Olej do motora

všetko o tomto modeli
mikeborecek
panic
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Pondelok, 26. Februára 2018, 10:08

Olej do motora

Príspevok od používateľa mikeborecek » Pondelok, 7. Decembra 2020, 10:06

Zdravím, aký olej dolievate do motora? Na kapote mám 0W20, ale keď som šiel vybrať 1l tak mi bolo povedané, že nie je 0W20 ako 0W20. Tak som ostal trochu zmätený...
Stačí že vyberiem niečo ako 0W20 pre japonské motory? Alebo potrebuje Prius niečo špeciálnejšie....

Používateľov profilový obrázok
jarson
toyoťák
Príspevky: 660
Dátum registrácie: Pondelok, 12. Mája 2008, 17:09
Bydlisko: Rožňava

Re: Olej do motora

Príspevok od používateľa jarson » Utorok, 8. Decembra 2020, 18:58

Prečítaj príručku. Ak tam budu nejaké špecifikácie , potom budes vediet čo hladat. Alebo sa spýtaj priamo v toyote. Aj ked tu ti asi len odporučia ten ich originál asi... nakoniec ani ten vsak nie je nedostupný mimo toyotu . Len námatkovo z netu :
https://www.agropol.sk/nasa-ponuka/auto ... kNEALw_wcB
Civic 1.8 FD7 06 Turkey Obrázok
Carina E 1.6 XLi Lift japan 92Obrázok
Carina E 1.8 GLi Lift UK 96 R.I.P.

Používateľov profilový obrázok
ondrik
Toyota guru
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Sobota, 14. Mája 2005, 08:57
Bydlisko: PB - Mogoňov

Re: Olej do motora

Príspevok od používateľa ondrik » Pondelok, 14. Decembra 2020, 09:42

toto je na dlhuuuuuu diskusiu. Na nete sa docitas dva nazory na viskozitu. 0w-20 a 5w-30. Su dva tabory priusakov, a kazdy tvrdi ze ta ich specifikacia je "spravnejsia". V toyote napr. davali na W3 2009-11 5W-30 a na W3 15-15 uz 0W-20.
Najjednoduhsie co mozes urobit, pouzivaj taky olej aky tam mas, podla nalepky, kym ten motor niekto neotvori ;-) Ak nevies aky tam je, tak si vyber nejaku normalnu znacku, aby mala specifikaciu ACEA C5, API SN alebo vyssie, a vymen cely. Kup si 5l, vymenis cca 4,5
Prius 2012 hybrid + LPG... lacnejsie to uz nejde :-)
Celica 96 2,0 GT 3S-GE
Ex-Celica 92 1,6 STi 4A-FE
Ex-Corolla 89 5dHB 1,6 GL 4A-F

mikeborecek
panic
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Pondelok, 26. Februára 2018, 10:08

Re: Olej do motora

Príspevok od používateľa mikeborecek » Streda, 30. Decembra 2020, 13:53

Ďakujem za odpovede.
Pri poslednej výmene mi tam dal servisák (neutorizovaný) od svojho dodávateľa a to TOTAL QUARTZ 9000 V-DRIVE - 0W20 a neviem, či je ok to miešať s napr. originálom (v tých spomenutých normách sa nevyznám). Som v týchto veciach dosť striktný. Čiže ak je niečo dané, tak nerád hľadám "kompromisy". Samozrejme teraz nehovorím o nejakých okrasných poťahoch a neviem čom, ale o veciach, ktoré môžu "poškodiť" resp. ukrátiť vozidlo o výkon/funkčnosť.

