Aku autobaterku? A kde?

Fórum o všetkom, čo vás zaujíma ...

Moderátor: Elvis

Používateľov profilový obrázok
samieson
panic
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Streda, 22. Marca 2017, 20:03

Re: Aku autobaterku? A kde?

Príspevok od používateľa samieson » Utorok, 6. Júna 2017, 11:16

no po roku a pol by ti nemala vobec odchadzat. pekne by som ju zaniesol tam kde si ju kupil a pytal si druhu lebo nova baterka a ked nebola lacna by ti teda mala vydrzat ovela dlhsie
„Rýchlejšie, rýchlejšie, rýchlejšie, kým vzrušenie z rýchlosti neprekoná strach zo smrti.“

Používateľov profilový obrázok
struhlo
panic
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Streda, 19. Apríla 2017, 11:36

Re: Aku autobaterku? A kde?

Príspevok od používateľa struhlo » Streda, 7. Júna 2017, 08:41

To je pravda, a ked ma rok a pol, to znamena predsa, ze je este aj v zaruke, tak podla mna nie je o com. Su baterky, ktore sluzia 5 rokov a vysie a nie aby som po roku riesil zas novu, to by sme kam dosli?
Lutost je zadarmo, zavist si treba zasluzit

Používateľov profilový obrázok
marcko
panic
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Pondelok, 27. Marca 2017, 10:31

Re: Aku autobaterku? A kde?

Príspevok od používateľa marcko » Štvrtok, 8. Júna 2017, 14:02

by som povedal, ze 5 rokov je este take minimum co by mala vydrzat takze toto nebude v poriadku, treba ist tam kde si ju kupil a nech sa na to pozru ved musis mat nejaky doklad o kupe a tam musi byt aj datum kedy si to kupoval takze dokaz o tom kolko si ju pouzival mas
I live my dream

Používateľov profilový obrázok
ondrik
Toyota guru
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Sobota, 14. Mája 2005, 08:57
Bydlisko: PB - Mogoňov

Re: Aku autobaterku? A kde?

Príspevok od používateľa ondrik » Štvrtok, 8. Júna 2017, 14:37

no miesto "dobrych rad" o zaruke baterky by som ti poradil ako prve zistit, preco odisla, ci nie je problem niekde inde ako v baterke.
Teda, ake mas auto, ako casto jazdis - napr. ci auto trebars nestoji 3-4 dni a potom spravis 5 km do obchodu, a tak. Baterku, hoci je nova, mozes znicit aj za pol roka. Dokonca aj za pol dna, a to viem z vlastnej skusenosti...
Na niektorych autach napr. funguju 12V zastrcky aj pri vypnutom vozidle. Staci hodit cestovnu chladnicku (alebo iny spotrebic) do kufra, zapojit do zastrcky a aj v zaparkovanom nepouzivanom aute sa baterka podakuje... Moze to byt zle zapojene autoradio, menic napatia, nejake audio (zosiky a tak), led pasik na dialkove ovladanie, hocico...
Treba zmerat ci nemas nejaky zvyseny, netypicky odber z baterky. Hociakym multimetrom za 5-10 euro zistis aj odber pri vypnutom, aj funkcnost alternatora po nastartovani, ci dobija ako ma.
Najprv dvakrat meraj a potom rež cestu do obchodu s reklamacoiu, moze sa stat ze ta poslu dovi...
Prius 2012 hybrid + LPG... lacnejsie to uz nejde :-)
Celica 96 2,0 GT 3S-GE
Ex-Celica 92 1,6 STi 4A-FE
Ex-Corolla 89 5dHB 1,6 GL 4A-F

Používateľov profilový obrázok
Kubino
panic
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Apríla 2017, 09:54

Re: Aku autobaterku? A kde?

Príspevok od používateľa Kubino » Štvrtok, 8. Júna 2017, 16:18

Najprv by som to popozeral tak ako pisal ondrik lebo je pravda, ze baterka za to nemoze, respektive nebola zla ale tebe sa nejako chtiac ci nechtiach podarilo ju takto rychlo znicit. Tym padom by si na reklamaciu nemohol ani pomyslat.
„Rýchlosť ešte nikdy nikoho nezabila, náhle znehybnenie… to je to, čo ťa dostane.“

Používateľov profilový obrázok
farnell
panic
Príspevky: 136
Dátum registrácie: Pondelok, 25. Januára 2016, 14:44

Re: Aku autobaterku? A kde?

