Výber vhodnej náhrady za OEM anténu

Audio, video, navigácia, ...
Používateľov profilový obrázok
exo_t
začiatočník
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Pondelok, 21. Septembra 2009, 11:20
Bydlisko: BA v lese

Výber vhodnej náhrady za OEM anténu

Príspevok od používateľa exo_t » Štvrtok, 16. Augusta 2012, 13:31

Viem že niečo na túto tému sa riešilo už tu: viewtopic.php?f=6&t=7076, ale myslím že by si to zaslúžilo samostatný pokec. Hľadám totiž vhodnú náhradu antény v mojej E9... To teleskopické "čosi" čo vyčuhuje z A-stĺpika je skôr na smiech a ani špekulovanie nad kabelážou neodstránilo fakt, že sa s tou anténou mimo mesto nedá nič chytiť.

Priznám sa, že o auto hifi neviem skoro nič a nemám vôbec prehľad o anténach. Viem len, že chcem naozaj dobrý príjem (keď to dokáže moderné OEM rádio, tak to musí ísť aj s aftermarket výrobkami). Určite nechcem nič vŕtať ani sekať do strechy ani iné podobné zverstvá páchať. Najradšej by som sa zbavil aj tej starej antény a otvor po nej úplne zaslepil. Z tohto pohľadu sa mi páčia antény na čelné sklo, ale mám s takou anténou zlú skúsenosť - mal som ju v Mazde, v kombinácii s fakt drahým rádiom a tiež to mimo mesto nevedelo nič chytiť.

Našiel som čosi takéto http://www.saunika.sk/auto-anteny/vnuto ... cm---2638/. Ako je to vlastne so zosilovačom v anténach, napájaním atď... :?: A tiež ma trápia konektory. V tom prastarom kazetovom šrote čo mám v aute (ale nie original Toyota) je na anténu DIN konektor, mám ešte iné staršie (ale kvalitné) Panasonic rádio, a to má nejaký iný konektor, netuším aký (je to nejaká samica, rozmermi pripomína bežný TV koaxiál...). Akákoľvek rada bude vyvážená imaginárnym zlatom alebo reálnym pivom :)
A tree never hits an automobile except in self defence.
momentálne car-free

Používateľov profilový obrázok
ondrik
Toyota guru
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Sobota, 14. Mája 2005, 08:57
Bydlisko: PB - Mogoňov

Re: Výber vhodnej náhrady za OEM anténu

Príspevok od používateľa ondrik » Štvrtok, 16. Augusta 2012, 16:46

no, hento vyzera slusne, akurat ze to je na DVB TV tusim ;-)
ja mam taku zvnutra na okno za asi 10€, radio mam sice Alpine 9886 coz samo o sebe je zname ze ma slaby radio prijem, chytim u nas "na kopcoch" v poho 4-5 radii co sa daju pocuvat.
Na aftermarket radiach vacsinou byvaju koncovky na DIN alebo ISO. Ked mas na DIN, tak mas na radiu taku tu hlboku dieru a na kabli potrebujes kolik. Oproti tomu ISO je na radio taky akoby vypuknuty podobny CINCH samici, a nan potrebujes tu taku koncovku podobnu koaxialu na TV
http://www.nay.sk/fotocache/bigadd/1003301_2.jpg

ty potrebujes takuto:
http://www.saunika.sk/auto-anteny/vnuto ... 40---1398/ Zevraj tie calearo su celkom kvalitne, takze asi by som siel do tej.
Nevidim na nej, ako ma napajanie toho zosilovaca, takze pravdepodobne bude priamo cez ten DIN kolik. predpokladam ze tvoje starsie radio toto nema (maju to povacsinou novsie koncernove sunkove blaupunkty), takze by si k tomu potreboval taky minimodul, ktory ti dostane externych 12V do toho kabla a do prutu, teda toto ak sa nemylim: http://www.saunika.sk/auto-anteny/napaj ... din---519/
potom uz je to easy, na antene by mal byt aspon uzemnovaci, ten priondis niekde o kostru, kabel z anteny pichnes do toho minimodulu, kablik z minimodulu bud do isokonektoru na napajanie radia (tam mas tusim modry na ovladanie anteny - dava 12V po zapnuti radia, takze budes napajat antenu iba so zapnutym radiom) a antenny kabel z minimodulu do radia. Pokial mas na radiu ISO, potrebujes este takuto nejaku redukciu: http://www.saunika.sk/auto-anteny/anten ... iso---501/.
asi tak... Samozrejme, idealne je kupit taku antenu, co ma externe napajanie, a na kabli konektor ako potrebujes do radia. vyhnes sa tak kope roznych spojov a dalsich a dalsich "modulov" ;-)
http://autoomega.sk/index.php?id_sek=14 ... denie=1&c=


Edit:
Tu som sa docital ze ma samostatny kabel na externe napajanie, takze vpohode. Len aby ti pasoval DIN konektor do radia a ten napajaci kablik si pripojis na tu napajaciu koncovku autoradia. A mas to bez redukcii zbytocnych...
Prius 2012 hybrid + LPG... lacnejsie to uz nejde :-)
Celica 96 2,0 GT 3S-GE
Ex-Celica 92 1,6 STi 4A-FE
Ex-Corolla 89 5dHB 1,6 GL 4A-F

Používateľov profilový obrázok
exo_t
začiatočník
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Pondelok, 21. Septembra 2009, 11:20
Bydlisko: BA v lese

Re: Výber vhodnej náhrady za OEM anténu

Príspevok od používateľa exo_t » Štvrtok, 16. Augusta 2012, 17:47

Fúúú... Ondrik, BIG ĎAKUJEM! Ušetrené pátranie a špekulovanie, ani také drahé to nie je. Ja tam chcem hodiť to spomínané Panasonic rádio, a to má ISO konektor na anténu, takže budem potrebovať redukciu, ale aj tú si mi našiel.

Okrem toho mám aj dva Pioneer repráky (zabudované v starom plate :) ) a keď už budem riešiť tú anténu (budem musieť rozoberať interiér), hodím ich dozadu. Mal som ich v predošlom aute spolu s tým Panasonic rádiom a hralo to počúvateľne. Určite nechcem ostať len pri tých príšerných šušťadlách schovaných pod prístrojovkou, čo má E9 od výroby. Aké káble mi odporúčaš? V rádiu mám na výstup dozadu tuším cinch... je treba dodržať nejaké zásady (aká hrúbka a kvalita kábla...)
A tree never hits an automobile except in self defence.
momentálne car-free

Používateľov profilový obrázok
ondrik
Toyota guru
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Sobota, 14. Mája 2005, 08:57
Bydlisko: PB - Mogoňov

Re: Výber vhodnej náhrady za OEM anténu

Príspevok od používateľa ondrik » Štvrtok, 16. Augusta 2012, 18:08

tie cinch na radiu su vystupy ktore musis zapojit cez zosik, aby ti to hralo. Pripadne sa vacsinou pouzivaju na subwoofer (ten musi ist cez zosik). Ty na repro potrebujes kable z druheho euro-ISO konektora, ktore idu z radia. Vzadu na radiu by sa ti malo dat pripojit nieco taketo:
http://www.saunika.sk/iso-konektory-red ... -cq---786/
a tam mas na jednej strane jeden cierny, co ide do radia, a na druhej strane dve eurokoncovky ISO. Ta kde je zlty, cierny, cerveny, modry, to je napajaci konektor, nim ide stava do radia. Ten druhy, kde su dva zelene, dva biele, dva sede a dva zelene, to je konektor na reproduktory. Tam su z kazdej farby dva kable, teda 8 kablov (na 4 repro), jedna farba je na jedno repro, teda napr. zeleny je tam cely zeleny a zeleny s ciernym pasikom. to je + a - jedneho repro. teraz si presne nepamatam ako su, ale tu mas ktory kablik v konektore je na co. (btw, v tom napajacom budes mat asi len 4 pozicie obsadene)
http://www.go4sound.sk/files/forum/1576 ... nektor.jpg
Tebe na to stare radio a tvoje repro co mas stacia nejake bezne audiokable priemeru 1,00 - 1,50. Hlavne nech su to audiokable, najlepsie tie priesvitne, maju hrubsiu izolaciu a ked ich budes niekade pretahovat cez diery, su odolnejsie na prerazenie. Napr taketo: http://www.saunika.sk/auto-hifi-prislus ... 1mm---574/. Hlavne aby to nebola elektrikarska dvojlinka. :D Aj tak z toho radia nevytlacis viac "realneho" vykonu ako cca 4x18W.
E9 ma pod palubkou ak si dobre pamatam nejake 10cm papierove repro by panasonic (alebo to bol pajonír?) takze bud si vedomy, ze ked zapojis vsetky 4, tak tie predne budes chciet po dvoch dnoch vymenit. :mrgreen:
Prius 2012 hybrid + LPG... lacnejsie to uz nejde :-)
Celica 96 2,0 GT 3S-GE
Ex-Celica 92 1,6 STi 4A-FE
Ex-Corolla 89 5dHB 1,6 GL 4A-F

Používateľov profilový obrázok
exo_t
začiatočník
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Pondelok, 21. Septembra 2009, 11:20
Bydlisko: BA v lese

Re: Výber vhodnej náhrady za OEM anténu

Príspevok od používateľa exo_t » Štvrtok, 16. Augusta 2012, 22:55

Vďaka za vyčerpávajúce vysvetlenie. Naozaj ma potešilo že nemusím tráviť kopu času na fórach alebo hľadať niekoho kto sa v tom vyzná (nepoznám nikoho :) ). Až by si bol v BA tak máš u mňa veľa piva :) A vidím že som našiel ďalšiu oblasť do ktorej môžem pchať peniaze 8)
A tree never hits an automobile except in self defence.
momentálne car-free

Používateľov profilový obrázok
Gabriel Nagy
Vševed
Príspevky: 7554
Dátum registrácie: Streda, 8. Novembra 2006, 17:05
Bydlisko: Želovce

Re: Výber vhodnej náhrady za OEM anténu

Príspevok od používateľa Gabriel Nagy » Piatok, 17. Augusta 2012, 07:41

ospravedlnujem sa, necital som to cele, chcem len podotknut, ze je velmi dolezite aj, aky ma tuner to autoradio... Jedno ma kvalitnejsi, jedno onicom a mozes mat antenu aku chces.. :-)
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 90
ex: Toyota Celica 2.0 Gti 92
ex: 6gen 3s-ge 3gen :-)
IS300 2JZ-GE dream car
swap to 1JZ-GTE? :-D

Používateľov profilový obrázok
ondrik
Toyota guru
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Sobota, 14. Mája 2005, 08:57
Bydlisko: PB - Mogoňov

Re: Výber vhodnej náhrady za OEM anténu

Príspevok od používateľa ondrik » Piatok, 17. Augusta 2012, 08:48

exo_t napísal: A vidím že som našiel ďalšiu oblasť do ktorej môžem pchať peniaze 8)
Len to nie! Audio a veci okolo toho, to je hooodne hlboka studna. A cim hlbsie si, tym viac chces kopat a kopat... :mrgreen:
Prius 2012 hybrid + LPG... lacnejsie to uz nejde :-)
Celica 96 2,0 GT 3S-GE
Ex-Celica 92 1,6 STi 4A-FE
Ex-Corolla 89 5dHB 1,6 GL 4A-F

Používateľov profilový obrázok
exo_t
začiatočník
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Pondelok, 21. Septembra 2009, 11:20
Bydlisko: BA v lese

Re: Výber vhodnej náhrady za OEM anténu

Príspevok od používateľa exo_t » Piatok, 17. Augusta 2012, 10:56

Neboj, vzhľadom na to, ako hlboko do vrecka mám, dostanú prednosť iné veci... také čo súvisia s dynamikou, nie komfortom jazdy ;-)

Gabo: máš pravdu, toho som si vedomý. To staré panasonic rádio fungovalo v E10ke celkom spoľahlivo, aj s biednou OEM anténou, tak uvidíme. Do nového rádia sa mi zatiaľ investovať nechce ani náhodou.
A tree never hits an automobile except in self defence.
momentálne car-free

Používateľov profilový obrázok
tropi
začiatočník
Príspevky: 253
Dátum registrácie: Pondelok, 16. Augusta 2004, 19:34
Bydlisko: Zohor

Re: Výber vhodnej náhrady za OEM anténu

Príspevok od používateľa tropi » Štvrtok, 1. Novembra 2012, 19:00

Tiez som mal takyto problem s prijmom rozhlasovych stanic. Problem bol v privodnom kabli od anteny k radiu. Vymenil som celu antenu tiez len taky drot co sa vytahuje zo stlpika len je z mazda 121 a odvtedy hra radio super, okrem napr. pezinskej baby tam vypadava . Radio mam JVC aj prve bolo JVC.
S elektronickou antenou by ti malo pekne fungovat.
Rozobrana-Toyota Corolla 1.3XL,liftback
rv.1990,E9
EX-Toyota Yaris 1.3vvti,rv.2008
Toyota Rav 4 ll ,2,0 vvti rv. 2005. AT

Používateľov profilový obrázok
mirec12
panic
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Štvrtok, 16. Apríla 2009, 23:57
Bydlisko: Všade tam, kde je krásne mäkkúčko

Re: Výber vhodnej náhrady za OEM anténu

Príspevok od používateľa mirec12 » Pondelok, 4. Februára 2013, 18:04

toto som riešil aj v mojom aute, vymenil som celý koaxial - napojil som ho priamo od prútu až po DIN konektor, tým som eliminoval 2 spoje, ktorými sa zhoršuje signál....čo spoj, to -1dB
Výsledok? ...minimálny až žiadny rozdiel pri použití rádia Pioneer, ktoré signalizuje aj kvalitu príjmu...
Vymenil som rádio za Becker Cascade a začal si vychutnávať nerušený príjem aj na Šturci...v ZA som chytal české aj poľské stanice...
Pokiaľ nie je nejaká šitná, hrdzavá anténa, tak by som ju ani nemenil, ani kábel...išiel by som cestou výmeny rádia...za becker, resp. Blaupunkt s dvomi tunermi, ktoré sa už nevrábajú...už len ebay, resp. iné autohifi fórum....a v dnešnej dobe by som sa vykašlal aj na to...Máš telefón?...tak počúvaj digi rádia v lepšej kvalite než cez FM a pripoj cez aux, ak ho teda rádio obsahuje...

Rozmýšľal som aj nad externými kompaktnými high-end tunermi, no pýtajú si menič napätia a nemajú automatické preladenie na druhú alternatívnu frekvenciu..
Obrázok
Takže ostáva už len streamovanie....podmienkou je internet v mobile!!!

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných