Oleje raz a navždy

Fórum o všetkom, čo vás zaujíma ...

Moderátor: Elvis

Používateľov profilový obrázok
Mexo
panic
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Utorok, 15. Augusta 2006, 12:13
Bydlisko: Bratislava

Re: Oleje raz a navždy

Príspevok od používateľa Mexo » Utorok, 17. Augusta 2010, 08:02

Pekna hovadina. Najkrajsie je, ze o tom uzasnom oleji tam nepovedali vobec nic.
V benzinovom motore sa olej musi menit hlavne koli tomu, ze ho okyselujú benzinove splodiny, meni svoje PH a stava sa agresivny voci motoru.
V naftovom motore sa olej meni hlavne koli tomu, ze sa zanasa sadzami z naftovych spalin.
(vid. moj link vyzsie)
Ako sa ten uzasny olej vyrovnava s tymto handicapom? Je uzasne cim nas dokazu krmit a mi im to zereme aj s navijakom.
TOYOTA STARLET 1,3i 2E-E

Používateľov profilový obrázok
Rasťo
Vševed
Príspevky: 3806
Dátum registrácie: Streda, 7. Marca 2007, 17:45
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Oleje raz a navždy

Príspevok od používateľa Rasťo » Utorok, 17. Augusta 2010, 08:22

Nijako - je to hovadina.
Na čase nezáleží...záleží pouze na životě

Lexus RX400h, ´08, 1MZ-FE
Toyota MR-2 W3, ´00, 1ZZ-FE
Toyota Corolla AE92, ´88, 4A-GE 16V
Ex : Toyota Yaris XP10, ´01-´05, 1SZ-FE
Ex : Toyota Celica RA61. ´85, 21R-C
Ex : Toyota Corolla E11, ´98, 4E-FE

Používateľov profilový obrázok
Avensis
Toyota guru
Príspevky: 1160
Dátum registrácie: Utorok, 10. Marca 2009, 15:22
Bydlisko: RV
Kontaktovať používateľa:

Re: Oleje raz a navždy

Príspevok od používateľa Avensis » Pondelok, 18. Októbra 2010, 17:25

Chalani ako je to s olejom pri Cecilke? Škodím jej ak jej dávam olej 5w-50? Nedávam ho preto, že vraj je racingový, ale práve pre to že "viac" zvláda záťaž. Pár ľudí povedalo že je to blbosť do tak starého auta liať takýto olej, no mne to nepríde ako blbosť, olej nežerie, koľko nalejem toľko vypustím, jasné že je tam dajaká malá odchýlka, no ešte sa mi nestalo že by som dolieval olej, ani deco, a to jej dám občas aj do red line-u od 1-4 na 5 nemám "gule" :lol: Výmena pravidelná každých 5 tis. ;-)
Lexus LS 430 President pack
ex.Lexus GS 300
ex.Celica GT 94 LSD SS II + chladič prevodovky
ex.Corolla GT-i AE92 89"

Yamaha WR
Yamaha XS veterán :-)
ex.Yamaha XT
ex. Carina E 2,0 TD

ex. Toyota Avensis D4D 2,0 T22

Používateľov profilový obrázok
Marcello
panic
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Novembra 2008, 20:54
Bydlisko: West Slovakia

Re: Oleje raz a navždy

Príspevok od používateľa Marcello » Pondelok, 18. Októbra 2010, 19:34

Dodrz ACEA a API specifikaciu a urobis maximum pre cecilku. nic nieje tak dolezite ako tieto dva udaje...
viskozita ja na poslednom mieste ako kriterium...
PREVIA 05´, 2.4 VVTi 16V - 116kW /LPG seq./

Používateľov profilový obrázok
Avensis
Toyota guru
Príspevky: 1160
Dátum registrácie: Utorok, 10. Marca 2009, 15:22
Bydlisko: RV
Kontaktovať používateľa:

Re: Oleje raz a navždy

Príspevok od používateľa Avensis » Pondelok, 18. Októbra 2010, 20:10

Marcello napísal:Dodrz ACEA a API specifikaciu a urobis maximum pre cecilku. nic nieje tak dolezite ako tieto dva udaje...
viskozita ja na poslednom mieste ako kriterium...
Dodržiavam, teda aspoň si to myslím :D
Toto obsahuje olej čo mám ja: SAE 5W-50 API SL GM 6094M Ford M2C-153EE

Vyhovuje :)
SL
(od r. 2001)
pro všechny současné motory i starší motory. Kategorie zavedena roku 2001.
Lexus LS 430 President pack
ex.Lexus GS 300
ex.Celica GT 94 LSD SS II + chladič prevodovky
ex.Corolla GT-i AE92 89"

Yamaha WR
Yamaha XS veterán :-)
ex.Yamaha XT
ex. Carina E 2,0 TD

ex. Toyota Avensis D4D 2,0 T22

Používateľov profilový obrázok
Marcello
panic
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Novembra 2008, 20:54
Bydlisko: West Slovakia

Re: Oleje raz a navždy

Príspevok od používateľa Marcello » Pondelok, 18. Októbra 2010, 20:32

API najdes tu: http://www.toyota-tech.eu/MaintenanceSc ... /Final.pdf

ACEA ti daju odpoved priamo na info@toyota.cz. zvyknu odpovedat do 24 hodin a budes mat informaciu a dusu na mieste :)
myslim si vsak ze GM a Ford maju odlisne vlastnosti ako vlastnosti oleja pre pre Toyotu. myslim si ze
by si mal mat ACEA A3-04/B4-04/C3-04 to vsak niesom si isty, nakolko neviem aky mas motor a typ....
Na oleji ktory tam lejes to urcite uvedene je. hladaj :)
skus napisat na mail co som ti uviedol, uvidis co ti odpisu, oni z technickych listov ti daju tu spravnu specifikaciu.
vsimni si nizsie v info o ACEA a vsimni si hlavne hodnoty HTHS >3,5 mPa.s a HTHS 2,9 – 3,5 mPa.s to su dolezite
udaje pre motor... oleje urcene pre Volkswagen s oznacenim napr. VW 504.00 / 507.00 mozu byt a byvaju casto
nevhodne pre toyota a naopak... maju ine trecie hodnoty HTHS ako pri toyote, alebo Forde...
Tento olej som napriklad lial do previe ja: http://www.liquimoly.cz/detail/motorovy ... 4300-5w-30
znacku oleja necham na teba tu si nevsimaj ale vsimni si tie specifikacie v popise. Znacka nieje dolezita.
Dolezita je hodnota a vlastnosti oleja. a viskozita? tu si vsimaj az nakoniec... verim ze som ti pomohol dostatocne :)

viac info o ACEA:

Asociácia európskych konštruktérov vozidiel – ACEA, vydala výkonové špecifikácie motorových olejov. Klasifikácia ACEA delí oleje do troch skupín:

A / B - Motorové oleje pre benzínové a naftové motory osobných a ľahkých dodávkových vozidiel
C - Oleje kompatibilné s katalyzátormi
E - Oleje pre dieselové motory ťažkých nákladných automobilov

Výkonový stupeň je vyjadrený pre daný typ motora číslom (od "1" vyššie). Čím je číslo vyššie, tým je kvalitnejší olej. V súčasnosti sa používajú nasledujúce výkonnostné triedy ACEA:

ACEA A1 - Oleje s vysokou ochranou piestu pred tvorbou usadenín, tvorbou kalov a opotrebovaním a odolnosťou voči oxidácii pri vysokých teplotách. Zamerané na maximálne ekonomické využitie paliva – min. 2.5 % v porovnaní s olejmi 15W-40. Štandardný olej, normálne intervaly výmeny. HTHS 2,9 – 3,5 mPa.s

ACEA A2 - Oleje s vysokou ochranou piestu pred tvorbou usadenín, tvorbou kalov a opotrebovaním a odolnosťou voči oxidácii pri vysokých teplotách. Zamerané na maximálne ekonomické využitie paliva, lepšia ochrana ložísk, vyššia výkonnosť. Štandardný olej, normálne intervaly výmeny. HTHS >3,5 mPa.s

ACEA A3 - Oleje s vysokou ochranou piestu pred tvorbou usadenín, tvorbou kalov a opotrebovaním a odolnosťou voči oxidácii pri vysokých teplotách. Zamerané na maximálne ekonomické využitie paliva, lepšia ochrana ložísk, vyššia výkonnosť, odolnosť voči oxidácii pri vysokých teplotách vyššia ako pri A1 a A2. Olej pre vysokú záťaž, možnosť predĺžených výmenných intervalov. HTHS >3,5 mPa.s

ACEA A4 – Oleje pre benzínové motory s priamym vstrekovaním

ACEA A5 – Oleje ako A4 s rozdielom zníženej viskozity HTHS 2,9 – 3,5 mPa.s

ACEA B1 – Oleje s vysokou ochranou piestu pred tvorbou usadenín a vačiek proti opotrebovaniu, dobré rozptyľovanie sadzí , maximálne ekonomické využitie paliva, lepšia ochrana ložísk, vyššia výkonnosť. Štandardný olej, normálne intervaly výmeny. HTHS 2,9 – 3,5 mPa.s

ACEA B2 – Oleje s vysokou ochranou piestu pred tvorbou usadenín a vačiek proti opotrebovaniu, dobré rozptyľovanie sadzí, maximálne ekonomické využitie paliva, lepšia ochrana ložísk, vyššia výkonnosť. Štandardný olej, normálne intervaly výmeny. HTHS >3,5 mPa.s

ACEA B3 – Oleje s vysokou ochranou piestu pred tvorbou usadenín a vačiek proti opotrebovaniu, dobré rozptyľovanie sadzí, maximálne ekonomické využitie paliva, lepšia ochrana ložísk, vyššia výkonnosť, lepšia ochrana vačiek proti opotrebovaniu, kontrola viskozity a rozptyľovania sadzí. Olej pre vysokú záťaž, možnosť predĺžených výmenných intervalov. HTHS >3,5 mPa.s

ACEA B4 - Oleje ako B3 + je možné použiť pre dieselové motory s priamym vstrekovaním. HTHS >3,5 mPa.s

ACEA B5 - Oleje ako B4 s rozdielom zníženej viskozity HTHS 2,9 – 3,5 mPa.s

ACEA E1 – Neplatné od 3/2000

ACEA E2 – Oleje pre všeobecné použitie pre nepreplňované a preplňované dieselové motory ťažkých nákladných vozidiel so štandardnými výmennými intervalmi.. HTHS >= 3,5 mPa.s

ACEA E3 – Lepšia ochrana proti opotrebovaniu, kontrola viskozity a rozptyľovania sadzí, vyššia výkonnosť. Oleje pre vysokú záťaž, možnosť predĺženej výmeny. HTHS >= 3,5 mPa.s

ACEA E4 – Oleje pre vysoko zaťažené dieselové motory spĺňajúce emisné predpisy Euro I až IV, pracujúce za sťažených podmienok. Významné predĺženie výmenných intervalov. Oleje sú vhodné pre motory bez BDF a tiež pre motory s EGR a motory vybavené systémom SCR NOx.. HTHS >= 3,5 mPa.s

ACEA E5 – Olej pre vysokú záťaž, možnosť predĺžených výmenných intervalov. HTHS >= 3,5 mPa.s

ACEA E6 – Oleje pre vysoko zaťažené dieselové motory spĺňajúce emisné predpisy Euro I až IV, pracujúce za sťažených podmienok. Významné predĺženie výmenných intervalov. Oleje sú vhodné pre motory vybavené systémom EGR, DPF, alebo aj bez DPF a pre motory so systémom SCR NOx. Sú zvlášť odporúčané pre motory s DPF a sú konštruované pre palivá s nízkym obsahom síry (max. 50ppm). HTHS >= 3,5 mPa.s

ACEA E7 - Oleje pre vysoko zaťažené dieselové motory spĺňajúce emisné predpisy Euro I až IV, pracujúce za sťažených podmienok. Vhodné pre výmenných intervalov. Oleje sú vhodné pre motory bez DPF a iné motory so systémom EGR a SCR NOx. HTHS >= 3,5 mPa.s

ACEA C1 – Stabilný olej, kompatibilný s katalyzátorom pre vysoko výkonné benzínové a dieselové motory osobných a ľahkých nákladných áut so systémom DPF Diesel Particulate Filter) a TWC (Three Way Catalyst), ktoré vyžadujú nízkoviskózne oleje so zníženým obsahom SAPS (Sulfate Ash Phosphorus Sulfur – sulfátový popol, síra, fosfor) a HTHS vyššie ako 2,9 mPa.s. Tieto oleje predlžujú životnosť systémov DPF a TWC a znižujú spotrebu paliva. HTHS >2,9 mPa.s

ACEA C2 – Stabilný olej kompatibilný s katalyzátorom pre vysoko výkonné benzínové a dieselové motory osobných a ľahkých nákladných áut so systémom DPF Diesel Particulate Filter) a TWC (Three Way Catalyst), ktoré vyžadujú nízkoviskózne oleje, kde HTHS je vyššie ako 2,9 mPa.s. Tieto oleje predlžujú životnosť systémov DPF a TWC a znižujú spotrebu paliva. HTHS >2,9 mPa.s

ACEA C3 – Stabilný olej, kompatibilný s katalyzátorom pre automobily so systémom DPF Diesel Particulate Filter) a TWC (Three Way Catalyst), Tieto oleje predlžujú životnosť týchto systémov.
PREVIA 05´, 2.4 VVTi 16V - 116kW /LPG seq./

Používateľov profilový obrázok
Avensis
Toyota guru
Príspevky: 1160
Dátum registrácie: Utorok, 10. Marca 2009, 15:22
Bydlisko: RV
Kontaktovať používateľa:

Re: Oleje raz a navždy

Príspevok od používateľa Avensis » Pondelok, 18. Októbra 2010, 21:04

Áno dik, pomohol si, pošprtal som sa kus a našiel som pár vecí ohľadom môjho oleja a vychádza mi to, že nebude problém s API a ACEA, chlapící to lejú aj do Subaru a vrelo odporúčajú, dovolím si tvrdiť že Subaru je na podobnej úrovni ako Toyota, myslím tým požiadavky a tak ;-) Ale pre zmenu som napísal aj na ten mail čo si mi poskytol ;-)
Lexus LS 430 President pack
ex.Lexus GS 300
ex.Celica GT 94 LSD SS II + chladič prevodovky
ex.Corolla GT-i AE92 89"

Yamaha WR
Yamaha XS veterán :-)
ex.Yamaha XT
ex. Carina E 2,0 TD

ex. Toyota Avensis D4D 2,0 T22

Používateľov profilový obrázok
Marcello
panic
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Novembra 2008, 20:54
Bydlisko: West Slovakia

Re: Oleje raz a navždy

Príspevok od používateľa Marcello » Pondelok, 18. Októbra 2010, 22:40

8)
PREVIA 05´, 2.4 VVTi 16V - 116kW /LPG seq./

Používateľov profilový obrázok
Avensis
Toyota guru
Príspevky: 1160
Dátum registrácie: Utorok, 10. Marca 2009, 15:22
Bydlisko: RV
Kontaktovať používateľa:

Re: Oleje raz a navždy

Príspevok od používateľa Avensis » Utorok, 19. Októbra 2010, 16:26

Marcello napísal:8)
Už mi odpovedali na mail, doporučujú API SG, alebo SH. Našiel som tieto špecifikácie na jednej stránke a tam sa radia ako ZASTARANÉ, pretože sú evidované v rokoch 93. Momentálne mám triedu SL, ktorá vyhovuje či už pre nové, alebo staršie motory, evidovaná od r. 2001 a taktiež aktuálna. Čakal som niečo podobné, nakoľko aj Cecilka je už dáma v "rokoch" :D teoreticky jej nevodobé oleje neuškodia, t.j. sú vyrábané pod prísnejšími podmienkami ako v r. <93=93.

Ešte raz vďaka ;-)
Lexus LS 430 President pack
ex.Lexus GS 300
ex.Celica GT 94 LSD SS II + chladič prevodovky
ex.Corolla GT-i AE92 89"

Yamaha WR
Yamaha XS veterán :-)
ex.Yamaha XT
ex. Carina E 2,0 TD

ex. Toyota Avensis D4D 2,0 T22

Používateľov profilový obrázok
Avensis
Toyota guru
Príspevky: 1160
Dátum registrácie: Utorok, 10. Marca 2009, 15:22
Bydlisko: RV
Kontaktovať používateľa:

Re: Oleje raz a navždy

Príspevok od používateľa Avensis » Utorok, 19. Októbra 2010, 16:32

Tu je dobrý rozpis olejov, ich vlastností, funkcií, odolnosti, špecifikácie atď ;-)
1. http://www.autokomplet.szm.com/podpora.html
2. http://najlacnejsiolej.sk/ostatne/5/api API
3. http://najlacnejsiolej.sk/ostatne/4/acea ACEA
4. http://najlacnejsiolej.sk/ostatne/6/sae SAE

Edit: Akurát som sa dočítal, že Liqui Moly Super LeichtLauf je ľahkobežný olej.
Toyota neodporúča dávať tieto typy olejov do starších motorov, ani ľahkobežné ani fuel economy oleje.
Lexus LS 430 President pack
ex.Lexus GS 300
ex.Celica GT 94 LSD SS II + chladič prevodovky
ex.Corolla GT-i AE92 89"

Yamaha WR
Yamaha XS veterán :-)
ex.Yamaha XT
ex. Carina E 2,0 TD

ex. Toyota Avensis D4D 2,0 T22

Používateľov profilový obrázok
Mysiak
začiatočník
Príspevky: 296
Dátum registrácie: Sobota, 8. Novembra 2008, 15:42
Bydlisko: SVK

Re: Oleje raz a navždy

Príspevok od používateľa Mysiak » Piatok, 15. Apríla 2011, 20:35

celkom dobrý prehľad o olejoch:
http://dafo.php5.sk/olej/obsahy/olej.pdf
Auris 1.6,MT5

Používateľov profilový obrázok
Dolly
panic
Príspevky: 125
Dátum registrácie: Nedeľa, 25. Júla 2010, 10:35
Bydlisko: Bratislava

Re: Oleje raz a navždy

Príspevok od používateľa Dolly » Streda, 12. Októbra 2011, 09:48

Avensis 2004 2,4 automat
Corsa 2002 1,2:-)

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Oleje raz a navždy

Príspevok od používateľa smutok » Streda, 12. Októbra 2011, 10:01

Pokial je naozaj olej aj filter su v cene, tak ta cena je super.
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

Používateľov profilový obrázok
Dolly
panic
Príspevky: 125
Dátum registrácie: Nedeľa, 25. Júla 2010, 10:35
Bydlisko: Bratislava

Re: Oleje raz a navždy

Príspevok od používateľa Dolly » Streda, 12. Októbra 2011, 11:01

Mne do teraz vzdy menil olej kamaratov otec co ma servis za cca 60e aj s prehodenim kolies za zimne...to mi prisla tiez dobra cena. Ale momentalne mam pneu uskladnene v mikone (bez bloku 15e na sezonu + prehodenie kolies za 20e) tak rozmyslam ci na olej neist inde...
Avensis 2004 2,4 automat
Corsa 2002 1,2:-)

Používateľov profilový obrázok
sonnicek
Toyota guru
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: Utorok, 9. Novembra 2010, 19:51
Bydlisko: Bratislava - Nove Mesto

Re: Oleje raz a navždy

Príspevok od používateľa sonnicek » Streda, 12. Októbra 2011, 12:01

ta cena je viac nez podozriva, spytal by som sa ci mozem byt osobne pri aute ked mi budu tu vymenu robit, inak ja taketo veci neriesim olej aj s filtrom dokazem aj sam a su to usetrene peniazky a dobry pocit ked si to spravis sam
Corolla 1.4 VVT-i, 71 kW, r.v. 2003, update 1.2.2012 priemerka na palubnom uz neukazuje nic :)

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 44 neregistrovaných