Príspevok od používateľa farnell » Piatok, 9. Júna 2017, 07:29

Tak baterku ktorá dnes vydrží 5 rokov by som chcel vidieť.
Čítam krížom krazom o tom a dnes okrem koncernových batérií ktoré vydržia aj 7 a viac rokov toto po výmene dosiahne iba ťažko niektory z výrobcov.
Ďalej. Pokiaľ má Toyotu čo predpokladám ,že má inak by tu asi nebol...
Tak u Toyoty je predpokladám standardom to ,že cigaretka je po vypnutí kľúča bez napätia.
Ďalej nemôžem súhlasiť s tým, že je dobre zámerne prekračovať kapacitu batérie. A rovnako tak nie je vhodné používať batérie s nižšou kapacitou.
Ja osobne som dal len to čo výrobca odporúča podľa VIN.
Alternátor je tiež stavaný iba na určitý nabíjací prud a všetko nad a pod hodnotu kapacity batérie mu rozhodne neprospieva.

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Aku autobaterku? A kde?

Príspevok od používateľa smutok » Piatok, 9. Júna 2017, 09:47

S tym alternatorom a baterkou je ako s kohutikom a kyblom. To ze das vecsi kybel, pritok vody neovplyvni.
Co sa tyka kvality bateriek, tak mam velmi dobre skusenosti s vartou. V yarise mame vartu od vyroby a uz asi 4 krat bola vybita tak, ze sa nedalo nastartovat a este stale funguje a to uz ma 8 rokov. Takze celoplosne by som to vobec nehodnotil.
Strasne vela zalezi ako je bateria zatazovana a velmi nebezpecne pre baterku je vybity stav v zime, vtedy moze elektrolyt zamrznut a je po baterke, zazil som to tuto zimu.

kronwel nepisal ze mu baterka odisla ale ze ma pocit, ze je horsia. Toto ja osobne neviem ako sa da posudit. Kazdopadne je vemi dolezite ci spravne funguje alternator a ci nahodou neprebija baterku a ci ju dostatocne stiha dobit pocas jednotlivych jazd. Mozno je problem len v tom, ze pri kratkych trasach sa nestiha dobit.
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

Používateľov profilový obrázok
farnell
panic
Príspevky: 136
Dátum registrácie: Pondelok, 25. Januára 2016, 14:44

Re: Aku autobaterku? A kde?

Príspevok od používateľa farnell » Piatok, 9. Júna 2017, 09:54

No moment.
To chceš ako povedať že ak dá alternátor 60A a ty pouzijes batériu s 100A plus spotrebiče tak ten alternátor bude "spokojný"?
Samozrejme toto je prehnané , ale.... Mám alternátor 90A a výrobca odporúča batériu 65A plus spotrebiče čo si myslím ,že je vcelku rozumná hodnota.
A Varta do môjho auta už nepachne. Navyše čo som tak čítal tak ľudia sú s nimi vo všeobecnosti viac nespokojný ako spokojný.

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Aku autobaterku? A kde?

Príspevok od používateľa smutok » Piatok, 9. Júna 2017, 10:26

Nastuduj si trochu problematiku a kde sa pouzivaju ake jednotky a co znazornuju.
A co sa znaciek tyka, kazdy ma svoje skusenosti.
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

Používateľov profilový obrázok
farnell
panic
Príspevky: 136
Dátum registrácie: Pondelok, 25. Januára 2016, 14:44

Re: Aku autobaterku? A kde?

Príspevok od používateľa farnell » Piatok, 9. Júna 2017, 10:34

Ale to ešte neznamená ,že ak som miesto Ah použil A tak budem používať to čo výrobca vozidla neodporúča....
Ak je tam raz odporučené 65Ah ak nebudem tma trepať 70 a viac hlavne ak tie vyššie kapacity majú úplne iný obal. rozmerovo tam ani nepasuju. A to už nehovorím o tom ,že tam dakto narval 60 Ah fuj Varta.
Naposledy upravil/-a farnell v Piatok, 9. Júna 2017, 10:35, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
ondrik
Toyota guru
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Sobota, 14. Mája 2005, 08:57
Bydlisko: PB - Mogoňov

Re: Aku autobaterku? A kde?

Príspevok od používateľa ondrik » Piatok, 9. Júna 2017, 10:34

takze takto...
v celice mam 70A alternator, baterku 100Ah. Ano, dobre citas. bola tam 7 rokov, kupil som ju ako pouzivanu 2 roky. Mam v aute hudbu ktora ma celkom slusny odber, cez 60A okamzity, ked som tomu "pridal". Baterka Exide...
Tuto zimu, ked bolo -20 u nas, som jeden vecer zle zavrel dvere a nevsimol som si to. Auto stalo dve noci na dvore a svietilo vnutorne osvetlenie. Baterka sa vyslahala do minima, neslo nastartovat. Nastartoval som cez kable z druhej baterky, ktoru som doniesol v rukach. Mala baterka tusim 41Ah, nezapojena v aute, ako som ju zobral z policky tak som s nou nastartoval. Teraz tam mam novu...
Takze ked to zhrniem, tvoje trvdenia mi akosi nesedia...
Tu staru baterku som dobil a v praci s nou este stale startujeme vysokoydvizny vozik (ako zalozna battery).
Ma teda 9 rokov. Ak ju teda chces vidiet, mozem ti ju poslat kurierom ;-)
kronwell nenapisal nic o svojom aute, ze je to toyota mi asi doslo, ale nespomina nic o tom ci sa tam niekto hrabal v eletrike, ci nema nieco pripojene naviac, preto som to pisal VSEOBECNE, ze "na niektorych autach"
Preco sa nemoze prekrocit kapacita baterie? Ona da nejaky rozkaz tym spotrebicom ze neodoberaj 5A ako vies odoberat, ale odoberaj 30 lebo ja mam vela kapacity??? A co poistky potom? Alternator dobija tolko, kolko vladze. A ci dobija 60Ah baterku alebo 90Ah baterku, je mu v podstate jedno. Ma tiez svoju poistku. A predstav si ze ten moj 21rocny dedko alternator stale funguje. Ked mas nabijacku na autobaterie, kupujes si vzdy taku ktora dobija iba konkretnu baterku? Ako to ze nabijacka co ma vystup 7,5A dobije 100Ah baterku???

ten priklad s kohutikom a kyblom je dost dobry priklad.
Moj pripad alt/baterka/odber je extrem, uviedol som ho ako priklad, ale priklad ktory fungoval 7 rokov
Prius 2012 hybrid + LPG... lacnejsie to uz nejde :-)
Celica 96 2,0 GT 3S-GE
Ex-Celica 92 1,6 STi 4A-FE
Ex-Corolla 89 5dHB 1,6 GL 4A-F

Používateľov profilový obrázok
farnell
panic
Príspevky: 136
Dátum registrácie: Pondelok, 25. Januára 2016, 14:44

Re: Aku autobaterku? A kde?

Príspevok od používateľa farnell » Piatok, 9. Júna 2017, 10:40

Pre mňa zamna si tam dajte aj 180Ah tankové batérie ak ich tam mate kde dať.
Ja sa budem držať toho čo odporúča výrobca.
A to 12v 65Ah a obal D23

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Aku autobaterku? A kde?

Príspevok od používateľa smutok » Piatok, 9. Júna 2017, 13:15

Schvalne som otvoril prirucku pouzivatela pre Auris aby som poizrel aku baterku odporuca a nasiel som tam nasledujuce informacie k elektrickemu systemu vozidla strana 577:
Akumulator
Napatie naprazdno pri 20 stC:
12.6-12.8 V Uplne nabity
12.2-12.4 V Polovicne nabity
11.8-12.0 V Vybity
(Napatie je kontrolovane 20 minut po vypnuti motora a vsetkych svetiel)

Nabijaci prud: 5 A max

Nic viac tam nie je uvedene. Pokial je to niekde inde tak poprosim uviest kde.

Co sa tyka kapacity, je zbytocne rvat do auta obrovsku baterku ktora okrem velkosti bude este aj tazka. Treba si vybrat baterku zodpovedajucej velkosti a jej kapacita bude +-10Ah rovnaka s tym co tam je. Dost podstatny je tam startovaci prud ale pri standardnych bateriach tiez bude +-50A rovnaky.
Takze netreba k tomu pristupovat fanaticky a hlavne sirit nepravdy o tom, ze bateria s velkou kapacitou znici elektricky system vozidla.

Co sa tyka autobaterii tak som mal nasledujuce skusenosti:
Panasonic - od vyroby v Camry 2.4 benzin vydrzal 10 rokov
Yausa - od vyroby corolla 1.4 benzin vydrzale v dvoch autach priblizne 5 rokov
Exide clasic - vymenena v corolle po 5 rokoch sa auto predalo, neviem dalsi stav
Exide excel - vymenena v corolle po 7 rokoch stale fungovala len z nej od zaciatku trochu vytiekal elektrolyt
Varta black a blue modely asi 6 roznych bateriek vsetky fongovali bez problemov, akurat tuto zimu mi zmrzla jedna blue ale bola vybita a dlho stala na mrazoch. V yarise od vyroby asi 4 krat vybita, ze sa nedalo nastartovat a po 8 rokoch stale funguje.
Mutlu - od vyroby v corolle 1.4 diesela a 1.6 benzin. V diesle uz ma 4 roky, raz sa vybila, ze sa nedalo nastartovat ale po dobiti funguje dalej bez problemov. V benzine ma len 1 rok tam nie je co pisat.
Viac si uz nepamatam.
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

Používateľov profilový obrázok
farnell
panic
Príspevky: 136
Dátum registrácie: Pondelok, 25. Januára 2016, 14:44

Re: Aku autobaterku? A kde?

Príspevok od používateľa farnell » Piatok, 9. Júna 2017, 16:31

OMG
http://www.toyota-trnava.sk/
Pani Sitašová Ti tuto informaciu rada poskytne.
farnell napísal: Piatok, 9. Júna 2017, 07:29 Ja osobne som dal len to čo výrobca odporúča podľa VIN.
Tu v tomto prispevku som to jasne napisal. Zavolal som a zistil som si co vyrobca podla VIN do môjho modelu SOL namontoval.

A mimochodom. Presne podla toho popisu (merania poklesu napätia) som postupoval a dospel som ze Varta ako z linku nizsie tam nema uz co hladat.
https://autobaterie.heureka.sk/varta-bl ... 0wodpaYCGw#
Dalej ako mi bolo povedane tak nova original Toyota bateria vide na, ak sa dobre pamatam 97€ + vymena asi 9-10€
Nakoniec som kupil Exide v obale D23. To je obal a rozmer co tam je daleko vhodnejsi.
Navyse ta 60 Ah Varta bola uz tak vydreta a kapacitne nevhodna ,ze to bolo poznat uz na spotrebe a pri pouziti klimatizacie alternator doslova "reval".
Ked som bateriu vymenil tak nielenze sla dolu spotreba o 0,5 litra, ale zaroven sa ovela rychlejsie znizili volnobezne otacky po zahriati motora a zaroven sa to aj zvukovo prejavilo na tom alternatore.
Bateria co tam teraz mam je :
http://www.motorovyolej.sk/Autobateria- ... -d9493.htm

Dalej nikde som nepovedal ,ze sa system znici, ale mam za to ,ze je uplne zbytocne prekracovat kapacitene hodnotu originálnej baterie odporucanej vyrobcom.
A uz vonkoncom nepouzivat bateriu s nizsou kapacitou ako vyrobca odporuca.
Vid moje zistenia.

Povedal som len tolko a za tym si v tomto pripade pokial ide o bateriu stojim "pouzivajte len to co vyrobca odporucil".

Používateľov profilový obrázok
ondrik
Toyota guru
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Sobota, 14. Mája 2005, 08:57
Bydlisko: PB - Mogoňov

Re: Aku autobaterku? A kde?

Príspevok od používateľa ondrik » Piatok, 9. Júna 2017, 18:03

jasne, ok ,verime ti, kludne volaj kvoli baterii do toyoty. Volas sice predajcovi, nie vyrobcovi, ani importerovi, ale to je na inu debatu.
To s tou vydretou vartou, revanim altika a spotrebou o pol litra dole, to je tiez irelevantne, nakolko tam do hry vstupuje kopa dalsich faktorov.
to ci je zbytocne prekracovat kapacitu baterie, no... zbytocne pre teba, pre ineho nie. Naroky na spotrebu baterky ma kazdy ine, kto nevyuziva auto len na presun z bodu a do bodu b.
zbytocne to tu rozoberame, poradil som kronwellovi, co ma robit ako prve. Vsetko ostatne okolo je offtopic a tvoje skusenosti s Vartou, pokial nerozpises podrobnejsie, su bezcenne, lebo nikto nevie co zazivala v tvojom aute.
Prius 2012 hybrid + LPG... lacnejsie to uz nejde :-)
Celica 96 2,0 GT 3S-GE
Ex-Celica 92 1,6 STi 4A-FE
Ex-Corolla 89 5dHB 1,6 GL 4A-F

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných