Udaj o dojazde.

všetko o tomto modeli
zk24
Chrumka
Príspevky: 419
Dátum registrácie: Streda, 1. Apríla 2009, 11:08

Udaj o dojazde.

Príspevok od používateľa zk24 » Piatok, 24. Apríla 2009, 08:11

Ahojte,

viete mi povedat podla coho pocita palubny pocitac udaj o dojazde? Je to podla spotreby udavanej vyrobcom, alebo podla mojej priemernej spotreby?

Natankovala som plnu, presla som doteraz na nej 510 km, priemerna spotreba 3,9 l. Vzdy to bolo bud 3,8 alebo 3,9 l. Prekrocila som uz pol nadrze a ocakavam ze by som mala prejst este minimalne 300-350 km na danu nadrz. Dojazd mi vsak ukazuje len 194 km. To znamena, ze podla neho prejdem len 700 km, cim by bola priemerna spotreba 6,0 l /100km (nadrz = 42 litrov). Co je obrovsky rozdiel medzi 3,9 a 6,0. Asi dnes dotankujem plnu, aby som si vypocitala moj vlastny, presny, udaj o spotrebe.

V pripade ze bude rozdiel medzi spotrebou udavanou pocitacom, a mojim vypoctom, fakt az takyto markantny, da sa to reklamovat?

Zuzana.

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Udaj o dojazde.

Príspevok od používateľa smutok » Piatok, 24. Apríla 2009, 08:37

To ze palubny pocitac klame, je celkom standartna vec, nepocul som o tom, ze by to niekto reklamoval, ale mozno to ide.
Pocita to z tvojej priemernej spotreby a zvysku benzinu v nadrzi, len neviem ci do toho rata rezervu alebo nie.

Zalezi od toho ako to pocitas, nesmies ratat cely objem nadrze, lebo minimalne 5 litrov ti tam ostane a niekedy aj viac, plus nikdy nevies kolko presne litrov mas v nadrzi, takze aj tam je odchylka. Este dalsiu vec co som ci vsimol na toyotach, tak benzin podla palivometra ubuda pomalsie v prvej polovici stupnice ako v druhej a ten rozdiel je celkom vyrazny. Neviem cim to je.

Inac co som si vsimol tak palubak klame tak priblizne o liter, aspon mne a na inych toyotach(yaris 2000, camry 2002) to bolo podobne, len som to presne nemeral.
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

Používateľov profilový obrázok
chmelo
Toyota guru
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: Streda, 24. Januára 2007, 09:29
Bydlisko: Žilina/Kysucké Nové Mesto

Re: Udaj o dojazde.

Príspevok od používateľa chmelo » Piatok, 24. Apríla 2009, 08:38

Ten dojazd je len informatívny a vychádza z aktuálnej spotreby. Neráta s rezervou, ktorá môže predstavovať 10-15 L...napr. u AVE mi ukazuje dojazd 0 a v nádrži mám stopro 15L....u Karolíny mi začne blikať hladné oko takisto pri cca 15L...to je normálne.
Reklamovať to netreba, prepni si to na iný údaj a hotovo. Je to tak riešené, aby si radšej natankovala skôr a neostala stáť kdesi pri krajnici ;-)
Palculienka - Sienna, 3,5L 2GR-FE
Reiner - 4Runner, 2,4L 22R-E - v opatere:)
Anička Dušička - Honda CX500C

zk24
Chrumka
Príspevky: 419
Dátum registrácie: Streda, 1. Apríla 2009, 11:08

Re: Udaj o dojazde.

Príspevok od používateľa zk24 » Piatok, 24. Apríla 2009, 08:46

O udaj dojazdu mi az tak nepojde, to sa riadim stupnicou nadrze a prejdenymi kilometrami. Skor mi ide o udaj priemernej spotreby... kde mi ukazuje 3,9 la pravdepodobne mi vyjde az okolo 5,5 l. Tento udaj je pre mna o dost podstatnejsi.

Snazila som sa o tom docitat cosi a zistila som sa ze standardna odchylka je 5%, ak je vyssia treba reklamovat, kde mi pocitac nakalibruju. Mudrejsia budem ked dnes dotankujem plnu a vypocitam si "presnu" spotrebu...

Používateľov profilový obrázok
chmelo
Toyota guru
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: Streda, 24. Januára 2007, 09:29
Bydlisko: Žilina/Kysucké Nové Mesto

Re: Udaj o dojazde.

Príspevok od používateľa chmelo » Piatok, 24. Apríla 2009, 08:49

Odchýlka tam samozrejme bude, ale pochybujem, že bude nejak výrazná. Možno do 1 litra, ako píše Smutok...ja mám odsledovaný počítač na AVE a sedí mi s max. odchýlkou do cca 0,2L/100km ;-)
Palculienka - Sienna, 3,5L 2GR-FE
Reiner - 4Runner, 2,4L 22R-E - v opatere:)
Anička Dušička - Honda CX500C

zk24
Chrumka
Príspevky: 419
Dátum registrácie: Streda, 1. Apríla 2009, 11:08

Re: Udaj o dojazde.

Príspevok od používateľa zk24 » Piatok, 24. Apríla 2009, 08:52

S takou by som suhlasila :) ;-)

Ja som hnusny pedant a detailista a dokaze ma nieco taketo psychicky uplne vyviest z rovnovahy... :) Ak to ma byt nepresne, je lepsie ked to tam neni :) :oops:

Deformacia :lol:

zk24
Chrumka
Príspevky: 419
Dátum registrácie: Streda, 1. Apríla 2009, 11:08

Re: Udaj o dojazde.

Príspevok od používateľa zk24 » Piatok, 24. Apríla 2009, 08:54

Fuj, preco mam v profile udane ze som Panic... Hnusne.... Nula bola lepsia. :mrgreen:

Používateľov profilový obrázok
chmelo
Toyota guru
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: Streda, 24. Januára 2007, 09:29
Bydlisko: Žilina/Kysucké Nové Mesto

Re: Udaj o dojazde.

Príspevok od používateľa chmelo » Piatok, 24. Apríla 2009, 08:54

Tak som to narýchlo spichol....podľa mojich prepočtov by tá priemerka mala cca sedieť ;-)
Palculienka - Sienna, 3,5L 2GR-FE
Reiner - 4Runner, 2,4L 22R-E - v opatere:)
Anička Dušička - Honda CX500C

Používateľov profilový obrázok
chmelo
Toyota guru
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: Streda, 24. Januára 2007, 09:29
Bydlisko: Žilina/Kysucké Nové Mesto

Re: Udaj o dojazde.

Príspevok od používateľa chmelo » Piatok, 24. Apríla 2009, 09:02

Hnusné, hnusné....ako si kto zariadi, tak má :mrgreen:

Ničtozatožejeblato....ak by si mala rezervu 15L, tak priemerka by mala byť pod 3,9. Ak je tam 10L rezerva, tak ti to vyskočí na cca 4,6L/100km...teda podľa mojich rýchlych prepočtov...
Palculienka - Sienna, 3,5L 2GR-FE
Reiner - 4Runner, 2,4L 22R-E - v opatere:)
Anička Dušička - Honda CX500C

Používateľov profilový obrázok
smutok
Toyota guru
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Marca 2008, 15:12
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Re: Udaj o dojazde.

Príspevok od používateľa smutok » Piatok, 24. Apríla 2009, 09:04

Nikdy som presne nepochopil naco je dobry udaj priemernej spotreby v palubnom pocitaci. Mne osobne je to putna co ukazuje, jediny zaujmavy udaj je priemerna rychlost a celkom napomocny moze byt aktualna spotreba, ked sa clovek snazi naucit ekonomicku jazdu. Dojazd je celkom uzitocna vec, ale viac by ma zaujmalo kolko presne litrov ostava v nadrzi. Inac dojazd mi neukazuje a moc mi nechyba :)
EE111 4EFE ATM3FC, LXH12 2L MTM, SCP10 1NZFE MTM5F, ACV30 2AZFE ATM, ZZE120 4ZZFE MTM5F, KSP90 1KRFE MTM5F, AE111 4AGE MTM6F, NDE180 1NDTV MTM6F, NSP130 1NRFE MTM6FS, ZRE181 1ZRFAE CVT, NHP130 1NZFXE CVT

Používateľov profilový obrázok
Rasťo
Vševed
Príspevky: 3806
Dátum registrácie: Streda, 7. Marca 2007, 17:45
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Udaj o dojazde.

Príspevok od používateľa Rasťo » Piatok, 24. Apríla 2009, 09:07

Aby som vás uviedol do problému... Toto bude dlhýýý príspevok... :lol: :lol: :lol:
Takže priemerná spotreba a dojazd sú počítané štatisticky, tudíž vychádzajú z prvých chvíľ jazdy po vynulovaní počítadla a tieto prvé momenty sú brané ako stredná hodnota. Tí, ktorí jazdíte na bicykloch a máte nejaké to počítadielko rýchlosti na kermeni, tak asi začínate chápať.
Praktický príklad - sme to s Ľubošom skúšali: Auto - E12 TS (verzia s 2ZZ-GE motorom), plná nádrž
Po vynulovaní sadol za volant Ľuboš a klasika - auto nepustil pod 4 tisíc otáčok - priemerná spotreba 7.5L/100km a dojazd na nádrž podľa toho nejakých 600 čosi km. Momentálna spotreba miestami 25 litrov na 100 km
Po pár minútach sme zas vynulovali počítadlo, sadol som za volant ja a nepustil som otáčky nad 4 tisíc - moja priemerná spotreba 6.5L/100km a dojazd na nádrž necelých 700 km. Momentálna spotreba nešla nad 10 litrov na 100 km.
Keď som si však po Ľubošovej jazde počítadlo nevynuloval, mohol som robiť čo som chcel, už som dojazd nevytiahol nad tých 600 km, lebo on svojimi prvými momentami jazdy nastavil štatistický stred športovou jazdou...cez to všetko pri polke nádrže bolo jasné, že štatistika je nepresná veda o presných číslach... ;-)
Na čase nezáleží...záleží pouze na životě

Lexus RX400h, ´08, 1MZ-FE
Toyota MR-2 W3, ´00, 1ZZ-FE
Toyota Corolla AE92, ´88, 4A-GE 16V
Ex : Toyota Yaris XP10, ´01-´05, 1SZ-FE
Ex : Toyota Celica RA61. ´85, 21R-C
Ex : Toyota Corolla E11, ´98, 4E-FE

zk24
Chrumka
Príspevky: 419
Dátum registrácie: Streda, 1. Apríla 2009, 11:08

Re: Udaj o dojazde.

Príspevok od používateľa zk24 » Piatok, 24. Apríla 2009, 09:17

Aha. Takze ked prvych cca 10 km najazdim po prakovisku v Tescu a potom pojdem do Kosic, stale mi bude ukazovat dojazd ako by som jazdila stale pri Tescu? Dobre to chapem? Takze dojazd sa neprisposobuje mojej priemernej spotrebe mozno kazdych 100 km? Potom tento udaj je absolutne nerelevantny. Mne sa paci aktualna spotreba a priemerna spotreba...

Aha a este jedna otazka: Sledovala som si AKTUALNU spotrebu a trochu ma udivil jeden udaj... Ked dobrzdim na krizovatke, a uz stojim (fakt stojim), tak tam vzdy este ukaze nejaku brutus spotrebu... Cca mam spotrebu 5,0 l a zastavim na cervenej a zasvieti tam 85 l alebo aj cez 90 l som tam mala, niekedy 60 l... Co je to za udaj? V podstate asi je to dost jedno, lebo je to na 100 km a ja stojim, takze tam moze byt aj milion... Alebo to znaci nieco uplne ine?

Viem ze mam blbe otazky ale moje prve auto s palubnym pocitacom :razz: :razz: :razz:

Používateľov profilový obrázok
chmelo
Toyota guru
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: Streda, 24. Januára 2007, 09:29
Bydlisko: Žilina/Kysucké Nové Mesto

Re: Udaj o dojazde.

Príspevok od používateľa chmelo » Piatok, 24. Apríla 2009, 09:17

Záleží aj na tom, či je v aute možnosť tieto údaje vynulovať....ja na AVE túto možnosť nemám a to ani údaje o priemernej spotrebe....jedine, ak by som auto zaparkoval v strmom kopci zadkom dole, vypol motor a tým pádom zblbol plavák v nádrži....to už som odpozoroval, ale to je nepodstatné.
Neviem ale, či je možné nulovať dojazd...
Palculienka - Sienna, 3,5L 2GR-FE
Reiner - 4Runner, 2,4L 22R-E - v opatere:)
Anička Dušička - Honda CX500C

Používateľov profilový obrázok
chmelo
Toyota guru
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: Streda, 24. Januára 2007, 09:29
Bydlisko: Žilina/Kysucké Nové Mesto

Re: Udaj o dojazde.

Príspevok od používateľa chmelo » Piatok, 24. Apríla 2009, 09:20

Nie, nie, nie, postupne sa to spriemeruje...takto by to bolo úplne o ničom.
Tá spotreba pri dojazde v križovatke je normal...zastavuješ, ideš pomaly a benzín tečie, takže to vyhodnocuje proste tak....nerieš to ;-)

Alebo proste jazdíš jak dziabeľ a nechceš si to priznať :mrgreen:
zk24 napísal:Aha. Takze ked prvych cca 10 km najazdim po prakovisku v Tescu a potom pojdem do Kosic, stale mi bude ukazovat dojazd ako by som jazdila stale pri Tescu? Dobre to chapem? Takze dojazd sa neprisposobuje mojej priemernej spotrebe mozno kazdych 100 km? Potom tento udaj je absolutne nerelevantny. Mne sa paci aktualna spotreba a priemerna spotreba...

Aha a este jedna otazka: Sledovala som si AKTUALNU spotrebu a trochu ma udivil jeden udaj... Ked dobrzdim na krizovatke, a uz stojim (fakt stojim), tak tam vzdy este ukaze nejaku brutus spotrebu... Cca mam spotrebu 5,0 l a zastavim na cervenej a zasvieti tam 85 l alebo aj cez 90 l som tam mala, niekedy 60 l... Co je to za udaj? V podstate asi je to dost jedno, lebo je to na 100 km a ja stojim, takze tam moze byt aj milion... Alebo to znaci nieco uplne ine?

Viem ze mam blbe otazky ale moje prve auto s palubnym pocitacom :razz: :razz: :razz:
Palculienka - Sienna, 3,5L 2GR-FE
Reiner - 4Runner, 2,4L 22R-E - v opatere:)
Anička Dušička - Honda CX500C

Používateľov profilový obrázok
chmelo
Toyota guru
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: Streda, 24. Januára 2007, 09:29
Bydlisko: Žilina/Kysucké Nové Mesto

Re: Udaj o dojazde.

Príspevok od používateľa chmelo » Piatok, 24. Apríla 2009, 09:23

Treba brať aj do úvahy, že po natankovaní plnej nádrže treba prejsť pár desiatok km, kým má počítač relevantné údaje...teda údaje z dlhšieho úseku. Na začiatku tých údajov má oveľa menej a väčšinou pumpy sú kdesi v meste, takže aj spotreba je "mestská" a tým pádom aj dojazd je vyhodnotený ináč...
Palculienka - Sienna, 3,5L 2GR-FE
Reiner - 4Runner, 2,4L 22R-E - v opatere:)
Anička Dušička - Honda CX500C

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 29 neregistrovaných