siroka alebo uzka pneu?

Fórum o všetkom a o ničom
Používateľov profilový obrázok
Csabika
začiatočník
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Piatok, 27. Apríla 2007, 20:47
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: siroka alebo uzka pneu?

Príspevok od používateľa Csabika » Nedeľa, 14. Októbra 2007, 09:33

johnC napísal: Viem ja mam problem s brzdenim :D ale verim ze ak je akokolvek zatazeny predmet po ploche sa nebude pohybovat tazsie pokial sa nezvysi trenie (po lopate povedane) ci uz je to rotavator krhla kybel, regal vidly hrable ryl :) aj po snehu.
Tak to teda určite nie, trenie sa zvýši ak je viac zaťažený predmet, čo myslíš prečo majú autá klinovitý tvar, prečo sa dávajú prítlačné aerodynamické krídielka na F1 a športové autá? Preto aby sa viac zaťažili kolesá bez zvýšenia váhy auta, totiž tie krídielka a plochy prilačia silou pretekajúceho vzduchu vlastne auto k podložke a zvýšia silu ktorá pôsobí na pneumatiku a má lepší záber. Treba si uvedomiť, že to čo dá auto do pohybu je sila statické trenie a nie iná sila. A sila statického trenia je priamo úmerné kolmej sile ktoré teleso pritláča a súčiniteľa trenia. To som nevymyslel ja, to je z fyziky a tak by to malo platiť na celej zemi.
E11 WAGON 2.0 D = Hihinka
MADE IN JAPAN
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
chmelo
Toyota guru
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: Streda, 24. Januára 2007, 09:29
Bydlisko: Žilina/Kysucké Nové Mesto

Re: siroka alebo uzka pneu?

Príspevok od používateľa chmelo » Nedeľa, 14. Októbra 2007, 10:47

No chlapci, nechcem vám kaziť zábavu, ale špárate sa v tom jak patykom v hovne a zatiaľ som nepostrehol, že by ste kombinovali rôzne šírky pneu s kvalitou vozovky.
Široká pneu s jemným dezénom, prípadne so slickom je vhodná tak na hladké, nehrboľaté cesty, ktorých je u nás žalostne málo. Cítim to na sebe, keď som totiž na jar prezul zo zimných na letné 215ky, tak som myslel, že sa kdesi zabijem. Koľaje, hrboly a fšelijaké nerovnosti hádžu s tými jelitami jak bláznivé.
Keďže pochybujem, že si vymieňate pneu za každým, keď idete na iný povrch, prípadne za iného počasia, musíte uznať, že to čo jazdíte je proste kompromis medzi jelitom a žiletkou. Samozrejme viac alebo menej. Niekomu sedia užšie a niekomu zas širšie gumy ;-)
Tiež ma napadol argument s F1kou, ale musíte uznať, že tam sa jazdí na iných povrchoch a nie na slovenských kvázicestách :roll:
Naposledy upravil/-a chmelo v Nedeľa, 14. Októbra 2007, 14:03, upravené celkom 1 krát.
Palculienka - Sienna, 3,5L 2GR-FE
Reiner - 4Runner, 2,4L 22R-E - v opatere:)
Anička Dušička - Honda CX500C

ToyoCarE

Re: siroka alebo uzka pneu?

Príspevok od používateľa ToyoCarE » Nedeľa, 14. Októbra 2007, 13:27

mas recht,,, fsimol som si aj ja,, ze ked idem po kolajach vyjazdenych na ceste,, tak auto si ide ako chjce,,, najhorsie je to,, ked ti to urobi pri rychlosti 130 na dialnici,,, zazil som to,,,

Používateľov profilový obrázok
Gabriel Nagy
Vševed
Príspevky: 7554
Dátum registrácie: Streda, 8. Novembra 2006, 17:05
Bydlisko: Želovce

Re: siroka alebo uzka pneu?

Príspevok od používateľa Gabriel Nagy » Nedeľa, 14. Októbra 2007, 14:40

ToyoCarE napísal:na leto mam 195,,, ale ja sa nepotrebujem hrat na ceste,, hele ja viem lepsie prejst zakrutu,, z toho som davno vyrastol,,, ked idem aj ostrejsie,t,ak nie tak, aby som ohrozil seba alebo inych,,, a ako citam tvoje prispevky,,tak ty to robis casto,,
mozno by si bol rad, ak by si soferoval ako ja... :lol: kto sa hra na ceste? trepes uplne vedla kamo a mohol by si prestat s narazkami, aby sa neobratili nahodou... cmuk
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 90
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 92
ex: 6gen 3s-ge 3gen :-)
IS300 2JZ-GE dream car
swap to 1JZ-GTE? :-D

Používateľov profilový obrázok
academic
začiatočník
Príspevky: 310
Dátum registrácie: Pondelok, 30. Apríla 2007, 12:39
Bydlisko: Zvolen/BA

Re: siroka alebo uzka pneu?

