Výmena skla na prednom svetle - len pre silné nátury:)

Fórum o všetkom, čo vás zaujíma ...

Moderátor: Elvis

Používateľov profilový obrázok
chmelo
Toyota guru
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: Streda, 24. Januára 2007, 09:29
Bydlisko: Žilina/Kysucké Nové Mesto

Výmena skla na prednom svetle - len pre silné nátury:)

Príspevok od používateľa chmelo » Streda, 21. Januára 2009, 14:19

Vážení priatelia, uvádzam návod, ako vymeniť sklo na klasických predných svetlách (ja som to páchal na Karolíne E10) a popri tom otestovať tolerantnosť partnera a vlastne silu partnerského vzťahu. U mňa je to len jeden z mnohých spôsobov, takže nejakú tú prax mám. NEDOPORUČUJEM to skúšať v kritických podmienkach a taktiež ako liečbu šokom...jedine na vlastné riziko :mrgreen:
Už asi rok a možno aj viac som plánoval na našej Karolíne vymeniť ťuknuté sklo na ľavom prednom svetle. Donor svetlo, ktoré už spomínaný rok ležalo v garáži na polici mi zabezpečil Pedro, ktorého týmto srdečne pozdravujem a pravdepodobne ho v duchu pozdravuje aj moja manželka...veď zistíte prečo :lol:

Sklo je k plastovému balastu nalepené tmelom, ktorý som podrobne analyzoval...zapaľovačom a tak podobne a na základe tejto analýzy som prišiel k záveru, že je termoplastický, teda, že teplom zmäkne.
Minulý týždeň v piatok asi o pol dvanástej v noci, v rámci mojich Garage Night Sessions mi napadlo, že sa do toho pustím. Vymontoval som svetlo, vymontoval žiarovku, plochým skrutkovačom som vycvakol štyri plechové svorky, ktoré "držia" sklo k plastu. Optimisticky som zapol starý fén a hybaj nahrievať. Trvalo to dlho a dlho a dlho a sklo nie a nie a nie pustiť...hmmm, tak som si na guráž cvakol pifka, ubalil bágo a hybaj po špičkách do kuchyne. Svetlá (origo plus donor) som šupol do elektrickej trúby, nastavil teplotu na nejakých 80 stupňov celzia a čakal...a čakal...a čakal, ale zrazu trúba začala hučať (vetranie či čo) a keďže manželka a deti spali (čo je asi nejaký všeobecný zlozvyk okolo dvanástej hodiny v noci) a manželka kedysi chodila na džudo, tak som to rýchlo vypol a svetlá odniesol späť do garáže. Svetlá sa trochu zohriali, ale nestačilo to. Hmmm, tak som dopil pifko, ubalil druhé bágo a hybaj do duchien.

Na druhý deň ráno som počkal, kým sa všetci vybimbajú, strategicky som počkal až kým bude po raňajkách (zhodou okolností sa v trúbe robili zapekané chleby....možno aj posledný krát) a spýtal som sa mangelíny, či si na chvíľu môžem odložiť nejaké veci na zohriatie do trúby. Na otázku, či to nebude smrdieť som samozrejme povedal že NIEEEEE :lol:

Tentoraz som ale zvolil inú taktiku...svetlá som do ešte nezapnutej trúby šupol na kus papiera na pečenie, prvých 10 minút som ich "piekol" pri 100 stupňoch, po 10 minútach som zvýšil na 125 a posledných 30 minút som to zakúril na 150 stupňov celzia. Skoro by som bol býval zabudol...rúru som používal v teplovzdušnom "režime" s ohrevom zhora aj zdola ;-)

Rúru som vypol a koženými rukavicami (z garáže, takže mierne čierne od oleja) som otvoril biele dvierka rúry (aby bolo možné podľa otlačkov jednoznačne určiť osobu, ktorá bude rúru čistiť). Svetlá som položil na staré rifle...aby som nezaprdel kuchynskú dosku a tak podobne a v rukaviciach som sklo od plastu pekne oddelil. Treba to robiť, keď je svetlo položené na stole, lebo v rukaviciach to šmýka a hlavne treba sklo ťahať pomaly, aby sa tmel pekne rozdelil a zostal aj na plaste aj na skle. Je lepšie, keď sa rukou do skla zapriete mierne zhora a oddelíte ho od vrchu a postupne po celom obvode.

Takisto treba otvoriť aj druhé zohriate svetlo. Pokiaľ sa v svetle netreba hrabať a prehadzovať paraboly tak treba konať rýchlo a pritlačiť správne sklo na správne svetlo, kým je to všetko pekne teplé...skôr by som povedal horúce. Poriadne to zatlačiť a potom nacvaknúť tie plechové svorky. Tie si treba zobrať so sebou k rúre ;-) Potom už len stačí nechať to vychladnúť a svetlo sa môže montovať

V mojom prípade som prehadzoval aj parabolu, takže som celé pečenie musel zopakovať ešte raz po výmene. To už mi ale mangelína moc neverila, že to smrdieť nebude....nejaký ten smrádeček z toho samozrejme ide, ale to treba nejak prežiť, prípadne potom vyvetrať, ale keďže je to viacmenej manželkine auto, tak by bola vlastne sama proti sebe, keby som to nezlepil naspäť, že? Ako si to zdôvodníte vy už nechám na vás ;-)

Toť fotodokumentácia:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Palculienka - Sienna, 3,5L 2GR-FE
Reiner - 4Runner, 2,4L 22R-E - v opatere:)
Anička Dušička - Honda CX500C

Používateľov profilový obrázok
Pedro
panic
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Streda, 12. Júla 2006, 10:18
Bydlisko: Šaľa

Re: Výmena skla na prednom svetle - len pre silné nátury:)

Príspevok od používateľa Pedro » Streda, 21. Januára 2009, 14:37

Toš najáký mi je povedomý jeden z tých svetlometov :D

že pozdravujem mangelínu. Ešte , že od seba bývame nejaký ten kúsok. Po tomto Tvojom článku by som veru kludne nespával :lol:

Mna tiež čaká už nejaky ten mesiačik podobné pečenie a týmto zas ja dakujem za recept, ako to upiect a kam potom utiect, keby bolo zle :D

Tak nech slúži
Toyota Corolla sedan 11/96, 1332cm-55kw (lentilka)

Používateľov profilový obrázok
chmelo
Toyota guru
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: Streda, 24. Januára 2007, 09:29
Bydlisko: Žilina/Kysucké Nové Mesto

Re: Výmena skla na prednom svetle - len pre silné nátury:)

Príspevok od používateľa chmelo » Streda, 21. Januára 2009, 14:42

Okkydokky, potom daj vedieť, aby som z pivnice vytiahol stan a spacáky, nech nám vo vyhnanstve neomrznú zadnice :D
Ešte raz dík za svetlo ;-)
Palculienka - Sienna, 3,5L 2GR-FE
Reiner - 4Runner, 2,4L 22R-E - v opatere:)
Anička Dušička - Honda CX500C

Používateľov profilový obrázok
mimo
Mimo prevádzky
Príspevky: 948
Dátum registrácie: Utorok, 28. Júna 2005, 21:00
Bydlisko: Bratislava a okolie :-)
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena skla na prednom svetle - len pre silné nátury:)

Príspevok od používateľa mimo » Streda, 21. Januára 2009, 17:51

chmelo myslel som že to bude viac dramatické :lol: :lol: niečo v štýle : a v rúre pri 200° sa to začalo piecť a praskať ... :mrgreen:

inak 1* za komplet návod ako na to ;-)
Toyota RAV 4 2,0 VVT-i (112 kW) Obrázok
Toyota Yaris 1.0 VVT-i (48 kW) Obrázok
ex:
Toyota Carina E 1.8 SW Obrázok
Corolla E10 1.4 XLi combi
Corolla E9 1.6 GTi

Používateľov profilový obrázok
grexos
Toyota guru
Príspevky: 2461
Dátum registrácie: Štvrtok, 8. Marca 2007, 10:27
Bydlisko: Gbely
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena skla na prednom svetle - len pre silné nátury:)

Príspevok od používateľa grexos » Štvrtok, 22. Januára 2009, 08:08

mali by sme zalozit toyotateam wikipediu ;)
Corolla TE71 GT 2T-G
Previa TCR1 2TZ-FE
Yaris 2 1.3
Mazda 5 2i
Ex: Ford Cortina MK3, AE111L, H Stream 2.0, AE92L GTi

Používateľov profilový obrázok
Sokol
Toyota guru
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Utorok, 18. Októbra 2005, 00:39
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena skla na prednom svetle - len pre silné nátury:)

Príspevok od používateľa Sokol » Štvrtok, 22. Januára 2009, 12:39

Chmelo,tak toto je perfektne :D
Toyota RAV4 2,0,1AZ-FE,112kW,r.v.07 AT
ex:Toyota Avensis Liftback 3S-FE,2.0,16V,94kW,r.v.98
ex:Toyota Corolla 5D,4E-FE,1,3,16V,55kW,r.v.96

Používateľov profilový obrázok
hanz
začiatočník
Príspevky: 254
Dátum registrácie: Štvrtok, 14. Októbra 2004, 09:47
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena skla na prednom svetle - len pre silné nátury:)

Príspevok od používateľa hanz » Nedeľa, 25. Januára 2009, 19:59

fajny prispevok :)

ja som toto skusal este na starej corolle, ale k analyze so zapalovacom som sa nedostal. po marnom pouziti sroubovaka a odlupeni dvoch rozkov zo svetla som si radsej dal pokoj a siel lustit krizovky :)
avensis T25 2AD-FTV
ex corolla E12 1CD-FTV
ex corolla E10 4E-FE

Používateľov profilový obrázok
macik
začiatočník
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Utorok, 20. Februára 2007, 22:29
Bydlisko: Most pri Bratislave

Re: Výmena skla na prednom svetle - len pre silné nátury:)

Príspevok od používateľa macik » Štvrtok, 29. Januára 2009, 00:08

no proti poriadnej rure sa moze schovat aj teplovzdusna pistol
Hunyadi ix20 1.6 CVVT
EX: Honda Civic Type S 8g (UFO)
EX: Corolla E10, 4E-FE, 3D, Social Edition 299000km

algida77
panic
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Štvrtok, 29. Apríla 2010, 12:40

Re: Výmena skla na prednom svetle - len pre silné nátury:)

Príspevok od používateľa algida77 » Utorok, 26. Júna 2012, 21:59

caka ma podobna procedura... zvysok svetla sa nijak neposkodil ?? napr. ta strieborna vrstva, pripadne zvysok plastu ? :)
dik za info

Používateľov profilový obrázok
chmelo
Toyota guru
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: Streda, 24. Januára 2007, 09:29
Bydlisko: Žilina/Kysucké Nové Mesto

Re: Výmena skla na prednom svetle - len pre silné nátury:)

Príspevok od používateľa chmelo » Streda, 27. Júna 2012, 09:47

Všetko zostalo neporušené ;-)
Palculienka - Sienna, 3,5L 2GR-FE
Reiner - 4Runner, 2,4L 22R-E - v opatere:)
Anička Dušička - Honda CX500C

tofak
Toyota guru
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: Nedeľa, 29. Júna 2008, 21:22
Bydlisko: Košťany nad Turcom (skoro MT)

Re: Výmena skla na prednom svetle - len pre silné nátury:)

Príspevok od používateľa tofak » Streda, 27. Júna 2012, 14:04

Tak to je super navod, tento problem som riesil na Carine2 a sice ako dat dole sklo a vylestit parabolu.

A kedze v tej dobe som pracoval v servise reproduktorov tak v toluene(T) som sa mohol kupat.
Skuska ci zabere bola asi taka, namocit prst do T a trochu posuchat, ked to zacne lepit, tak sa plast rozpusta.
Zacalo a tak podme, jedna litrova flasa T striekacka a to je vsetko.
Svetlo som polozil tak aby ked som do tej medzierky strekol T bola vsade rovnaka hladina a mohol som si dat pivko(0,5l)(P).
Za asi 10min uz bol ten tmel mäkky a tak som ho odstranil srobovakom.

A teraz ako to bolo dalej, odstranila sa asi 0,18mm vrstva a tmelu tam bolo neskutocne veeeeeela, takto som pridaval T a P a zas dat dole 0,18mm vrstvu. Po asi 4hod T a P viac ucinkovalo P ako to T som konecne odskrabal ten tmel az na koniec skla
tak som zistil, ze to sklo je ZAFALCOVANE a tmel aj z VNUTRA svetla.

A tak som si dal este P pockal kym to zaschne a to co chybalo som doplnil silikonom.

Takze som to nezvladol a kupil H4 + 50%
0. od 24.11.2018 aj UFO - 1,8 i-Vtec 103kW
1. Corolla E11 - 4ZZ-FE
2. Carina TA62 (r.v.1982) - 3T
Ex: Starlet darca EP 82- 4E FE
Ex: Starlet EP82-2E E,swap 4E FE(62 kW)
Ex: Carina 2- 4A FE(74 kW)
Ex: Carina E- 4A FE(85 kW)
Ex: Corolla AE86- 4A GE

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 23 neregistrovaných