júna 2009, 20:03

Žoffo napísal:No čo sa týka toho regulátoru tlaku oleja tak nie je to také isté , že ho treba meniť pri 70 000 km. Ja som si ho teraz dal zmerať pri 117 000 km a je v pohode , otvára správne a vôbec ho netreba meniť. :)
Ak jazdíš dlhšie trate a nevytáčaš, tak ten regulátor vydrží dlho, ale ak nie, tak ide s prepáčením do prdele sakra rýchlo... ;-)
Na čase nezáleží...záleží pouze na životě

Lexus RX400h, ´08, 1MZ-FE
Toyota MR-2 W3, ´00, 1ZZ-FE
Toyota Corolla AE92, ´88, 4A-GE 16V
Ex : Toyota Yaris XP10, ´01-´05, 1SZ-FE
Ex : Toyota Celica RA61. ´85, 21R-C
Ex : Toyota Corolla E11, ´98, 4E-FE

Benassa
panic
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Streda, 17. Júna 2009, 21:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomoc Celica T23

Príspevok od používateľa Benassa » Pondelok, 22. Júna 2009, 21:07

Chlapci "moji" :D , no zlati ste, dakujem vam vsetkym za rady. Akurat mam taky problem, ze som v priestore motora a ani nikde inde nenasla nalepeny ani visiaci stitok od typu oleja, ktory tam doteraz byvaly majitel daval. Hm, co mam teraz urobit? V piatok som objednana na vymenu s tym, ze prinesiem aj olej, lenze otazkou pre mna zostava, ze aky. Planujem syntetiku 5W-30, Valvoline, Mobil 1 alebo Castrol. Co by ste mi poradili? Co sa stane, ak dam iny olej nez povodny majitel?
Toyota Celica T23 1.8 VVT-i

Benassa
panic
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Streda, 17. Júna 2009, 21:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomoc Celica T23

Príspevok od používateľa Benassa » Pondelok, 22. Júna 2009, 21:09

ALFkeeper - mozno mas pravdu, nevylucujem moznost, ze majitel stiahol km. Na druhej strane, zostava aj ta moznost, ze nie. Ved vies sam, aky svet zijeme :? . Uvidime, co ma s Toyotkou caka, dufam, ze viac radosti ako starosti :) .
Toyota Celica T23 1.8 VVT-i

Benassa
panic
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Streda, 17. Júna 2009, 21:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomoc Celica T23

Príspevok od používateľa Benassa » Pondelok, 22. Júna 2009, 21:15

Rasto, vyzera to tak, ze sa na zraze objavim :D ...myslim, ze by to mohlo byt pre mna velmi prospesne :lol: ...klobuk dole, fakt sa vyznate, budem potrebovat vase rady a nazory.
Toyota Celica T23 1.8 VVT-i

Používateľov profilový obrázok
Gabriel Nagy
Vševed
Príspevky: 7554
Dátum registrácie: Streda, 8. Novembra 2006, 17:05
Bydlisko: Želovce

Re: Pomoc Celica T23

Príspevok od používateľa Gabriel Nagy » Pondelok, 22. Júna 2009, 21:17

tipujem, ze tam davali 5w-30 ci 5w-40 alebo 5w-50.... rozhodne 5w, ked uz je to vvti motor :-) neverim, ze by ho niekto dokaslal 10W-ckou.... ;-)
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 90
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 92
ex: 6gen 3s-ge 3gen :-)
IS300 2JZ-GE dream car
swap to 1JZ-GTE? :-D

Používateľov profilový obrázok
Rasťo
Vševed
Príspevky: 3806
Dátum registrácie: Streda, 7. Marca 2007, 17:45
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc Celica T23

Príspevok od používateľa Rasťo » Pondelok, 22. Júna 2009, 21:46

Ak môžem odporučiť, nedávaj Castrol - šialene dekarbonizuje a je vhodný skôr do nového motora. Na www.olejposta.sk majú slušné akcie na TOTAL. Teplotnú odolnosť voľ podľa toho ako si naučená jazdiť. Ak to moc nevytáčaš, tak tam daj 5W-30, ale ak si naučená to točiť, tak 5W-40. 5W-50 by som tam osobne nedával - je odporúčaná skôr pre VVTL-i. Bacha aby si nekúpila dízlovú špecifikáciu!
Inak o výmenách oleja tu bolo už popísané toho kopa a kto môže, tak si to rozhodne nedáva meniť do autorizovaných servisov, lebo tí šulini sú schopní naliať chladný olej do rozheatovaného motora, čo mu zrovna na životnosti nepridáva. Takisto som videl už kopu preliatych motorov, lebo v manuále má servisák "odborník" napísané, že tam má ísť 4 litre oleja a vôbec to neskontroluje - pritom prax ukazuje, že tam má ísť pomaly o liter oleja menej (píšem príklad).
Ak si zo ZA kraja, tak sa Ti o auto postaráme s Ľubošom - budeš to mať sakra lacnejšie a hlavne budeš mať istotu, že vieme čo robíme, nie robíme čo vieme... ;-)
Na čase nezáleží...záleží pouze na životě

Lexus RX400h, ´08, 1MZ-FE
Toyota MR-2 W3, ´00, 1ZZ-FE
Toyota Corolla AE92, ´88, 4A-GE 16V
Ex : Toyota Yaris XP10, ´01-´05, 1SZ-FE
Ex : Toyota Celica RA61. ´85, 21R-C
Ex : Toyota Corolla E11, ´98, 4E-FE

saboter
začiatočník
Príspevky: 348
Dátum registrácie: Pondelok, 19. Januára 2009, 21:33
Bydlisko: TT

Re: Pomoc Celica T23

Príspevok od používateľa saboter » Pondelok, 22. Júna 2009, 22:12

Na www.olejposta.sk majú aj MOTUL. Najmä spomínaný český opravári VVTčiek ho chválili, aj keď neuvádzali konkretne henten motor (a olej čo libor spomínal bol myslím 10W-40) že do neho to lejú.

Napr. tento: http://olejposta.sk/r_2030.html
ex: Corolla LB E11 Terra (vykuchaná), 1.4 4E-FE

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 22 neregistrovaných