Príspevok od používateľa academic » Nedeľa, 14. Októbra 2007, 15:03

ticho! :evil: :evil: co sa hadate? Ste na fore TTS tak sa nehadajte. Spravajte sa milucko a kecajte o dolezitych veciach a nie o ......
a ak uz chcete robit narazky...tak jedine na soferov fávéé a škodlivky ;-)
:lol: :lol:
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
johnC
toyoťák
Príspevky: 583
Dátum registrácie: Pondelok, 20. Februára 2006, 19:12
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: siroka alebo uzka pneu?

Príspevok od používateľa johnC » Nedeľa, 14. Októbra 2007, 17:37

a mame to tu zacat rozoberat? chce sa mi?
Toyota Corolla E11/Scott Reflex 10/noKia/Lunex DCM-fz7/Logitech-mouse/Verbatim FDD/Adibas/Mentos/Primeros
.... ideal for mňa !

Používateľov profilový obrázok
Csabika
začiatočník
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Piatok, 27. Apríla 2007, 20:47
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: siroka alebo uzka pneu?

Príspevok od používateľa Csabika » Nedeľa, 14. Októbra 2007, 18:01

johnC napísal:a mame to tu zacat rozoberat? chce sa mi?
Nie máš pravdu, ani mne sa už nechce :)
My Nitrania sa vždy dohodneme, ta ne ?
E11 WAGON 2.0 D = Hihinka
MADE IN JAPAN
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
johnC
toyoťák
Príspevky: 583
Dátum registrácie: Pondelok, 20. Februára 2006, 19:12
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: siroka alebo uzka pneu?

Príspevok od používateľa johnC » Nedeľa, 14. Októbra 2007, 23:12

vies co mohli by sme sa dohodnut a konecne sa stretnut ako henty v blave a dajme tomu na letisku v janikovcach, planujem tam ist poslat letne gumy do pekla :twisted: a konecne by som videl E11 traktor 5D
Toyota Corolla E11/Scott Reflex 10/noKia/Lunex DCM-fz7/Logitech-mouse/Verbatim FDD/Adibas/Mentos/Primeros
.... ideal for mňa !

Používateľov profilový obrázok
Csabika
začiatočník
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Piatok, 27. Apríla 2007, 20:47
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: siroka alebo uzka pneu?

Príspevok od používateľa Csabika » Pondelok, 15. Októbra 2007, 05:41

johnC napísal:vies co mohli by sme sa dohodnut a konecne sa stretnut ako henty v blave a dajme tomu na letisku v janikovcach, planujem tam ist poslat letne gumy do pekla :twisted: a konecne by som videl E11 traktor 5D
Tak sa môžeme na nejaky termin dohodnut, urcite by isiel aj skmaros a aj iní z Nitry, vsak je ich ešte tu tusim zopar.
Inak ta E11 Tractor Engine je zvonka taka ista sko bezna, akurat v motorovom priestore je ozaj zaplnena, no proste nadhera :D
E11 WAGON 2.0 D = Hihinka
MADE IN JAPAN
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Csabika
začiatočník
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Piatok, 27. Apríla 2007, 20:47
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: siroka alebo uzka pneu?

Príspevok od používateľa Csabika » Streda, 17. Októbra 2007, 12:21

Džony-sí, tymáš takú jedovatozelenú trojdverovú korollu s koncovkou značky DH a zvykneš s ňou stávať na Mikovínyho, je to asi cca 500 m od môjho veľkopriestorového naftového tátoša :lol: ???
Tak to ani nie sme od seba ďaleko, to aj na kofolku si môžme skočiť niekedy spolu.
Bratislavčania majú frakciu pivárov a my založíme Nitrianskú frakciu kofolkárov. :roll:
E11 WAGON 2.0 D = Hihinka
MADE IN JAPAN
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
johnC
toyoťák
Príspevky: 583
Dátum registrácie: Pondelok, 20. Februára 2006, 19:12
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: siroka alebo uzka pneu?

Príspevok od používateľa johnC » Streda, 17. Októbra 2007, 18:45

to hej a este ktomu zodrate letne gumase, byvam na Bazovskeho 3 ale tvoju som videl iba ked si snou bol na prvej obhliadke v toyote inak pekny oftopic v oftipicu
Toyota Corolla E11/Scott Reflex 10/noKia/Lunex DCM-fz7/Logitech-mouse/Verbatim FDD/Adibas/Mentos/Primeros
.... ideal for mňa !

Používateľov profilový obrázok
Csabika
začiatočník
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Piatok, 27. Apríla 2007, 20:47
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: siroka alebo uzka pneu?

Príspevok od používateľa Csabika » Streda, 17. Októbra 2007, 20:32

Tak ked off_topic tak poriadny ...

Ja zas na Zvolenskej tam stojí väčšinou moja paripa, potom sa niekedy dohodneme cez PM na tej kofole aby sme neobťažovali oatatných.
Ty si videl moju Corollku na prehliadke??? Však tam skoro nikto nebol vtedy.
E11 WAGON 2.0 D = Hihinka
MADE IN JAPAN
Obrázok

Cabajka
panic
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Piatok, 11. Augusta 2006, 16:28
Bydlisko: Hlavna Dedina

Re: siroka alebo uzka pneu?

Príspevok od používateľa Cabajka » Štvrtok, 18. Októbra 2007, 17:42

Ja by som si dovolil o5 sa vratit k povodnej teme, a tou je sirka pneu. Aj siroke aj uzke maju svoje plusy a minusy.

Siroke:
+
-lepsie sedia na SUCHEJ a KVALITNEJ vozovke
-maju lepsie brzdne ucinky ad hore
-je menej citit mensie jamy

-
-su nachylnejsie na aquaplaning
-poskytuju kratsi reakcny cas v medznej situacii medzi kontrolovanou jazdou a smykom.
Jednoducho povedane, ked sa urvu, tak sa urvu a chytit is spat pod kontrolu je ovela tazsie.


cele toto vychadza zo vztahu statickeho a klzneho trenia. Sila trenia je definovane ako sucin koeficientu trenia a sily, ktorou sa posobi (N/m2).

Pri statickom treni medzi sirokou a uzkou gumou nie je ziaden rozdiel, nakolko zavislost je linearna a koeficienty rovnake. To dokazuje lepsie brzdenie ako aj rozjazd, nakolko siroka guma ma rezervu a sila motora ju tak lahko neprekona ako pri uzkej gume.

Pri smykovom treni sa ale situacia meni, nakolko siroka guma ma nizsi koeficient trenia ako uzka guma, nakolko koeficient trenia je zavisly na tlaku (N/m2), cize sa meni v zavislosti od plochy. To je pricinou jepsej kontroly v medznych situaciach ako aj v moznosti rychlejsie zvladnut smyk.

Uvedene rozdiely sa zvacsuju na mokrom povrchu, co ukazuje na pricinu vacsej nachylnosti sirokej gumy na aquaplaning.

Uff, nechcel som az tak moc, ale co uz. Toto cele samozrejme plati pre identicke auta s rovnakou hmotnostou.

Vyber sirky gumy je teda vzdy individualny a zavisi od vela faktorov. Ak to zo sirkou moc prezenieme, tak sa viac prejavia negativa sirokej gumy, alebo naopak. Vsetko je o to o pokuse a testovani. Univerzalna odpoved neexistuje.
Avensis traktor pohrebak T25 D4D-CAT a k tomu
///9835, DLS A4, PG Xenon 600/1, Boston Pro 6,5 a RC 620, JL Audio 12w6v2

Používateľov profilový obrázok
Csabika
začiatočník
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Piatok, 27. Apríla 2007, 20:47
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: siroka alebo uzka pneu?

Príspevok od používateľa Csabika » Sobota, 20. Októbra 2007, 17:24

E11 WAGON 2.0 D = Hihinka
MADE IN JAPAN
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
academic
začiatočník
Príspevky: 310
Dátum registrácie: Pondelok, 30. Apríla 2007, 12:39
Bydlisko: Zvolen/BA

Re: siroka alebo uzka pneu?

Príspevok od používateľa academic » Nedeľa, 21. Októbra 2007, 02:09

cital som v nejakom nemeckom magazine, ze sirsie gumy su v zime na zasnezenej ceste lepsie, ze lepsie brzdia, lepsiu trakciu maju atd. V kazdom pripade odporucali na zimu co najsirsiu (v ramci svojho technicaku samozrejme).......taktiez testy na suchej letnej vozovke dopadli lepsie pre sirsie gumy. Ani slovko o probleme vyjazdenych kolaji a neustaleho hladania si stopy sirokou gumou .....no a potom ma napadlo, ze nemci maju betonove cesty a nemaju vyjazdene kolaje. ;-) ;-)
Takze na ich cesty su lepsie siroke

....ocuj JohnC ....pises, ze mas vyjazdene gumy.....ja mam v pivnici fungel nove Barum Brilantis (letne).....alebo ako sa to vola a dam ich lacno. Maju najazdne mozno 500 km
Obrázok

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 16 neregistrovaných