Používateľov profilový obrázok
ondrik
Toyota guru
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Sobota, 14. Mája 2005, 08:57
Bydlisko: PB - Mogoňov

Re: Olej do motora

Príspevok od používateľa ondrik » Streda, 30. Decembra 2020, 14:10

Dobre dal... ;-)
Prius 2012 hybrid + LPG... lacnejsie to uz nejde :-)
Celica 96 2,0 GT 3S-GE
Ex-Celica 92 1,6 STi 4A-FE
Ex-Corolla 89 5dHB 1,6 GL 4A-F

mikeborecek
panic
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Pondelok, 26. Februára 2018, 10:08

Re: Olej do motora

Príspevok od používateľa mikeborecek » Štvrtok, 31. Decembra 2020, 13:08

len otázka, či na dolievanie zháňať presne tento, alebo zháňať toyotacký. Poprípade pri najbližšej výmene, objednať rovno 5l balenie, keďže viem, že môj servisák nemá prístup k VO tejto značky

Používateľov profilový obrázok
jarson
toyoťák
Príspevky: 660
Dátum registrácie: Pondelok, 12. Mája 2008, 17:09
Bydlisko: Rožňava

Re: Olej do motora

Príspevok od používateľa jarson » Štvrtok, 31. Decembra 2020, 14:12

idealne tento co tam práve je, ale rovnako bez problemov cokolvek s danými parametrami - normy a viskozita.
A preco si myslýš , že budes potrebovat dolievat? Cítiš nejaký problém so spotrebou oleja?
Inak ja mam taký starý zvyk, že si vozím vždy litrovku s tým co je práve v motore. Teda na výmenu objednám obyčajne o liter viac než dám dnu do motora a zvyšok ide do kufra. Aj ked to vlastne skoro nikdy nevyužijem ( chvala bohu :) ), ale len tak pre istotu to tam mam. A kedže znacku a druh zvyčajne nemením, tak to obyčajne pri dalšej výmene nalejem a ako rezerva je zase liter cerstveho. A tak dokola. Resp. už nemusím nabuduce brat liter naviac.
Aj preto rad kupujem litrovky namiesto velkých balení. Na druhej strane , obcas sa nechám zlákat nejakou tou akciou a podobne a vtedy kupim aj inu značku a aj vo velkom balení. Ale nie casto, potom by sa mi hromadili zbytky .... :)
A suhlasim s tebou - netreba šetriť a experimentovať na nesprávnom mieste. Olej a filtre napríklad su pre motor životne dôležité a pri tom cenovo zanedbatelné v provnaním s nákladmi , ktoré môže sposobit použitie nesprávnych/nekvalitných.
Civic 1.8 FD7 06 Turkey Obrázok
Carina E 1.6 XLi Lift japan 92Obrázok
Carina E 1.8 GLi Lift UK 96 R.I.P.

mikeborecek
panic
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Pondelok, 26. Februára 2018, 10:08

Re: Olej do motora

Príspevok od používateľa mikeborecek » Štvrtok, 31. Decembra 2020, 19:11

Som skôr typ čo radšej rieši prevenciu, radšej nech to je v auto ak by som to náhodou potreboval, ale ak nie, tak OK. :D
Tú litrovku som z rovnakého dôvodu vozil v predch vozidle (multipla :shock: ), len tá už mala čo to za sebou, takže ma až tak svedomie nehrízlo, keď to nebol olej rovnakej značky ale s rovnakými parametrami.

A ak si zakúpim napr 5l z čo sa ca použije 4,5 pri výmene, tých 0,5l sa "kazí" rýchlo?

Používateľov profilový obrázok
jarson
toyoťák
Príspevky: 660
Dátum registrácie: Pondelok, 12. Mája 2008, 17:09
Bydlisko: Rožňava

Re: Olej do motora

Príspevok od používateľa jarson » Sobota, 2. Januára 2021, 18:38

da dalšej výmeny určite vydrží :D
....vsak to nie je mlieko. Presne tak to robím ja.
Civic 1.8 FD7 06 Turkey Obrázok
Carina E 1.6 XLi Lift japan 92Obrázok
Carina E 1.8 GLi Lift UK 96 R.I.P.

mikeborecek
panic
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Pondelok, 26. Februára 2018, 10:08

Re: Olej do motora

Príspevok od používateľa mikeborecek » Sobota, 2. Januára 2021, 18:53

Ďakujem za Váš čas ;)

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných